18. 11. 2007 Jakub Hlaváč

Martin Štrba na jihu zářil

Úspěšný návrat do důvěrně známé arény prožil Martin Štrba. V první třetině si sice musel odpykat desetiminutový osobní trest, ale po jeho skončení se vrátil na ledovou plochu ve velkém stylu. Připsal si dva kanadské body, když první branku sám vstřelil a druhou připravil pro svého centra Jakuba Langhammera.
Proti soupeřům ze spodních pater tabulky se Sparta na domácím kluzišti trápila. Proto bylo pro její příznivce příjemným překvapením vystoupení v Českých Budějovicích. Aktuálně třetí celek extraligové tabulky na svém ledě letos v základní hrací době ještě neprohrál a tuto sérii dokázali přetrhnout až sparťanští gladiátoři. „Moc dobře se nám po předchozích prohrách do Českých Budějovic nejelo, ale odehráli jsme výborný zápas a ty body si odvezli právem,“ radostně konstatoval hráč, jehož umění mohli v minulosti obdivovat hokejoví nadšenci například ve Spartaku Moskva.

Hosté si museli na jihu Čech zvykat na naprosto odlišný styl soupeře. Kladno i Ústí nad Labem praktikovali proti Spartě spíše obranou hru, kdežto v Budvar Aréně se o tempo měli starat hokejisté HC MOUNTFIELD. Štrba však po zápase naopak vyzdvihoval aktivní hru mužstva z Holešovic. „Já si myslím, že i dnes jsme hru tvořili. Byl to velice dobrý zápas, který musel diváky bavit,“ pochvaloval si jednatřicetiletý dříč.

Po první třetině svítily na světelné kostce zavěšené pod stropem haly dvě velké nuly. Po přestávce se však začalo skóre hýbat rychleji, než by si psychicky méně odolní fanoušci přáli. Lépe do prostřední dvacetiminutovky vstoupila Sparta. Její druhá útočná řada si vytvořila drtivý tlak před Turkem, který nakonec po Štrbově střele přesně umístěné k tyčce branky, vyústil ve vedoucí gól. „Nebylo co vymýšlet. Dostal jsem přihrávku od zadního mantinelu, vystřelil z první a spadlo to tam,“ skromně popisoval celou akci úspěšný střelec.

Druhá branka Pražanů, která znamenala vyrovnání na 2:2, dlouho nemohla najít svého autora. Nejprve byla připsána zkušenému obránci Vykoukalovi, který celou akci svou tvrdou ranou zahájil, poté hlasatel označil za původce gólu Štrbu a nakonec se radoval Langhammer. Jak celou situaci viděl z pozice ležícího střelce hráč, který je proslulý rozvernými oslavami svých branek? „Jiří vystřelil, já to před Turkem tečoval a Jakub zametl puk do branky,“ stručně a jasně vyvrátil veškeré pochyby.

Souhra útočné formace ve složení Ton – Langhammer – Štrba byla ozdobou úřadujícího mistra. Mladý centr mezi dva ostřílené forvardy skvěle zapadl a připsal si dva body za gól a asistenci. „Dnes nám to šlo všem třem, body jsem sbíral já s Kubou. Doufám, že si spolu budeme rozumět i dále,“ přeje si odchovanec a dlouholetá opora Českých Budějovic.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila