14. 7. 2016 Petr Pavlík

Místo v sestavě jsem si vydřel, těší Hrbase

V předešlém ročníku zaznamenal obránce MAREK HRBAS nejvyšší počet odehraných utkání během angažmá v pražském klubu. V základní části chyběl pouze ve dvou zápasech a ve vyřazovací části naskočil do třinácti duelů. Reprezentační zadák musel se svými spoluhráči skousnout porážku ve finále ČP play off TELH a převzít si stříbrnou medaili. Následující letní dřina na suchu už skončila a tento mladý perspektivní obránce se před přípravou na ledě rozpovídal nejen o hokeji, ale také o svém volném čase a kromě toho prozradil, kdo ho přivedl k hokeji.

Od posledního zápasu sezony už uběhl nějaký čas. Jak zpětně hodnotíte finálovou sérii s Libercem a celý ročník 2015/2016?
Když se vrátím přímo k tomu finále, tak si myslím, že jsme ho neodehráli vůbec špatně. Rozhodovaly maličkosti a hlavně zdraví hráčů. Nevím, jak na tom byl Liberec, ale my jsme na tom moc dobře nebyli, a to možná rozhodlo. Kdybych měl zhodnotit celou sezonu, tak si myslím, že byla vydařená. Padalo hodně gólů, hlavně jsme naším hokejem bavili diváky. Hlavní bylo, že padaly ty góly. V O2 aréně jsme udělali vítěznou sérii. Vyhráli jsme spoustu domácích zápasů, takže můžu sezonu hodnotit velmi pozitivně.

Skončila vám suchá letní příprava. Co bylo vaší nejoblíbenější disciplínou? A co vás nebavilo?
Mě nebaví běhání. Hlavně delší, ale to už naštěstí moc není. Vůbec mi nevadí v posilovně posilovat nohy, tomu se vůbec nebráním. Takže nohy v posilovně mě docela baví, ale běhání nemám rád. (směje se)

Marek Hrbas ve Spartě

  • - obránce, 23 let
  • - sezona 2013/2014: 17 zápasů, 2 body (1+1)
  • - sezona 2014/2015: 28 zápasů, 2 body (1+1)
  • - sezona 2015/2016: 63 zápasů, 13 bodů (3+10)

V klasickém letním drilu vedl tým kondiční trenér Martin Iterský, který si pochvaloval přístup všech hráčů. Jak jste byl spokojen s jeho tréninkem?
Jo, byl jsem s ním spokojen. Vždycky, když jsme něco potřebovali, nebo nevěděli, tak jsme se ho zeptali. On nám to vysvětlil a myslím si, že to všechno klapalo, jak ze strany hráčů, tak ze strany Martina. Myslím si, že nikde nebyl problém a všechno bylo v pořádku.

Nástup na led se blíží. Těšíte se, až zase po dlouhé době obujete brusle?
Těším se, ale až začne třeba Liga mistrů. Každý zápas už bude něco znamenat. Netěším se na klasický začátek ledu. Zvykat si na nové brusle, výstroj a další věci. Na to se jako každý rok netěším. Ale těším se na kluky, led, zápasy a tréninky.

V uplynulé sezoně jste odehrál v základní části padesát zápasů. Ve Spartě nyní nastupujete do čtvrtého ročníku a trenéři vás s přibývajícím časem vytěžují více. Těší vás, že se dostáváte pravidelně do hry?
Určitě mě to těší. Myslím si, že jsem si to upřímně hodně vydřel a protrpěl, než jsem se dostal do situace, ve které jsem teď. Ještě by to mohlo být lepší, tak uvidíme v příští sezoně. Ale samozřejmě jsem rád, jak jsem odehrál minulou sezonu a kolik jsem toho odehrál. Chtěl bych poděkovat hlavně trenérům, že mě tam dávali. Já si myslím, že jsem si to hlavně zasloužil a že jsem nedostal nic zadarmo.

