16. 11. 2010 Petr Schwank

Ligový kolotoč se znovu roztáčí: Sparta jede do Zlína

P r a h a - Po deseti dnech volna způsobeného reprezentační pauzou se extraliga vrací zpět do starých kolejí. Sparťané se v rámci jejího 21. kola utkají se zlínskými Ševci. Zápas začíná trochu netradičně ve sváteční středu 17. listopadu od 17:30. Svěřenci trenéra Hořavy v něm budou dozajista chtít navázat na úspěch proti Boleslavi těsně před pauzou.

O Zlínu:

Výsledky jako na houpačce odsoudily zlínské Berany k pobytu na deváté příčce tabulky. Na konci října zdevastovali osmi góly poslední Kladno, v dalším kole už ale nestačili na brněnskou Kometu. V listopadu nastoupili zatím ke třem zápasům, z nichž hned dva ztratili až v prodloužení.

Před přestávkou ale vytěžili důležité tři body z litvínovské půdy. Chemikům se proti Zlínu nedaří, na domácím ledě jim podlehli 4:2. „Důležité bylo, že jsme dokázali od desáté minuty hru vyrovnat a dát gól na 1:1. To domácí nahlodalo, z tlaku dali jen jednu branku,“ hodnotil vývoj zápasu hlavní trenér Zlínských Zdeněk Venera. V sedmém kole Zlínští zničili Litvínov 10:2.

Ševci si rozhodně nemusí – třeba na rozdíl od jejich středečního protivníka – stěžovat na střeleckou potenci. Do sítí soupeřů nasázeli už 64 branek a společně s vedoucími Oceláři patří k nejaktivnějším týmům soutěže.

V týmu ševců se daří:

LEŠKA, DUBA
Tomáš Duba Petr Leška

Vůdčí osoba celého Zlína se jmenuje Petr Leška. Nejproduktivnější hráč ševců dnes slaví své třicáté narozeniny. Výhra proti sparťanskému rivalovi by mu zcela jistě zpestřila oslavu kulatin, o to víc pak, kdyby se pod ní podepsal gólem či asistencí. Zatím jich nasbíral 23 a rozdělil je mezi 10 branek a 13 přihrávek. V tabulce ligové produktivity mu patří třetí pozice za úderným indiánským duem Straka – Vlasák.

Trenéři Zlína se mohou chlubit vyrovnanou brankářskou dvojicí Sedláček – Duba. Víc příležitostí zatím dostal druhý jmenovaný, Tomáš Duba. Fanouškům Sparty jistě není toto jméno neznámé, vždyť ještě před dvěma sezónami oblékal tento devětadvacetiletý gólman holešovický dres. Nyní se však proti Pražanům postaví coby strážce protivníkovi svatyně. Na kontě má dva čisté štíty a úspěšnost zákroků blížící se 93%.

Vzájemné zápasy v letošní sezóně:

Poprvé se oba celky potkaly na začátku října pod střechou holešovické TESLA ARENY. Skóre vyrovnaného utkání otevřel Petr Holík, ve druhé třetině se ale sparťanům povedlo vyrovnat a další trefou otočit vývoj utkání. Jenže ševci se nevzdali a dvě minuty před koncem zásluhou Lešky srovnali stav. Zápas dospěl do prodloužení. V něm se prosadil Brian Salcido a rozhodl tak, že druhý bod za výhru 3:2 zůstane v Praze.

Byť už se sezóna neúprosným tempem blíží ke své polovině, sparťané se stále ne a ne odlepit z dolních pater tabulky. Na kontě mají 25 bodů a dotáhli se tak na dvanáctou Boleslav a jedenáctou Slavii. Spodek tabulky je velice vyrovnaný, na devátý Zlín ztrácí Holešovičtí jen tři body. Teoreticky se tak hned ve středu mohou posunout až o tři příčky kupředu.

Reprezentační pauzu sparťané vyplnili regenerací. Nebo zdokonalováním fyzické kondice, třeba jako jeden z nejproduktivnějších sparťanů Tomáš Kůrka. „Necítím se ve formě, letní přípravu jsem absolvoval pouze měsíc a měl jsem zlomenou patní kost,“ řekl. „Člověk si v té pauze alespoň trochu vydechne, oklepe se jak z fyzického, tak i psychického tlaku. Zvlášť toho druhého bylo opravdu hodně,“ myslí si jeho spoluhráč Petr Ton.

Poslední zápas před desetidenní přestávkou Spartě vyšel. Nastoupila v krátkém sledu už potřetí proti Boleslavi a na domácím ledě dotáhla klání do vítězného konce. Přestřihla tím také černou šňůru tří proher v řadě. „Do zápasu jsme vlétli co nejaktivněji, snažili jsme se nečekat na to, co vymyslí Boleslav,“ řekl po utkání nejlepší střelec Sparty Radek Smoleňák. Na výhře 3:1 se podílel asistencí.

Venku to ale Spartě stále nefunguje. Z jedenácti duelů ukořistila na cizím ledě jen tři body. Jeden za prohru v nájezdech s Plzní, zbylé dva pak nedávno právě proti Mladé Boleslavi. Prolomit tuhle nepěknou sérii se tedy sparťané pokusí ve Zlínu.

Ve Spartě se daří:

TON, BROŠ
Tomáš Netík Petr Ton

Na první pozici klubových statistik se momentálně nachází s deseti body Michal Broš. Stal se nejvýraznější postavou duelu s Boleslaví, když jeden gól připravil a jeden vsítil. Bylo to v posledních sekundách do prázdné klece Středočechů.

Po nevydařeném startu do sezóny se bývalý král střelců Petr Ton vrací do své formy. Boleslavským vstřelil gól z rychlého brejku, celkově to byl jeho čtvrtý v sezóně. Společně s pěti asistencemi už má na kontě devět bodů a zařadil se tak co se produktivity ve Spartě týče na druhé místo za Michala Broše.

Úvodní buly druhého letošního střetu Sparty a Zlína padne 17. listopadu od 17:30 na Zimním stadionu Luďka Čejky. Televize jej nevysílá, proto nechcete-li absolvovat dlouhou cestu na Moravu, můžete využít buď služeb internetové televize tv.hokej.cz nebo portálu onlajny.cz, kde bude připraven klasický textový přenos.