12. 3. 2013 Robin Mana, Daniel Ryl

Měli jsme je dorazit, lituje Hovorka

Úvodní pražský duel vyzněl lépe pro Třinec. Oceláři dokázali zvrátit nepříznivý stav a po nešťastném vlastenci Vladimíra Sičáka otočili na 3:2. I přes rychlou odpověď Sparty to byli oni, kdo vstřelil vítěznou branku a mohl se radovat z vedení v sérii. "Po naší druhé brance jsme přestali hrát," litoval MAREK HOVORKA, člen druhého útoku Pražanů.

Úvod prvního pražského duelu nabídl celkem opatrný hokej z obou stran. V úvodních minutách měli více ze hry domácí, ale poté se do hry dostali také Oceláři. Po bezbrankové úvodní části zaúřadovala Sparta a vstřelila dvě branky. Místo toho, aby si utkání pohlídala, několika chybami dala příležitost Třinci. "Za stavu 2:0 jsme přestali hrát a pustili jsme Třinec do šancí," štvalo MARKA HOVORKU. Slovenský útočník bojoval, ale na vítězství to nestačilo. "Místo toho, abychom je dorazili, tak jsme jim dali tři, čtyři příležitosti a oni to potrestali. Jakmile dáte Třinci prostor, tak to nemůže dopadnout dobře," mrzelo ho.

Klíčovým okamžikem se doopravdy zdála ztráta náskoku. Přiznal to také slovenský forvard ve službách Pražanů: "Určitě to byl klíčový okamžik. Dostali se na koně." I přes porážku se dala najít pozitiva ve hře Sparty. Holešovický klub se zlepšil v přesilových hrách a v utkání potrestal třinecké oslabení celkem dvakrát. "V přesilovkách jsme se zlepšili. Tlačili jsme se více do branky a podařilo se nám tečovat střely od modré. Dá se z toho zítra těžit," uvědomoval si Hovorka. Že by Třinec pražský celek něčím zaskočil, to křídelník Sparty odmítl. "Třinec máme dobře nastudovaný, ničím nás nepřekvapili. Dokázali potrestat naše chyby. Když se jich vyvarujeme, tak můžeme zítra vyhrát."

Lukáš Zíb: Bude to ještě těžké

Ve vyrovnaném utkání Třinci hodně pomohla kuriozní situace z desáté minuty třetí třetiny, kdy si v signalizovaném trestu a ve chvíli, kdy sparťané hráli v šesti bez odvolaného gólmana Melicherčíka, vstřelil vlastní branku obránce Vladimír Sičák. Za střelce byl branky nejprve označen brankář Ocelářů Peter Hamerlík. Po několika vteřinách však došlo k opravě, a gólový zásah byl připsán obránci LUKÁŠI ZÍBOVI. Ani on však o tom dlouhou dobu nevěděl. "Netušil jsem to, poměrně dlouho se pak ještě hrálo a pak hlásili gól Peteru Hamerlíkovi, kterému bych to samozřejmě přál víc. Jednou jsem to viděl v televizi v NHL, ale osobně jsem to nezažil, je to opravdu velká kuriozita," okomentoval branku třinecký střelec.

Sparta sice dokázala v podstatě z protiútoku reagovat přesilovkovou brankou Karla Pilaře, ale Třinec nakonec převážil skóre na svoji stranu. "Doufám, že se dnešní zápas ukáže jako hodně důležitý krok, jeli jsme sem s tím, že chceme vyhrát hned první zápas a teď se na to pokusíme navázat. Síly na to máme, i když víme, že se Spartou to bude hodně těžké," uvědomuje si Zíb sílu Pražanů.

Jiří Hunkes: Přestali jsme hrát zodpovědný hokej

První zápas na domácím ledě nevyšel. Kde byste hledal příčiny nezdaru?
Lámalo se to ve chvíli, kdy jsme vedli 2:0. Úplně jsme přestali hrát ten zodpovědný hokej, který se obzvláště v play-off musí hrát a Třinec nás potrestal dvěma góly. Ve třetí části už to bylo z obou stran hodně upracované a my jsme bohužel o ten jeden gól zaostali.

Vypadalo to, že problémy jste dnes měli hlavně v prostoru před brankou, viděl jste to podobně?
Těžko říct, do 35. minuty jsme hráli dobře a Třinci jsme nic moc nedovolili. Pak jsme tam začali dělat nesmysly, oni se zvedli a byli lepší.

V závěrečné power play byla po zásahu hostujícího hráče pukem, vykázána hra do středního pásma. Vysvětloval vám to rozhodčí nějak?
V tu chvíli jsem nebyl na ledě, takže nemůžu říct. Ale na to se nesmíme ohlížet, stalo se, stalo. To nám určitě zápas neprohrálo.

Hra bez brankáře asi celkově nebyla příliš povedená. Zkoušeli jste se dostat do útočného pásma nahozeními, ale to se nedařilo. Byla taková taktika úmysl, nebo už to byla nutnost?
Byla minuta do konce a člověk už to chce dát co nejrychleji do třetiny. Bylo to navíc komplikované, protože jsme ještě měli útočníky v pásmu, takže nemohli jít napadat. Třinec si navíc dobře pohlídal mantinely a vyhazoval nám puky ven.

Co vymyslet na Třinecké do zítřejší odvety? Času příliš není, co je podle Vás potřeba zlepšit?
Jednoznačně, vyvarovat se individuálních chyb, z těch jsme dostávali góly. A musíme také zlepšit pohyb, protože dnes našemu výkonu chyběla šťáva. Zítřek musíme zvládnout.