29. 10. 2014 Daniel Ryl

Linköpings HC - velký tým bez trofeje

Skupinová fáze Champions Hockey League je minulostí, Sparta tu svou zvládla a postoupila do vyřazovací části. Los v Helsinkách ji odsoudil k druhé cestě na sever - do Švédska. Osmifinálovým soupeřem totiž bude Linköping, bývalé působiště Jaroslava Hlinky. Úvodní duel se odehraje v úterý 4. listopadu na holešovickém ledě a odveta je na programu o týden později. Pojďme si představit osmifinálového soupeře.

Linköpings - Pravidelný účastník play off na titul čeká

Spartu čeká v osmifinále další cesta na sever Evropy. Tentokrát zamíří do Linköpingu, města ležícího na řece Roxen. Město, které má necelých sto tisíc obyvatel, je populární zejména díky univerzitě a hi-tech průmyslu. Doprava do Linköpingu není složitá, jelikož je se Stockholmem či Kodaní spojen železnicí.

Vizitka Linköpings HC

  • Rok založení: 1976
  • Umístění 13/14: 4. místo
  • Úspěchy: 2. místo (2007, 2008)
  • Aréna: Saab Arena (8500 diváků)
  • Aktuální umístění: 6. místo

Místní hokejový klub byl založen v roce 1976, ale postup mezi elitu oslavil až v ročníku 1998/1999. Hned ve své první sezoně skončil poslední a spadl zpět do druhé ligy. Mezi elitu se ale okamžitě vrátil a od té doby se vypracoval ve stabilního účastníka play off. Ze čtrnácti sezon nakoukl do play off desetkrát, ale ani jednou nevyhrál titul. Celek z Linköpingu tak na svou první trofej stále čeká.

Největším úspěchem tak zůstávají dvě finálové účasti. Tu první si v Linköpingu připsali v sezoně 2006/2007. Ve své první finálové sérii prohráli po šesti zápasech s MODO. Linköping získal stříbro také v následujícím ročníku, ve kterém podlehl stejným rozdílem HV71.

V Linköpingu působí Vrána, výraznou stopu zanechal i Hlinka

První finálovou účast pamatuje dvojice Čechů - Roman Čechmánek a Tomáš Vlasák. V cestě do finále o rok později pomohl naopak obránce Josef Melichar. Ten v kádru Linköpingu strávil jednu sezonu a vrátil se o tři roky později. To už v týmu působila jiná dvojice parťáků.

167
Počet bodů Jaroslava Hlinky ve 180 zápasech za Linköping.

Jan Hlaváč s Jaroslavem Hlinkou strávili v Linköpingu čtyři sezony a jednou si zahráli semifinále. Druhý jmenovaný se tentokrát postaví proti své švédské minulosti. V dresu Linköpingu odehrál celkem 180 zápasů, ve kterých si připsal 167 bodů. Hned ve své premiérové sezoně byl se 43 asistencemi nejlepším nahrávačem soutěže.

Výraznou stopu zanechal také osmnáctiletý Jakub Vrána, který si v "A" týmu kroutí už třetí sezonu. Svými výkony ve Švédsku a na světových šampionátech do osmnácti a dvaceti let si řekl o pozornost zástupců Washingtonu Capitals. Do NHL se ale prosadit nedokázal, a vrátil se tak do Skandinávie.

Švédský zástupce vyhrál "pardubickou" skupinu F!

Hráči Linköpingu vstoupili do Champions Hockey League domácím vítězstvím 2:1 nad Pardubicemi. Po debaklu Bolzana v poměru 5:0 a vysokém vítězství v Pardubicích udělali důležitý a výrazný krok k postupu. Ale to švédskému celku nestačilo.

Další vítězství 2:1 si připsal v Itálii a po samostatných nájezdech uspěl také na ledě TPS Turku. Bez porážky a se ztrátou jediného bodu tak přivítal v posledním duelu skupiny opět finský tým. Hráči Linköpingu po boji padli 1:2, ale na jejich postupu z prvního místa už to nic nezměnilo. Druhému TPS pomohlo vítězství k postupu z druhé příčky.

Nejlepšími hráči jsou s osmi body útočníci Jeff Taffe a Broc Little. První jmenovaný se se čtyřmi brankami dělí s Mattiasem Sjögrenem o korunu pro nejlepšího střelce týmu. V bilanci +/- jsou na tom nejlépe tři hráči. Všichni jsou na třech kladných bodech.

Na koho si musí dát sparťané pozor?

Určitě největší pozornost z celého týmu budí obránce Magnus Johansson. Zkušený rodák z Linköpingu strávil ve svém rodném městě výraznou část kariéry a hraje za něj už posledních pět sezon. Jednačtyřicetiletý bek nakoukl do dospělého hokeje v sezoně 1990/1991 právě v dresu Linköpings.