Zejména play off bylo vaší doménou. Zahrál jste si ve třinácti zápasech. To určitě zvedne sebevědomí, když hráč dostane větší důvěru...
Samozřejmě. V play off už v každém zápase jde do tuhého a zápasy jdou rychle po sobě. Mě play off hrozně moc baví a byl jsem velmi rád, že jsem odehrál tolik zápasů. Jak říkám, doufám, že jich bude přibývat a bude to lepší. Uvidíme, jaké to bude v příští sezoně.

Marek Hrbas

Navíc koncem července pojedete na reprezentační kemp do Rokycan. Ceníte si toho, že právě vaše jméno zařadil do nominace nový kouč reprezentace Josef Jandač, se kterým se znáte už ze Sparty?
Cením. Velmi si toho vážím a doufám, že tam předvedu co nejlepší výkon a třeba si řeknu o nějaké další akce, jako třeba turnaje Euro Hockey Tour. Takže určitě jsem na to stoprocentně připraven a dám do toho maximum a uvidíme, co se stane dál.

Na sraz ovšem nepojedete sám. S vámi se vypraví také Dominik Uher, který vás posílil během léta. Bude pro vás lepší, když budete mít u sebe svého budoucího klubového parťáka?
Určitě to bude lepší, když tam budu mít někoho z týmu. Ale znám hodně kluků, kteří tam pojedou. Takže si nemyslím, že by to byla nějaká výhoda nebo, že bych musel mít někoho z klubu, to ne. To, že jede Dominik se mnou, tak to je jenom takové plus.

Vypadá to, že zmíněná dřina stála za to. Jak jste se vůbec dostal k hokeji?
Taťka hrál dřív hokej a vlastně celou dobu se to točí kolem hokeje. K němu mě táta přivedl asi ve čtyřech letech a myslím si, že to byla jednoznačná záležitost. Když jsem se narodil, tak bylo hned jasné, že mě dá na hokej. My máme v rodině hokej strašně rádi.

Odkdy oblékáte dres s číslem 7?
Já mám rád číslo 13, ale to už je vyřazené. Dres pana Žemličky je vyvěšený pod stropem haly, takže tohle číslo si vzít nemůžu. Když třináctka není volná, tak další moje oblíbené číslo je sedmička. Když si tedy nemůžu vzít třináctku, tak hraji se sedmičkou.

+27
V předešlé sezoně zaznamenal bek Marek Hrbas kladnou bilanci +27, když si zahrál celkem ve 63 utkáních včetně play off.

Vaším rodištěm jsou Klatovy. Jak se Marek Hrbas dostal k angažmá v klubu, který pochází z hlavního města?
Jako malý jsem začínal s hokejem v Klatovech. V nějaké třetí třídě jsme se přestěhovali do Plzně právě kvůli hokeji. Je to větší město a žije tímto sportem. V Plzni jsem hrál do šestnácti let. Pak jsem šel do Ameriky, kde jsem byl jeden rok. Dál jsem šel do kanadské juniorky a potom přišla nabídka ze Sparty. Sparta mě koupila z Plzně, takže jsem šel rovnou z Kanady do Prahy.

Jak trávíte svůj volný čas?
Já mám rád, když si po tréninku můžu lehnout. (směje se) Po obědě se vyspím. Rád chodím do kina, hraju playstation. Nejsem takový blázen, který by musel někde lítat. Většinou jsem v klidu. Teď jsem si pořídil nové auto, takže si s ním občas někam vyjedu. To se změnilo.

Jaké máte svoje osobní cíle a co podle vás bude hlavním klíčem týmového úspěchu v nadcházející sezoně?
Můj osobní cíl je to, že se musím pořád zlepšovat. Samozřejmě bych chtěl dostávat ještě více prostoru, než jsem dostával minulé léto. Abych ukázal naplno, co ve mně je. Jedině takhle to můžu dokázat. Co se týče týmového úspěchu, tak to je pro nás titul. Minule jsme vlastně vypadli v semifinále a teď ve finále s Libercem. V příští sezoně už věříme, že to vyjde a konečně zvedneme nad hlavu pohár.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Machovský: Konkurence nás posouvá dál

5 let v O2 areně: rekordy i hvězdy NHL

Pavelka: Trénujeme naplno, ale užíváme si to!

Permanentky na novou sezonu v prodeji!