7. 3. 2005 Vojtěch Gibiš

Majeský: „Musíme zlepšit obranu!”

Jedním z pilířů Sparty je slovenský obránce Ivan Majeský, který přišel do Sparty v polovině listopadu vypomoci po dobu stávky v NHL. Při neúčasti Karla Pilaře bývá nyní nasazován na přesilovky, v sobotu v nich vstřelil gól a na jeden přihrál. My jsme jej vyzpovídali den před odjezdem k dvojzápasu do Ostravy.
Ve dvou zápasech jste obdrželi devět gólů. S tím určitě nemůžete být spokojeni. V čem především děláte v defensivě chybu?
Samozřejmě, že spokojení nejsme. Trochu se zapomínáme, obránci i útočníci. Rozebereme si hráče a pak se vydáme někam jinam, nebo od toho hráče odstoupíme. On zůstane volný a dá nám gól. Musíme se na to více koncentrovat. Nemusíme totiž příště dát 5 gólů jako v minulém zápase. Musíme si celé mužstvo více pomáhat – útočníci pomáhat obráncům a naopak. V kabině jsme si řekli, že musíme hrát mnohem lépe, pokud chceme vyhrát další zápasy.

Překvapily vás Vítkovice něčím?
Ani ne. Spíše jsme měli psychický problém v našich hlavách. Věděli jsme, že do nás půjdou tvrdě. I když jsme to věděli, stejně nás tím v prvním zápase zaskočili. Ve druhém už to bylo lepší. Ještě musíme ale zlepšit obranu.

Většina fanoušků ale asi očekávala jednoznačnější sérii…
Určitě. Ale zápasy play off jsou úplně jiné než zápasy v základní části. Můžete se podívat i na Zlín, jaké měl ve druhém zápase problémy s Litvínovem. Myslím si, že série bude vyrovnaná až do konce. Věřím, že vyhrajeme. Kdyby někdo z nás nevěřil, že vyhrajeme, tak nemá cenu play off hrát.

V prvním zápase byly Vítkovice prakticky ve všech herních činnostech lepší. Nebylo to podceněním soupeře?
Nemyslím, že bychom je podcenili. Všichni jsme se na ten zápas těšili. Spíše nám ještě zůstal v hlavách pocit z konce základní části, kdy jsme hráli s jednoduššími soupeři. Mysleli jsme si, že to půjde samo a ono to nešlo. Vítkovice hrály výborný hokej, tvrdě, jednoduše. Výborně bránily, k ničemu nás nepustily.

Oba zápasy byly dost nervózní, v Ostravě to bude asi ještě vyhecovanější, nemyslíte?
Určitě to bude v Ostravě ještě vyhecovanější. Je to play off hokej. Musíme umět rozdávat rány, ale také rány přijímat. Oplácet stejnou měrou tvrdou hru. Ale jenom když to bude potřeba na ledě, ne po odpískání. Musíme se také vyvarovat faulů v útočném pásmu, které jsou úplně zbytečné.

Při neúčasti Karla Pilaře chodíte na přesilovky. Potěšila vás důvěra trenéra?
Jsem tomu samozřejmě rád. Ale Karel Pilař nám citelně chybí. Doufám, že ho aspoň částečně nahradím. Hrát přesilovku s útočníky, jenž na ní chodí je velmi jednoduché. Jsou to techničtí hráči, umí si nahrát. Já to jenom jistím zezadu.

V sobotu se v přesilovkách dařilo, v pátek ne. V čem byl rozdíl?
Dobře nám to řekl Petr Nedvěd v kabině. Více jsme je rozpohybovali, rychle jsme si přihrávali. Unavili jsme je a měli jsme více času na kombinaci.

Ze dvou zápasů nemá ani jeden hráč Sparty ani jeden plusový bod. Nevypsali jste nějaké prémie pro někoho, kdo jako první bude mít plusový bod?
O ničem nevím, že by kluci něco vypsali. Je to těžké, když dostaneme devět gólů a sami dáváme góly v přesilovkách. Při hře 5 na 5 jsme dělali chybičky, kterých se musíme v příštích zápasech vyvarovat.

Kdy vyrážíte do Ostravy?
Vyrážíme až v úterý ráno, po příjezdu tam máme zajištěný led.

S jakým tam jedete cílem? Vyhrát obě utkání?
Do každého utkání jdeme s cílem ho vyhrát. Když budeme hrát tvrdě a disciplinovaně, tak by se nám mohlo povést vyhrát oba zápasy. Bude to ale velký boj, Vítkovice chtějí samozřejmě také vyhrát. Budeme hrát proti soupeři který je na nás nahecovaný, ale když se dobře připravíme, tak to zvládneme.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Pech: Věříme, že se bude hokej hrát dál

LIB - SPA 3:2 - Prohra po bitvě

Chlapík: Sparta byla jediná volba!

Posila z NHL! Spartě vypomůže Filip Chlapík