4. 3. 2013 Tereza Velikovská

Mistři z roku 2007 vol. II: Elitní finálová pětka

Ve finálové sérii s Pardubicemi nastupovali v první pětici a důležitými góly se podíleli na obhajobě mistrovského titulu. V první obranné dvojici operovala zkušená dvojice JIŘÍ VYKOUKAL s JANEM HANZLÍKEM, v elitní útočné formaci nasazoval kouč František Výborný JIŘÍHO ZELENKU, JAROSLAVA HLINKU a JANA HLAVÁČE. Kam tuto pětici zavál hokejový osud poté, co se 14. dubna 2007 radovali z triumfu?

Zatímco Vykoukal a Zelenka už svou aktivní hokejovou kariéru na nejvyšší úrovni ukončili, obránce Hanzlík a útočníci Hlinka s Hlaváčem stále brázdí česká, potažmo švédská kluziště. Hlinka s Hanzlíkem spolu dokonce opět hrají ve sparťanském týmu, a mají tedy šanci úspěch zpřed šesti let zopakovat.

Jiří Vykoukal #51: Čtyřnásobný mistr ve sparťanském dresu

Většinu své seniorské klubové kariéry v domácí nejvyšší soutěži zasvětil Spartě. Dvojnásobný mistr světa (1996 ve Vídni a 1999 v Lillehammeru) získal se Spartou celkem čtyři tituly. Po těch v sezonách 89/90, 92/93 a 05/06 přidal na jaře 2007 svůj poslední triumf. Dostal se tak do elitní společnosti šesti čtyřnásobných sparťanských mistrů, z nichž hned se dvěma se v play off 06/07 setkal v první pětce.

V poslední mistrovské sezoně se stal "Bača" v pětatřiceti letech nejproduktivnějším obráncem základní části (9+18) a ve spolehlivých výkonech pokračoval i během play off, kde přidal sedm asistencí. Ve Spartě strávil také následující čtyři sezony, během kterých přidával další veledůležité góly a především asistence na svůj již tak bohatý bodový účet. Nejblíže dalšímu úspěchu byl v ročníku 08/09, kdy Sparta došla do semifinále. Tam podlehla pozdějším mistrům z Karlových Varů.

V ročníku 10/11 začal tehdy devětatřicetiletý veterán již svou dvanáctou sezonu ve Spartě. V základní části odehrál 33 utkání, v nich patnáctkrát přihrál na gól. Poslední lednový den roku 2011 se však s Holešovickými, které čekaly trpké boje v play out, nadobro rozloučil. Po vzájemné dohodě s vedením odešel velezkušený bek do Českých Budějovic, se kterými vypadl ve čtvrtfinále. Už ve Spartě sice Vykoukal oznámil, že jde o jeho poslední sezonu v roli aktivního hráče, přesto se ještě v té následující do extraligy vrátil. V Plzni začal v listopadu trénovat, za indiány odehrál 26 střetnutí základní části a 12 v play off, poté skončil s hokejem definitivně.

Jan Hanzlík #38: Srdcař a služebně nejstarší současný sparťan

Na kontě má nyní třicetiletý zadák jen o jeden titul méně než jeho parťák z poslední mistrovské obrany (01/02, 05/06 a 06/07). V klubové věrnosti však jednoznačně vede, nikdo ze současného kádru se mu nemůže rovnat. Ve Spartě už kroutí svou třináctou sezonu, neochutnal atmosféru žádného jiného extraligového týmu. V této a loňské sezoně ho ale sužovala zranění, kvůli kterým přišel o desítky zápasů. Předtím přitom od ročníku 03/04 zmeškal v základní části maximálně dva duely.

Nadále však patří ke stálému inventáři holešovického klubu. Od triumfu v roce 2007 ani na chvíli neodešel a od té doby zažil sezony méně i více vydařené. Bodově se mu nejlépe vedlo v ročníku 08/09, kdy si během základní části připsal dva góly a čtrnáct asistencí, v play off přidal další čtyři nahrávky. S koncem základní části už dosáhl na úctyhodné číslo 557 duelů v dlouhodobé části soutěže a 98 ve vyřazovacích bojích, kde se tedy ve čtvrtfinálové sérii s Třincem dostane na rovnou stovku.

Jiří Zelenka #12: Střelecký rekordman. Ale už ne na dlouho?

