7. 2. 2024 Matyáš Smola

Martin Jandus: Kluci mají hezky našlápnuto

Na blížící se Švédské hokejové hry se ve Sportovní hale Fortuna připravoval společně s bývalými parťáky Romanem Horákem a Michalem Kempným také obránce Martin Jandus, jenž si užívá první zahraniční angažmá ve finském Oulu. "Kluci mají hezky našlápnuto, žádný velký výkyv neměli. Doufám, že se jim v play off bude dařit," sleduje své bývalé spoluhráče i po letním odchodu.

Jak ses těšil na další reprezentační sraz v Holešovicích?
Těšil jsem se hodně, vždycky je fajn změnit prostředí. Přijít do kabiny a slyšet češtinu a ty vtípky, ještě tady v Praze, to je další bonus.

Jak sis zvykl na život v Oulu? Je to oproti Praze velký rozdíl?'
Je to jiné. Liší se počasí, méně světla a jiné místo. Zvyknul jsem si ale v pohodě a našel jsem si tam to svoje. Pořídil jsem si běžky. Když je čas, tak si na nich užívám pravou zimu.

Jedná se o tvůj první rok v zahraničí bez rodiny nebo bráchy. Musel sis zvykat i na tohle?
Věděl jsem, do čeho jdu, takže ani ne. Už tady v Česku jsem byl roztroušený ve více městech. Musel jsem se starat sám o sebe, takže je to v pohodě.

Na Instagramu je často vidět, že si užíváš procházky a výlety po divoké finské přírodě. Je to pro tebe největší relax?
Jo, chodil jsem i tady v Česku, když byl čas. Ve Finsku je to ještě umocněné tou severskou přírodou, je to tam hezké. Když je volno, tak do ní rád vyrážím.

Jak ti sedl finský styl hokeje?
Myslím si, že jsem se přizpůsobil. Je to hodně o bruslení. Musel jsem si zvyknout, že nás hodně napadají, takže není moc času. Musí se to rychle posouvat. Nebyla v tom ale potíž, zápasy jsou zábavné a vyrovnané.

Stíháš sledovat i Spartu?
Ano, neděle máme většinou volné, což je hrací den extraligy. Nevidím každý zápas, ale když mám čas, doma si zápasy pouštím a extraligu sleduju.

Co říkáš na naše výkony a výsledky? Přijde ti extraliga pohledem fanouška kvalitnější než minulé sezony?
Kvalita v extralize je, Sparta to prokazuje. Kluci mají hezky našlápnuto, žádný velký výkyv neměli. Doufám, že se jim v play off bude dařit. Jestli je extraliga letos kvalitnější bych spíš posoudil jako hráč, z televize je to těžké poznat.

Zůstáváš s někým z kluků v kontaktu, když se tým příliš nezměnil?
Jo, na začátku sezony jsem si s pár klukama psal. S Buchtou a Němou si občas napíšeme i během sezony.

Do O2 areny se můžeš brzy vrátit v národním dresu. Je těžké nemyslet na domácí mistrovství, když už je člověk blíž a blíž?
Každý tu motivaci v sobě má. Sezona k tomu směřuje, ale snažím se žít přítomným okamžikem. Teď se soustředím na další zápasy v národním týmu, pak na zbytek sezony.

×
Dnes v 18:30 | Muži
HC Sparta Praha
Mountfield HK
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Jani Lajunen bude pokračovat ve Spartě

Nabitý týden odstartujeme doma proti Hradci

Vracíme se do Champions Hockey League!

Sobotka: Chceme být lepší a lepší