Magnus Johansson

Tehdy ovšem jeho klub hrál pouze druhou nejvyšší soutěž, která začala být Magnusovi malá a šikovný obránce zamířil do nejvyšší soutěže, kde oblékal dres Frölundy. A rozhodně nebyl do počtu. V sezonách 2000/2001 a 2001/2002 se stal nejlépe bodujícím obráncem soutěže. V posledním ročníku 2002/2003 oslavil s Frolündou zisk titulu. Po zlaté medaili odešel do Švýcarska.

V Langnau odehrál pouze jednu sezonu a vrátil se zpět do vlasti. Tentokrát už do svého rodného města. Během jediné sezony se potřetí stal nejlépe bodujícím obránce SHL a s třiceti kladnými body měl nejlepší bilanci +/-. Magnus to ještě jednou zkusil venku. Johansson poprvé nakoukl do slavné NHL.

Ve stopách Petera Forsberga či Nicklase Lidströma se ovšem nevydal. V dresu Chicaga odehrál pouze osmnáct zápasů a poté byl vytrejdován na Floridu. V dresu Panthers odehrál zbylých 27 zápasů své zámořské kariéry, během které nasbíral dvanáct asistencí. Johansson si o rok později vyzkoušel KHL v dresu Mytišči, ale po roce se opět vrátil do Linköpingu.

Zatímco v NHL díru do světa neudělal, v dresu reprezentace získal řadu úspěchů. Dres Tre Kronor oblékl poprvé v sezoně 1999/2000. Hned v následující sezoně odjel na světový šampionát, kde získal bronz. O rok později se radoval dokonce ze stříbra. Vrcholem byl světový šampionát v roce 2006, kde si Johansson pověsil na krk zlatou medaili.

V roce 2009 přidal další bronzovou medaili a o rok později už se jako kapitán mohl radovat ze zisku dalšího bronzu. Tentokrát Magnus Johansson nosí kapitánské céčko v Linköpingu a sní o prvním historickém triumfu pro Linköping.

FOTO: Andreas Fröberg

Pražané si musí dát pozor také na Mattiase Sjögrena. Šestadvacetiletý útočník švédského týmu je v nejlepších letech a nějaký vrchol ho určitě ještě čeká. Rodák z Landskrony hokejově vyrůstal v dresu Rögle, kde také nakoukl do dospělého hokeje.

Mattias Sjögren

S ním postoupil do nejvyšší soutěže, ale po dvou sezonách zvolil změnu. Zamířil do Karsltadu. S Färjestads vyhrál svůj zatím jediný ligový titul a řekl si o místo v reprezentaci. S ní odjel na své první mistrovství světa. V Bratislavě získal se švédskou reprezentací stříbrné medaile a pravidelně začal objíždět také podniky Euro Hockey Tour.

V roce 2011 zkusil štěstí v zámoří, ale za Hershey Bears odehrál pouze devatenáct utkání a vrátil se opět do Färjestadu. Následující ročník už odehrál v AHL celý, ale o místo v prvním týmu Washingtonu si neřekl. Na svůj první start v NHL tak stále čeká. Předloni zamířil do Linköpingu.

Během posledního ročníku si řekl o pozvánku do reprezentace a se švédským týmem získal další medaili, tentokrát bronzovou. Co se týče reprezentace, Sjögren má zajímavé pojítko s českým týmem. Právě proti němu si 11. listopadu 2011 připsal v Českých Budějovicích první start a zároveň svou první reprezentační brankou překonal Jakuba Štěpánka.

Střelecký um bude chtít prokázat také dánský legionář Nichlas Hardt. Šestadvacetiletý rodák z Kodaně začal s hokejem v Rødovre, ale do dánské nejvyšší soutěže nakoukl až dresu Herlevu. V roce 2008 ale opustil Dánsko a zkusil první zahraniční angažmá.

Nichlas Hardt

V závěru sezony a v play off pomohl finské Tappaře k zisku bronzových medailí. Hardt se stal vůbec prvním dánským hráčem ve finské SM-Liize. V roce 2008 také reprezentoval na juniorském šampionátu a hrál také na světovém šampionátu dospělých, kde v šesti zápasech nebodoval.

Hardt se přiblížil ke svému rodišti, ale v Dánsku nepůsobil. Nichlas podepsal smlouvu s týmem z Malmö, které dělí od hlavního města Dánska pouze most. Ve druhé nejvyšší švédské soutěži odehrál tři sezony a na bratislavském mistrovství světa si připsal první body na šampionátu. V šesti zápasech nastřílel čtyři branky a přidal jednu asistenci.

Výborných výkonů na šampionátu si všimli zástupci Jokeritu, za který odehrál Hardt následující tři sezony a hned v první získal bronz. Ve 142 zápasech základní části nasbíral 86 kanadských bodů, ke kterým přidal jedenáct bodů v sedmnácti zápasech play off.

Před touto sezonou se Hardt vrátil do Švédska a zamířil do Linköpingu. Pomůže místnímu týmu k zisku vysněné trofeje pro ligového šampiona?

FOTO: www2.lhc.eu

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Vydražte si hrané dresy ze sezony 2023/2024

Posezonní autogramiáda s hráči Sparty

Řepík: Chtěli jsme finále, ale cíl jsme nesplnili

Krejčík: Vždycky nám chyběl kousek