5. 3. 2012 Tomáš Zatloukal

Mário Bližnák a Michal Sersen jako soupeři aneb vzpomínka na Memorial Cup

Každoročně usilují šampióni třech elitních zámořských juniorských soutěží (OHL, QMJHL, WHL) společně s vybraným hostitelským mužstvem o slavný Memorial Cup. Za ziskem ceněné trofeje se společně vydali před sedmi lety také Michal Sersen a Sidney Crosby, opory Rimouski Océanic.

Drzý technik a ofenzivní zadák draftovaní Pittsburghem Penguins dotáhli vítěze QMJHL až do finále, v něm si ovšem Rimouski ani neškrtlo proti London Knights, hostitelům prestižního turnaje, a prohrálo 0:4. Crosbymu, momentálně zraněnému lídrovi Tučňáků, tak Memorial Cup utekl mezi prsty. „Byl to jednoznačně nejlepší spoluhráč, se kterým jsem kdy hrál," přesto s odstupem času vysekl Sersen poklonu největší ikoně NHL.

Na rozdíl od jednoho z nejlepších hokejistů planety se Sersen Memorial Cupu dočkal, o rok později se o něj ucházel v barvách Quebec Remparts pod vedením kouče Patricka Roye, někdejšího hvězdného brankáře Montrealu Canadiens a Colorada Avalanche. Quebecu pomohl k titulu takovou měrou, že si vysloužil nominaci do All-Star Teamu ostře sledovaného turnaje. Nebylo lepšího muže v tabulce pravdy než slovenského zadáka.

Michal Sersen

Cestou za titulem se do cesty silnému Quebecu, v jehož dresu dával góly u našinců nikterak populární Alexander Radulov, postavili Vancouver Giants. Právě v barvách Obrů tehdy hrával Mário Bližňák, Sersenův o dva roky mladší krajan. V duelu hraném v rámci základní skupiny, kdy se hraje systémem každý s každým, Quebec porazil Obry 6:3. Jeden z gólů Remparts obstaral také Sersen, trefil se v přesilové hře. Jak jinak.

A Bližňákova stopa? Hbitý centr na sebe upozornil jen menším dvouminutovým trestem, i celý turnaj se mu rozhodně nepovedl tak jako Sersenovi. Trenčínský rodák si v pětici zápasů připsal jedinou asistenci, červené světlo nerozsvítil ani jednou. Jeho čas přišel o rok později, tentokrát již jako nebezpečná útočná zbraň Vancouveru přispěl šesti kanadskými body k zisku poháru. Trefil se i ve finále s Medicine Hat Tigers.

Nyní jsou Bližňák a Sersen na jedné lodi, té sparťanské, a bok po boku se pokusí vyhrát český mistrovský titul. Debut v play-off Tipsport extraligy si odbudou v sobotu 10. března od 17:30.