18. 6. 2017 HC Sparta

Michal Broš: Tým je pro start sezony sestaven

V křesle sportovního manažera jediného pražského klubu v nejvyšší soutěži je zhruba měsíc a půl. Bývalý sparťanský kapitán MICHAL BROŠ se proklestil prvotní dávkou nové pracovní náplně a v zodpovědné pozici si pomalu zvyká na návrat do každodenního života klubu, kde strávil většinu své aktivní kariéry. „To nejhorší mám za sebou, ale byl jsem z toho na začátku hodně vykulený,“ usmívá se Broš.

Co pro vás za těch sedm týdnů v nové pozici bylo zatím nejnáročnější?
Obecně je zatím nejnáročnější částí mojí agendy spousta administrativy, zkrátka klasického papírování. Ani jsem si nepředstavoval, že toho bude tolik. Už jsem si pozici sportovního manažera vyzkoušel po konci aktivní kariéry v Kralupech nad Vltavou, nicméně těžko jde srovnávat Spartu a Kralupy. Takže si zvykám na hodně nových věcí.

7
Bývalý sparťanský kapitán Michal Broš pracuje sedm týdnů ve funkci sportovního manažera.

Co přesně si má fanoušek představit pod pojmem „klasické papírování“?
V aktuálním období se třeba uzavírá minulá sezona z hlediska rozpočtu, vypořádání se s hráči, splnění závazků vůči nim. Zároveň s tím se už ale hodně konkrétně plánuje sezona následující, uzavírají se nové smlouvy, řeší se veškeré povinnosti vyplývající z reglementu extraligy, přihláška do soutěže a podobně.

Dá se říct, že aktuální období je pro hráče a fanoušky klidnější, ale pro vedení klubu a zvláště pak sportovního manažera naopak období nejhektičtější?
Řekl bych, že je to přesně tak. Rovnýma nohama jsem skočil přímo do nejsložitějšího období v roce. První měsíc byl hodně rychlý a občas jsem měl pocit, že toho je víc, než jsem schopný zvládnout. Postupem dní se ale všechno začalo uklidňovat. Člověk si najede na svůj režim, s hodně věcmi mi pomáhají spolupracovníci, nejvíce asi manažer týmu Pavel Šrek, s nímž jsem v každodenním kontaktu. Hlavně díky němu jsem se do všeho dostal a už si troufnu říct, že funguju v nové pozici tak, jak bych si představoval. To nejhorší mám díky Pavlovi za sebou a teď už snad nebudu mít podobné pocity jako na začátku.

Zmiňoval jste rozpočet. To je věc, o které se veřejně v českém hokeji moc nemluví. Konkrétní sumy či výše hráčských kontraktů jsou stále v našem prostředí tabu…
Kolem rozpočtu na hráčský kádr se všechno točí při sestavování týmu na následující sezonu. Je to hlavní záležitost, podle které se řídím při jednání s hráči. Musím říct, že když jsem teď vlastně na druhé straně, než jsem byl celý život, tak jsem proniknul hlouběji do tématu financování mužstva. A zjišťuji, že to není vůbec jednoduché. Člověk musí pracovat s omezeným množstvím financí a ve spoustě případů a u mnoha hráčů naše nabídka těžko konkuruje nabídkám z jiných klubů.

Ačkoliv se dost často mluví o tom, že Sparta může mít jakéhokoliv hráče, na něž si ukáže, že má neomezené finanční možnosti a podobně, je to jinak. Nechci přímo jmenovat jaké kluby, ale minimálně tři až čtyři v naší extralize mají lepší finanční možnosti při skladbě mužstva než my.
Michal Broš, sportovní manažer Sparty

Máte na mysli jen kluby zahraniční, nebo i ty z české nejvyšší soutěže?
Jedná se i o kluby z extraligy. Ačkoliv se dost často mluví o tom, že Sparta může mít jakéhokoliv hráče, na něž si ukáže, že má neomezené finanční možnosti a podobně, je to jinak. Nechci přímo jmenovat jaké kluby, ale minimálně tři až čtyři v naší extralize mají lepší finanční možnosti při skladbě mužstva než my.

