11. 5. 2016 Daniel Ryl, Michal Slavík

Mikuš: Rád bych si zahrál proti Čechům

Slovenský obránce JURAJ MIKUŠ je zatím jediným zástupcem Sparty, který zasáhl do světového šampionátu v Rusku. Zatímco Adam Polášek musí na svou první šanci čekat, jeho dnes už bývalý týmový spoluhráč má za sebou první tři duely petrohradské skupiny B. Mikuš nechyběl u výher nad Maďarskem a Francií, ale ani jeho asistence u jediné branky Slovenska neodvrátila nečekanou porážku 1:5 s Německem. Právě po prohraném duelu zhodnotil slovenský zadák dosavadní průběh turnaje i své dojmy z ruského šampionátu, kde by si rád zahrál minimálně čtvrtfinále a nejlépe proti Čechům.

Juraji, na světový šampionát jste odcestoval po neúspěšné finálové sérii s Libercem. Pomáhají vám stříbrná medaile a reprezentační povinnosti rychleji zapomenout na finálové zklamání?
Určitě ano. Snažil jsem se rychle zapomenout a celkem se mi to podařilo. Po sezoně si na to ještě určitě vzpomenu a popřemýšlím o tom, ale teď už se soustředím pouze na reprezentaci.

Zatím jste jediným sparťanem, který do turnaje zasáhl. Vyslechl jste si od svých spoluhráčů nějaké narážky? Došlo třeba na špičkování mezi českými a slovenskými kluky?
Nic velkého, akorát mě litovali, že si s nimi nemůžu užít společnou zábavu po konci sezony. Já jsem ale radši jel sem, to je větší zábava. (usmívá se) Co vím, tak na turnaji je jen Adam Polášek, takže k žádnému popichování nedošlo.

Sezona se Spartou byla dlouhá a náročná. Jak jste na tom se silami?
Síly stále mám. Hrajeme tu na čtyři kompletní pětky, takže si můžeme čas na ledě rozložit mezi osm obránců. Zatím to je tedy dobré.

Co říkáte na podmínky v Petrohradě?
Jsem velmi mile překvapený. Máme velmi dobrý hotel a stadion mě příjemně překvapil. Byl jsem tu naposledy před několika lety a to byl ještě takový starý, trochu jsem se toho obával. Po příjezdu jsem byl trošku zaskočený, jak ho dokázali dát opravit.

Ještě něco vás zaujalo?
Máme tu velké teplo. V Rusku jsem takové teplo ještě nezažil a je to dost cítit.

Vy jste poprvé ucítili také hořkost porážky, když jste po vítězství nad Maďarskem a Francií prohráli s Německem, ačkoliv jste po první třetině vedli. Co se s vámi po první přestávce stalo?
My jsme už v první třetině nehráli moc dobře, celý zápas nás dostávali pod tlak svým napadáním a my si s tím nedokázali poradit. Z naší strany nic takového nepřišlo a bylo jen otázkou času, než to Němci potrestají. Výhru si zasloužili, dobře bruslili a lépe zvládali souboje jeden na jednoho.

+2
Slovenský obránce Sparty má po třech zápasech šampionátu v bilanci +/- kladné dva body.

Zkomplikovala vám nečekaná ztráta bodů postup do čtvrtfinále?
Chtěli jsme první čtyři zápasy vyhrát, což se nám už bohužel nepodaří. Skoro bych řekl, že nám to situaci zkomplikovalo hodně, protože jsme ztratili body, se kterými se v konečném součtu počítalo. S Běloruskem musíme bezpodmínečně vyhrát.

Bělorusové se budou moci pravděpodobně spolehnout na velkou podporu svých fanoušků. Může to hrát roli?
Budeme tu mít také dost fandů, v hledišti to bude podle mě vyrovnané. Už je jen na nás, abychom na ledě zvítězili my.

Na klubové úrovni jste získal stříbrnou medaili, s jakým výsledkem byste byl spokojený na mezinárodní scéně?
Rád bych se dostal do čtvrtfinále, budeme o to bojovat. Kdybychom si mohli zahrát čtvrtfinále s Čechy, bylo by to fajn.

FOTO: TASR

Dnes v 18:30 | Muži
HC Oceláři Třinec
Dnes v 17:15 | Dor.