29. 4. 2014 Daniel Ryl

Mikliš: Zklamaní nejsme, stříbro bereme!

Velkou vzpruhou bylo pro český mládežnický hokej počínání českého týmu na mistrovství světa do osmnácti let ve Finsku. Svěřenci Jakuba Petra si odvezli stříbrné medaile a přispělo k ní také trio sparťanů. Jedním z nich byl také obránce ONDŘEJ MIKLIŠ, který nastoupil do všech zápasů a připsal si jednu asistenci.

Ondřeji, i přes porážku se za svůj finálový výkon rozhodně stydět nemusíte. Zakončili jste turnaj s hlavami nahoře?
Určitě ano. Jsme první tým, který dokázal na mistrovství světa do osmnácti let dojít až do finále. Všichni z toho stříbra máme obrovskou radost.

Utkání ovlivnil smrtící úvod v americkém podání, protože po něm už si Američané svůj náskok hlídali. Vám se podařilo jim několikrát zavařit, ale na začátku druhého dějství jste opět inkasovali vy. Byly začátky třetin klíčové pro vývoj zápasu?
Myslím si, že určitě. Věděli jsme, že na nás vlétnou a prvních pár střídání po nás hodně půjdou. Bohužel se nám to nepodařilo ustát a ubránit.

Po třetí brance USA už nebyl důvod čekat a museli jste útočit. Podařilo se vám soupeře potrápit, ale nakonec to nestačilo. Co jste si po tom nepříjemném úvodu řekli?
Hlavně trenéři nám to o přestávce dost razantně vysvětlili. Řekli nám, že takhle prostě hrát nemůžeme, abychom hráli jako za stavu 0:0 a dohráli utkání s pokorou.

Finálový soupeř vás porazil už v základní skupině. Byl v jeho hře nějaký překvapivý rozdíl, nebo se prezentoval úplně stejně jako v první utkání?
Bylo to více méně stejné jako zápas ve skupině. Dost jsme se na oba zápasy připravovali u videa a věděli jsme, s čím do utkání půjdou. Nedá se říct, že by nás vyloženě něčím překvapili.

Američané byli už před turnajem pasováni do role největšího favorita. Souhlasíte, že byli nejtěžším protivníkem a titul si odváží zaslouženě?
Určitě. Ti kluci hrají dva roky soutěž v Americe a jsou spolu každý den. V tom měli trochu výhodu.

Vy jste do Finska odjížděli pod menším tlakem, protože jste byli považováni za velkou medailovou naději. Spadl vám kámen ze srdce, když vám pověsili medaile na krk a vy jste věděli, že jste nezklamali?
Kdyby nám před turnajem někdo řekl, že přivezeme stříbro, asi bychom tomu nevěřili. Jsme strašně rádi, že se nám to nakonec podařilo a neudělali jsme českému hokeji ostudu.

Po konci extraligového finále se veškerá pozornost české hokejové veřejnosti upřela na vás. Pociťovali jste postupem času rostoucí podporu z domova?
Věděli jsme, že semifinále a finále poběží v televizi. Myslím si, že pár kluků bylo trošku nervózních, aby neudělali nějakou chybu. Nakonec to celý tým zvládl bez problémů.

Co vám po finále řekl trenér Jakub Petr?
Chtěl, abychom byli všichni pozitivní a měli hlavy nahoře, protože tohle žádný jiný výběr nedokázal. Zároveň nás ale upozornil, aby nám to nevlezlo do hlavy a dál na sobě tvrdě pracovali.

Ondřej Mikliš na MS U18

• Zápasů: 7
  • Body: 1 (0+1)
  • Střely: 2
  • Bilance +/- : +2
  • TM: 4

Zatímco USA nebo Kanada mají vyrovnané čtyři pětky, vy jste těmto týmům konkurovali svou bojovností a týmovou hrou. Byla právě silná parta tou nejsilnější zbraní?
Určitě ano. Měli jsme ve Finsku výbornou partu. Celý turnaj nás zdobila týmová hra a ochota každého hráče, obětovat se pro zbytek týmu.

Předpokládám, že tuto stříbrnou medaili budete řadit nejvýše ve své dosavadní kariéře. Mám pravdu?
Ano. (usmívá se)

Šampionátem jste si se spoluhráči ze Sparty protáhl sezonu, protože s juniorským týmem jste vypadli v semifinálové sérii s Chomutovem. Přišly během turnaje nějaké narážky od chomutovských kluků, kteří vás vyřadili?
(směje se) Občas měli nějaké připomínky, ale jinak jsme klubové věci nechali stranou. Soustředili jsme se hlavně na mistrovství.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila