13. 5. 2012 Daniel Ryl

Michal Hamršmíd: Vyhneme se stereotypům

Se Spartou spolupracoval již loni a spolupráce se osvědčila. Spojení MICHALA HAMRŠMÍDA a hokejové Sparty pokračuje i letos. Český zápasník MMA je opět kondičním trenérem holešovického týmu. "Cheme do tréninku vložit nějaké prvky z přípravy zápasníků MMA," poodkryl plány před startem přípravy.

Svěřenec Daniela Hejreta opět bere pod svá křídla hokejisty Sparty a snaží se jim pomoci svými znalostmi z oblasti MMA a bojových sportů. "V zámoří jsou tyto praktiky u hokejistů zcela běžné. Příkladem může být například Sidney Crosby," uvedl Hamršmíd. Také on se může spolehnout na svého trenéra, který má velmi širokou základnu svěřenců. "Daniel Hejret je dle mého názoru nejlepší trenér v Čechách. Spolupracoval například s Davidem Kočím, Josefem Strakou nebo třeba také s Petrem Nedvědem, který se u něj připravoval před sezónou," vyjmenoval skupinku hokejistů.

Michal Hamršmíd

Také Michal Hamršmíd má široké portfolio mezi sportovci. "Byl jsem během sezony v Omsku, kde jsem cvičil s Romanem Červenkou, s kterým spolupracuji dlouhodobě," přiznal. "Každopádně to portfolio sportů je daleko širší. V Austrálii jsem připravoval například tenistu Lukáše Dlouhého před Australian Open. Široce spolupracuji také se squashistou Janem Koukalem." Kondiční trenér Sparty čerpá ze svých zkušeností, které během kariéry dokázal nasbírat. Za zmínku stojí například členství v American Team MMA. "Tato zkušenost mi dala hodně. Byla to rozhodně investice do mého trenérského pohledu. Té zkušenosti si vážím," přiznává s odstupem času.

Kdo by čekal, že se Marek Schwarz, Jan Hanzlík a další postaví do ringu, byl by na velkém omylu. "Na mně bude, abych naplánoval kompletní fyzickou přípravu týmu. Bude to klasická příprava. Na kluky čeká posilovna, běhání v písku. Bude to hodně podobné jako u ostatních týmů," nastínil prvky přípravy. "Přesto to bude v něčem trochu jiné. U Romana Červenky se to projevilo velmi pozitivně, tudíž do přípravy zahrneme i trénink pro zápasníka MMA. Kluci se nevyhnou práci s pytlem, bagama, ale také tam budou nějaké zápasnické prvky jako třeba kopy," upřesnil.

Příprava zápasníků patří k fyzicky nejnáročnějśímu tréninku vůbec. A už v minulé sezoně z ní sparťané těžili celý rok. "Chci do toho vložit podobný postup přípravy jako je v zámoří. Zařadíme ho do klasické přípravy, aby se to propojilo. Loni se to projevilo celkem pozitivně," řekl Hamršmíd. "Pro kluky to bude jednodušší v tom, že se vyhnou tréninkovému stereotypu. Chceme, aby kluci nabrali svaly. Samozřejmě, že už je mají, ale tento trénink je může ještě více vyvinout a zdokonalit," ujasnil situaci Hamršmíd.

Hokejisté Sparty se nevyhnou ani oblíbenému místu Michala Hamršmída. "Schody pod kyvadlem na Letné jsou moje," přiznal s úsměvem. "Člověk při běhání procvičí důraz a dynamiku pohybu. Obzvlášť pro hokejisty je to dobré, protože ti potřebují pracovat čtyřicet vteřin naplno a poté si dát třeba minutu a půl pauzu. Je to dané tím, že v utkání také nehrají šedesát minut v kuse," dodal. Styl přípravy bude tedy podobný jako u zápasníků MMA. "Například v MMA jedeme pětiminutová kola. Třicet vteřin naplno, poté třicet vteřin na odpočinek a opět třicet vteřin zápalu," přiblížil sympatický chlapík. "Mám ty schody prostě rád. Člověk se při tom intenzivním běhání naučí hlídat a držet střed těla, posilní to nohy a rychlost. Zároveň pracují všechny svaly," dodal na závěr.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Jaroslav Šíma – krev a srdce Sparty

Zemřel Jaroslav Šíma, člen Klubu legend

Tomáš Dvořák prodloužil kontrakt ve Spartě

Aukce dresů Sparta vzdává #HOLD2020