28. 8. 2020 Petr Pavlík

Kulhánek: Role kapitána je pro mě velká čest

Ve Spartě působí zatím krátce, ale i přesto si dokázal rychle zvyknout na místní prostředí. TOMÁŠ KULHÁNEK má za sebou první sezonu ve sparťanské juniorce a v té další bude nově zastávat roli kapitána. „Nosit na dresu kapitánské céčko ve Spartě je pro mě velká čest. Jsem rád, že trenéři oslovili právě mě,“ komentuje mladý forvard.

Ve Spartě mi nic nechybí, podmínky jsou skvělé

Ve Spartě jsi odehrál jednu sezonu, na podzim přidáš další. Jak se cítíš?
Z osobního hlediska pro mě minulá sezona nebyla úplně ideální, pořád mám co zlepšovat. Věřím, že do příští sezony budu dobře připravený. Všichni už se nemůžeme dočkat, až znovu začne liga.

Změnila se tvá role oproti minulé sezoně?
Ano. Letos v přípravě hraju poprvé v kariéře na pozici obránce a myslím si, že mi tato role celkem sedla. Cítím se velmi dobře.

Myslím si, že tu máme vše, co potřebujeme. Je o nás velmi dobře postaráno. Sparta mi přirostla k srdci.
Tomáš Kulhánek o sparťanském prostředí

Z čeho jsi měl v uplynulém ročníku největší radost?
Za vyzdvihnutí určitě stojí kolektiv, který jsme na Spartě utvořili. Měli jsme zkrátka super partu. Nejlepší pocit byl pro nás tehdy, když se nám na začátku sezony hodně dařilo a měli jsme skvělý rozjezd. Vyhrávali jsme, atmosféra v kabině byla prostě vynikající.

Do Sparty jsi přišel minulý rok z Havlíčkova Brodu. Stihl ses už zabydlet?
Určitě ano. Na nové působiště jsem si zvykl rychle. Na Spartě mi nic nechybí, máme tady skvělé podmínky pro tréninky a plný servis, jaký my hráči potřebujeme.

22
Tolik bodů nastřádal Tomáš Kulhánek za sparťanskou juniorku v minulé sezoně.

V čem vidíš největší rozdíl mezi Spartou a Havlíčkovým Brodem?
Podmínky a úroveň hokeje je v obou klubech trochu odlišná. Na Spartě je všechno o level výš. Musím zmínit například ubytování, stravu nebo celé tréninkové prostředí, ve kterém se připravujeme. Všichni se tu o nás starají skvěle. Jednotlivé věci bychom rozebírali dlouho, ale jednoduše Sparta je prostě top klub u nás.

Chybí ti ve Spartě něco?
Myslím si, že tu máme vše, co potřebujeme. Musím říct, že Sparta mi přirostla k srdci. Předtím jsem takhle o tom nepřemýšlel, soustředil jsem se spíš na hru, jak se nejlépe prosadit. Každopádně máme vysoký standard, což je pro mě taková třešnička na dortu. Je to velmi příjemné.

Snažím se být komplexní hráč, na puku si věřím

S jakým cílem jsi loni přicházel do sparťanského týmu?
Chtěl jsem se hlavně co nejlépe uvést, prosadit se a posunout svoje schopnosti a dovednosti zase o něco dál. Mým přáním je stále se hokejově rozvíjet a udělat co nejlepší týmový výsledek. Důležité je odvádět dobrou práci pro tým a najít si roli. V minulé sezoně nedopadlo všechno podle mých představ, ale věřím, že v příštím ročníku se nám bude dařit zase o něco víc.

V minulé sezoně jsi nasbíral celkem dvaadvacet bodů. Chtěl jsi ještě víc?
Samozřejmě. Hráč, který nechce víc, se nikam neposune. Tenhle hlad dělá mezi hráči zásadní rozdíly. Talent a predispozice jsou jedna věc, ale hráč, aby mohl být tím nejlepším, musí mít správný způsob myšlení. Ze začátku minulé sezony jsem dostával hodně prostoru a s tím přišlo i množství bodů. Pak se mi však bohužel přestalo dařit a už to nebylo ono.