Poslední posilou, jejíž příchod klub ohlásil v pátek, je obránce Petr Zámorský. To je dozajista hráč, který patří na extraligové úrovni mezi velmi dobře placené hokejisty. Je to tak?
Ano, je to tak. O hráče Petrových kvalit jsme hodně stáli, ale na druhou stranu to znamená v návaznosti na předchozí téma týkající se rozpočtu, že budeme muset přetlak v obraně a s tím logicky související přetlak v rozpočtu řešit.

I s mladými hráči, kteří momentálně trénují s A-týmem, je v tuto chvíli na soupisce 14 beků…
Při pohledu na počet obránců je jasné, že všichni hrát nemohou. A určitě takový počet obránců v týmu není ani finančně únosný.

Potřebujeme od obránců větší variabilitu v přesilových hrách

Obrana byla v minulé sezoně velkým problémem sparťanské hry. Souhlasíte?
Nemyslím si. Obranná část hry klapala v základní části dobře. Tým dostával málo gólů a z defenzivního hlediska bylo, dá se říct, vše v pořádku. Nicméně podpora ofenzivy od obránců a větší variabilita útočné fáze zejména v přesilových hrách byla podle mého názoru jedním ze slabých míst. Právě na tomto problému jsme se rozhodli při posilování týmu zapracovat.

Novými tvářemi v defenzivních řadách jsou Tomáš Dvořák z Karlových Varů, Tomáš Pavelka z Litvínova a nyní i Petr Zámorský, který působil poslední tři sezony v zahraničí a přišel ze švédského Örebro HK. Jak byste tyto posily popsal?
Všichni tři jsou hráči širšího kádru reprezentace a nějaký ten zápas za nároďák už si zahráli. Díky svému věku mají zároveň velký potenciál do budoucna. A zejména u Tomáše Pavelky a Petra Zámorského si slibujeme právě zkvalitnění obranné hry z pohledu podpory ofenzivy a větší variabilitu na přesilových hrách.

V tom byl minulou sezonu po odchodu Michala Čajkovského do Kontinentální hokejové ligy velký problém…
Po jeho odchodu byla přesilová hra z valné většiny postavena na jednom obránci, což pro soupeře může znamenat, že se mu naše přesilovky daleko lépe brání. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli právě pro příchod Pavelky a Zámorského, kteří by měli plnit roli ofenzivněji laděných obránců. Myslím si, že zmíněná větší variabilita na přesilových hrách může být jedním z důležitých prvků naší hry.

Po důkladné analýze, která proběhla po konci minulé sezony, jste tedy evidentně dospěli k závěru, že je potřeba řešit situaci v obraně. Ovšem když jsme u defenzivy, v týmu skončili rovněž oba dosavadní brankáři…
Ano, na základě analýzy a zejména z hlediska dlouhodobého kontextu jsme se rozhodli pro změnu kompletní brankářské dvojice. Hodláme vsadit na relativně mladé brankáře, ve kterých by se mohl skrývat potenciál na obsazení pozice dlouhodobější jedničky ve sparťanském brankovišti.

Kdo z dvojice Sami Aittokallio a David Honzík bude jedničkou?
Nebereme to tak, že přišel první gólman a k něm gólman číslo dvě jako náhradník. Od obou si hodně slibujeme a věříme, že zdravá konkurence přinutí oba k podávání kvalitních výkonů.

Poslední částí mužstva, kterou jsme ještě nepodrobili rozboru, je útok. Mohou fanoušci ještě čekat na nějakou posilu do ofenzivy?
V tuto chvíli je náš kádr připraven na start sezony, nicméně podle vývoje situace na trhu a případných finančních možností, které by se nám třeba ještě naskytly v průběhu sezony, bychom se samozřejmě nebránili nějakému posílení směrem k vrcholu sezony v podobě play off.

