7. 10. 2006 Lucie Vítková

Měl jsem dát třetí branku, litoval Vrbata

Na ledě v Českých Budějovicích otevíral skóre mladý útočník David Vrbata. Ten uspěl tečí před brankou Turka, když přetavil ve vedoucí úder hned svou první příležitost. Další šance už ale mladeboleslavský odchovanec neproměnil. Patřil k nejaktivnějším hráčům hostí a ve dvojici s agilním Netíkem neustále zaměstnával domácí defenzívu v čele s obrovitým Turkem mezi tyčemi.
Pražané vstoupili do utkání aktivně a z nenápadných akcí obstřelovali budějovickou svatyni ze všech pozic. Zatímco ostřílené mazáky si vysocí beci HC Mountfield hlídali se zvýšenou obezřetností, mladí hokejisté často zůstávali opomíjeni. Toho využil již v sedmé minutě útočník David Vrbata, od jehož nohou se odrazila za brankovou čáru střela Martina Podlešáka. Branka nejprve byla uznána vytáhlému Podlešákovi, nakonec jí domácí statistici správně přidělili Vrbatovi. "Podlešák věděl, že se puk odrazil od mých stehen. Nechtěl se hádat a sportovně uznal, že branka patří mně," usmíval se odchovanec mladoboleslavského hokeje, který zaznamenal první bod v novém extraligovém ročníku. "Škoda, že nám naše vedení ani moje branka nakonec k ničemu nepomohly," zalitoval vzápětí.

Mladší bratr slavnějšího Radima Vrbaty se do sestavy Sparty vměstná zřídka kdy. Po povedené letní přípravě zaujal pozici pravého křídelníka čtvrté formace, který se do hry dostane na pár okamžiků. Více prostoru dostal od trenérů v posledním domácím zápase s Karlovými Vary, stejně tomu tak bylo i v Českých Budějovicích, kde vinou zranění nemohli nastoupit útočníci Štrba s Kratěnou. "Chtěl bych trenéry přesvědčit, že mohu hrát pravidelně, ale netuším, zda se mi to povede. Mohu v to jen doufat a přát si, aby se to začalo pomalu otáčet a já chytl svou šanci za pačesy. Dneska jsem snad začal pravou nohou," přeje si forvard, který v Holešovicích tráví čtvrtou sezónu.

Přemluvit kouče Výborného s asistentem Jelínkem mohl Vrbata více, když během střetnutí nechal několikrát vyniknout Turka v brance Českých Budějovic. Na pravém křídle Netíkovy formace řádil, ale kromě úvodní šance zůstaly ty zbylé nevyužity. Mrzet útočníka mohla nejvíce situace ze 33. minuty, kdy zcela osamocený netrefil odkrytou branku, když mohl navyšoat již na tříbrankový rozdíl. "Puk se mi postavil na hranu a já přestřelil. To mě ovšem neomlouvá, krátce na to jsme inkasovali první branku a Budějovice se chytly naděje," kál se třiadvacetiletý mladíček. "Kdybych šanci proměnil, domací už by se nevzchopili," doplnil vzápětí jedním dechem.

Neúspěchem skončilo i další obléhání domácí branky, a tak po čtyřech vyhraných zápasech Holešovičtí opět poznali hořkou příchuť porážky. "Přitom jsme dvě třetiny hráli dobře, takový výsledek jsme si nezasloužili. Možná jsem se ve svých příležitostech parkrát unáhlil, přesto bych neřekl, že jsem situace řešil špatně," myslí si talentovaný hokejista. Paradoxem je, že série skončila utkáním s Českými Budějovicemi, které Pražany neporazily do pátečního podvečera patnáct utkání v řadě! "Každá série jednou končí a abych se přiznal, já o téhle ani netušil. V kabině o tom nikdo nemluvil, ani zmíňka nepadla," podivoval se Vrbata. "Do každého utkání jdeme s tím, že chceme vyhrát. Nejinak tomu bylo také dnes, aniž bychom se ohlíželi na jakoukoliv sérii," doplnil závěrem.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila