23. 9. 2008 Lucie Strouhová

Martin Látal: Rozjetý vlak nesmíme zastavit

Hokejisté Sparty začínají naplno ukazovat svou sílu. V zápase 7. kola nejvyšší soutěže vyhráli svěřenci Františka Výborného na ledě Kladna 4:1 a jedním z hráčů, který se významně podepsal pod konečný výsledek byl Martin Látal, jenž zaznamenal dva body „Určitě je na mém výkonu znát, že nastupuji po boku Davida Výborného a Martina Rusinského,“ říká mladík, který se z pozice třináctého útočníka vyhoupl až do první lajny.
Martine, třetí zápas nastupujete v první formaci vedle Davida Výborného a Martina Rusinského, jaké máte pocity?
Určitě to pro mě hodně znamená, protože sezonu jsem začínal jako třináctý útočník. Ve čtvrté lajně jsem dokázal vstřelit gól a následně jsem dostal důvěru v té první. Pro mě osobně je to výborná zkušenost a určitě udělám všechno proto, abych týmu co nejvíce pomohl.

V posledních pěti zápasech jste čtyřikrát bodoval…
Určitě je hodně znát, že hraji s tak zkušenými hráči. Dokáží mi přihrát do šance a zároveň umí výborně najet do dobrých míst, křiknou si a není problém jim pak nahrát. Nemůžu si stěžovat, prožívám skvělé období a hokej si vedle těchto hráčů opravdu užívám.

Dirigují vás také na ledě, učí vás kam se postavit a kde se pohybovat?
Občas mi samozřejmě poradí, ale většinou mi říkají, ať si hraji svou hru. Sami jsou nevyzpytatelní, každou situaci dokáží sehrát několika způsoby, takže se těžko určuje jedno místo, kde bych odváděl svou práci nejlépe. Nejčastěji je však mám hledat před brankou a házet jim tam puky, o zbytek se postarají.

Dokáží vás na ledě také pochválit?
Jasně, to umí. Občas bych dokonce řekl, že mě přechvalují. Snažím se ale na to nemyslet a stále makat naplno, zkrátka soustředit se na svůj výkon.

Slova chvály určitě slýcháváte i od trenérů…
Ti zase chtějí, abych byl skromnější, abych pracoval tak jak pracuji a aby to hlavně prospívalo celému týmu.

Hodně chvály na vaši osobu probíhá také v tisku, stíháte o sobě také číst?
V kabině si to samozřejmě ráno vždycky přečtu. Určitě to potěší, když mě veřejně chválí hráči jako jsou Výborný nebo Ručinský, ale to zatím teď nic neznamená. Já musím zodpovědně pracovat v každém zápase.

Nemáte strach, abyste si vše dobré nevybral nyní a následně nepřišel tvrdý pád?
Trošku obavy mám, ale věřím, že když na sobě bude v trénincích i mimo led pracovat, tak bych měl zůstat takový, jaký jsem. Budu proto dělat maximum, Sparta je pro mě obrovská škola a musím nabídnutou šanci chytit za pačesy a držet se jich co nejdéle.

Na kladenském ledě jste po zahozené šanci vztekle třískl holí, mrzí vás tyto situace?
Přeci jen těch šancí ještě nemám tolik. Ta šance byla vyložená, protože mi to tam Vejba hezky nahrál. Hodně mě to zamrzelo, tak jsem to ze sebe musel nějak dostat.

Chuť jste si nakonec spravil dvěmi asistencemi…
Uvnitř to člověka samozřejmě potěší a před dalším zápasem to zvedne určitě sebevědomí. Přednější ale je, že jsme vyhráli už třetí zápas za sebou. Teď jsme ten vlak rozjeli a nesmíme ho zastavit.

×
Dnes v 17:30 | Muži
Madeta Motor České Budějovice
HC Sparta Praha
×
Dnes v 12:00 | Dor.
VSK Technika Brno
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Sparta zavítá po letech do Českých Budějovic

​Sparťani blízko rekordu, darovali krev i plazmu

O účast na MS U20 zabojují tři sparťané

Horák: Gesto fair play? Klobouk dolů