Hodně si slibuji od Černocha. Safin a Kern asi půjdou bohužel do Ameriky

Na papíře to vypadá, že mužstvo na pozici útočníků spíše oslabilo. Odešli totiž čtyři hráči a to Buchtele, Řepík, Cingel a Ihnačák. Naopak přišli jen tři: Reichenberg, Saponari a Říčka. Jak to vidíte vy?
Je potřeba říct, že Řepík s Buchtelem od nás měli nabídky, ale upřednostnili lukrativnější zahraniční angažmá. Zájem jsme o ně měli, ale finančně jsme nebyli schopni konkurovat. Lukáš Cingel nebyl spokojený se svou rolí v týmu a rozhodnul se odejít sám, chtěl prostě změnit prostředí. Smlouvu Briana Ihnačáka jsme se rozhodli neprodlužovat.

A co se tedy týče nákupů?
Získali jsme Roberta Říčku, což je další hráč se zkušenostmi z národního týmu. Každou sezonou se jeho výkony zlepšují a spoléháme se, že tomu tak bude i ve Spartě. Dvě zahraniční křídla jsme se s ohledem na finanční možnosti a po důkladném skautingu rozhodli najít v zahraničních soutěži. Jak Reichenberg, tak Saponari jsou kvalitní hráči. Alex byl jedním ze tří nejlepších hráčů norské reprezentace na uplynulém mistrovství světa, Vinny Saponari prošel skvělým mládežnickým programem v USA, takže u obou opět vnímáme obrovský potenciál. A v neposlední řadě je potřeba zmínit, že jejich angažování není nějakou závratnou zátěží pro náš rozpočet. A ještě bych chtěl v tomto ohledu podotknout jednu důležitou věc.

4/3
Po uplynulé sezoně odešli ze sparťanského mužstva čtyři útočníci (Buchtele, Cingel, Ihnačák, Řepík) a naopak Sparta přivítala před nadcházejícím ročníkem tři nové ofenzivní posily (Reichenberg, Říčka, Saponari).

Povídejte…
Odchodem čtyř útočníků a příchodem jen tří se otevírá jedna pozice pro některého z našich mladších hráčů.

Kdo by to mohl být?
Osobně si v této sezoně hodně slibuji od Jirky Černocha, ale určitě dostanou příležitost i další. V přípravě s áčkem je i řada dalších mladých kluků, kteří budou většinu nadcházející sezony získávat zkušenosti mezi dospělými v partnerském klubu z Litoměřic v rámci první ligy. Nicméně s ohledem na situaci, která může v sezoně nastat, se s velkou pravděpodobností objeví i v prvním týmu Sparty v zápasech extraligy.

Zeptám se ještě na jedno konkrétní jméno a tím je Martin Procházka. Co vy na to?
V jeho případě jsme se rozhodli uvolnit ho pro tuto sezonu na hostování do Plzně. Je na čase, aby měl stále místo v prvních dvou formacích extraligového klubu, což by u nás zkrátka v tuhle chvíli neměl. Je tedy pro něj lepší, aby pravidelně hrál a byl nasazován do klíčových situací zápasů, než aby u nás strávil další sezonu své kariéry ve čtvrté formaci. Nicméně Martin je nadále náš hráč a budeme rádi, když mu plzeňské angažmá pomůže v dalším hokejovém růstu. A přáli bychom si, aby v budoucnu mohl roli jednoho z klíčových útočník plnit i ve Spartě.

Když hovoříme o mladých hráčích, sáhněme až do mládežnických kategorií. Třeba Jan Kern nebo Ostap Safin patřili k nejlepším hráčům juniorky, nakoukli do extraligy a hráli výraznou roli i na světovém šampionátu do osmnácti let. Jaké máte plány s těmito dvěma mladíky?
Ostap Safin čeká na to, jak dopadne draft. Osobně spíše počítám, že zvolí cestu odchodu do zámoří. A Honza Kern sám projevil zájem odejít do Ameriky, a příští sezonu tak bude bohužel hrát v USA.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Změny v extralize juniorů pro sezonu 2018/19

Autogramiáda A-týmu na běhu Sparťanská pětka

Beran: Zájem Sparty je pro každého hráče čest

Rozhovor s Petrem Břízou pro deník Sport