15. 10. 2012 HC Sparta

Mistr světa Tomáš Mojžíš v obraně Sparty!

Do obrany Sparty přichází velké jméno. Třicetiletý reprezentační bek, hokejový světoběžník a mistr světa z roku 2010 TOMÁŠ MOJŽÍŠ bude hrát za holešovický celek v extralize. "Máme v týmu Lva dost obránců a Sparta potřebuje pomoci. Navíc se v neděli zranil Troy Milam, takže mužstvo tímto způsobem posílíme," řekl k tomu Normunds Sejejs. Jedná se o hostování na dobu neurčitou.

Profil Tomáše Mojžíše

Hokejový světoběžník Tomáš Mojžíš se narodil v květnu 1982 v Kolíně, už v osmnácti letech ale Česko opustil. Přestože ho žádný klub NHL nedraftoval, vydal se z pardubické juniorky za oceán. Teprve poté si ho všimlo kanadské Toronto, v Moose Jaw patřil mezi přední zadáky tamějších Warriors a později v Seattlu získal uznání celé juniorské WHL, když byl zařazený do ligového All Star týmu.

To už mu bylo 21 let a chystal se na přechod mezi dospělé. Cestu do NHL si ale nevyšlapával v Torontu, nýbrž ve Vancouveru, kam ho Maple Leafs vyměnili. Mojžíš musel být trpělivý. První dva roky hrál jen za farmářskou Manitobu. Až ve třetí profesionální sezoně se dočkal vysněného telefonátu.

Mojžíš v dresu Vancouveru odehrál dohromady sedm zápasů, poté se stal hráčem St. Louis. Právě tam Mojžíšova pouť po Severní Americe skončila. Ne však na dlouho. Po smolné sezoně 2007/2008 v ruském Novosibirsku, kde se dvakrát zranil (nejdříve si zlomil ruku, poté prst na noze), zamířil Mojžíš do Minnesoty.

Ani druhý zámořský pokus však pro zodpovědného beka nedopadl ideálně. Když už se probil do základní sestavy Wild, většinou hrál v útoku. I proto v létě odešel do Švédska. V dresu MODO Hockey si zahrál vedle legendárního Petera Forsberga a na konci ročníku odcestoval na mistrovství světa 2010 v Německu, kde se podílel na zisku zlatých medailí.

Kromě angažmá v běloruském Minsku si Mojžíš po štaci ve Švédsku vyzkoušel i nejvyšší finskou soutěž, která mu sedla náramně, v barvách Turku získal 32 bodů (6+26) z 59 zápasů. Ze země tisíce jezer si navíc ve stejném ročníku odvezl po světovém šampionátu 2012 další medaili, tentokrát bronzovou.

Před sezonou 2012/2013 se třicetiletý bek upsal nově utvořenému Lvu Praha hrajícímu Kontinentální hokejovou ligu. Stihl však odehrát pouze pět zápasů, v polovině září ho ze hry vyřadilo zranění ruky. Nyní se vrací a bude hostovat v týmu Sparty.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Forman: Ve Spartě chci zůstat dlouho

Permanentky na novou sezonu v prodeji!

Sparta na Spengleru: tituly i hvězdné posily

O místo v extralize se musí bojovat