Na puku si docela věřím, rád tvořím hru a vytvářím příležitosti pro ostatní kluky.
Tomáš Kulhánek o své roli

Naskočil jsi do čtyřiatřiceti zápasů. Vyhovuje ti větší porce odehraných minut?
Bezpochyby ano. Táta nám vždycky s bráchou říkal, že každá minuta na ledě je dobrá.

Jak tě kluci berou v kabině? Patříš mezi klidnější hráče, nebo naopak?
V kabině jsem kliďas, snažím se udržovat dobrou náladu. Celkově jsem flegmatik. Myslím si, že jsem do týmu zapadl dobře. Patřím mezi společenské typy, zapadnout do kolektivu mi nikdy nedělalo velký problém.

42
Tolik duelů odehrál za Spartu hokejový univerzál Tomáš Kulhánek.

Jak by ses sám charakterizoval? Raději vystřelíš, nebo přihraješ?
Těžko říct, snažím se být komplexní hráč. Na puku si docela věřím, rád tvořím hru a vytvářím příležitosti pro ostatní kluky. Co se týče druhé otázky, záleží na aktuální situaci. Pokud není vyloženě lepší přihrát, tak střílím. Vyhodnocení situace je pokaždé velmi rychlé. Když padne gól, je mi jedno, kdo ho dá, protože fungujeme jako tým, a toho si vážím nejvíce.

V létě do A-týmu nakouklo i několik kluků z mládeže. Věříš, že mají dobře našlápnuto?
Určitě, kluci si svou šanci zasloužili, hodně dřeli. Moc jim fandím, zahrát si za áčko je velký zážitek. Všichni jsou velmi šikovní a pracovití. Věřím, že ještě o nich uslyšíme.

Musíme se soustředit na detaily, pak budeme úspěšní

Do sezony půjdeš na dresu s kapitánským céčkem. Jak vnímáš svoji roli?
Plnit roli kapitána ve Spartě je pro mě velká čest. Cítím na sobě větší zodpovědnost, ale pod tlakem se necítím. Jsem rád, že trenéři oslovili právě mě. Snažím se jít příkladem, ale zároveň na sobě nechci nic moc měnit. Céčko je koneckonců jenom písmeno.

Letošní pauza byla nezvykle dlouhá. Jak jsi strávil svůj volný čas?
S bráchou jsme chodili na brigádu a na zahradě si vytvořili menší tréninkový prostor. Sbírali jsme snad všechno, co bylo po ruce. Snažili jsme se zapojit co nejvíce věcí, dokonce jsme si jednou došli pro pneumatiku od traktoru do místního zemědělského podniku na tire flipy. V přípravě jsem se snažil zlepšit věci, o kterých vím, že na nich je třeba pracovat.

+12
Tomáš Kulhánek nasbíral v tabulce +/- celkem dvanáct plusových bodů.

Herní příprava je zatím velmi nabitá. Jsme dobře připraveni?
Zatím se nám moc nedařilo, ale každým zápasem se posouváme dál a zlepšujeme se. Věřím, že když na každém tréninku necháme všechno a budeme se soustředit na různé detaily a pokyny trenérů, máme velkou šanci na úspěch. Je třeba si uvědomit, že musíme makat na sto procent, abychom mohli jít domů s dobrým pocitem, že jsme pro sebe zase něco udělali.

Na co trenéři kladnou největší důraz?
Nejvíce na dodržování určitých systémů. Myslím si ale, že každý ví, kde má být a co má dělat. Druhá věc je umění přenést pokyny z tréninků do zápasů. Tohle musíme ještě zlepšit. Naši trenéři mimo jiné vyžadují dobrou intenzitu tréninku a pořádek, který chceme mít jak v kabině, tak i na ledě.


FOTO: Juniorský hokej

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

​Horák: V závěru nám chyběla obětavost

OLO - SPA 4:3sn - Z Hané vezeme pouze bod

Sparťanská krev už popatnácté

V osmifinále CHL nás čeká Skellefteå