Šestnáct sezon ve Spartě, čtyři mistrovské tituly (99/00, 01/02, 05/06 a 06/07), 719 utkání, 254 gólů. Což je stále platný klubový rekord v počtu branek, který ovšem aktuálně ohrožuje Petr Ton, který je na čísle 250. Takovou bilancí se pyšní benjamínek sparťanského Klubu Legend. Šoumen na ledě i mimo něj, který v poslední mistrovské sezoně přibyl do sparťanského kádru až v jejím průběhu. "Vedení angažovalo pravé sparťany, kteří pro klub už hodně udělali a mají sparťanské srdce. Jsme jeden tým, bojovali jsme srdcem a teď nás čekají dlouhé oslavy," jásal po šestém duelu s Pardubicemi.

Do kabiny budoucích mistrů s ním tehdy přišel i osvědčený talisman, který zažil už tituly v letech 2000 a 2002 - Zelenkův plyšový pes. I s ním si poté sparťanský veterán užíval oslavy přímo na ledě. V Holešovicích načal i následující sezonu, ale na ledě už nedostával moc prostoru, a tak v únoru 2008 odešel do Komety Brno, která tehdy válčila v první lize. Odehrál za ni celkem šestnáct zápasů, v dalším ročníku už působil pouze ve třetí lize v celcích Nymburka a Tábora.

Poté se rozhodl pověsit brusle na hřebík, přesto se v této sezoně vrátil a působil ve čtvrté lize v Trutnově. Nejspíš podle hesla, které v pětatřiceti letech při definitivním hráčském odchodu ze Sparty připomněl: "Jak říkal Jirka Hrdina: hraj, dokud se kompletně nerozpadneš." Už tehdy ho lákalo stát se trenérem, nakonec se mu toto přání i vyplnilo. V současné době působí jako asistent kouče Pavla Gefferta u sparťanské juniorky, která si právě v těchto dnech zajistila účast ve vyřazovacích bojích.

Jaroslav Hlinka #17: Centr elitní formace tehdy i nyní

Psal se 4. duben 2007 a Hlinka se na první buly finálové série proti Pardubicím postavil ve středovém kruhu proti svému bratranci Miroslavu Hlinkovi. Bylo jasné, že se na konci bude radovat pouze jeden. A k velké radosti sparťanských příznivců byl šťastnější sparťanský centr, další ze šesti sparťanských rekordmanů v počtu mistrovských titulů (99/00, 01/02, 05/06 a 06/07). Kromě toho Hlinka přidal také zlato a stříbro v národním týmu, ve kterém se zúčastnil osmi(!) světových šampionátů.

Po obhajobě mistrovského titulu se Hlinka vydal do zámoří, kde hájil v ročníku 07/08 barvy Colorada Avalanche. V dresu "Lavin" odehrál celkem 64 utkání, připsal si v nich osm branek a dvacet asistencí. Následně se vrátil do Evropy, konkrétně do služeb švédského Linköpingu. První sezonu odehrál kompletně v Elitserien, další dvě (09/10 a 10/11) vždy začínal ve Spartě a kvůli švédským daňovým zákonům se na sever přesouval až v průběhu podzimu.

Loni si tento postup zopakoval, jen místo do Sparty zamířil na 13 zápasů do Plzně. S Elitserien se loni rozloučil s bilancí 206 zápasů, 47 branek a 136 asistencí. A v létě se na zkoušku, která trvala do konce listopadu, vrátil do Holešovic natrvalo. "Je to můj mateřský klub, vyrostl jsem tu a strávil jsem tu spoustu dobrých let. Rád bych zůstal celou sezonu," prohlásil v srpnu. Podle očekávání v listopadu smlouvu prodloužil a s týmem už se netrpělivě připravuje na play off. Do toho vstupuje s 51 kanadskými body (16+35) z 52 zápasů jako nejproduktivnější hráč Pražanů.

Jan Hlaváč #27: Hokejový světoběžník se dvěma zlaty z MS

Druhé "dvojče" z nerozlučné hokejové dvojky Hlinka - Hlaváč. Nahráli se toho spolu opravdu hodně a spolu byli i u zatím posledního sparťanského triumfu. V play off přispěl osmi brankami a dvěma asistencemi, do branky Pardubic se trefil dvakrát. I Hlaváč se může pochlubit bohatou reprezentační kariérou, má dvě zlaté medaile ze světového šampionátu (Lillehammer 1999, kde se radoval společně s Vykoukalem, a Vídeň 2005) a po jednom stříbru a bronzu.

Po finále se cesty dvojky H+H rozešly, ale ne na dlouho. Ročník 07/08 strávil Hlaváč rovněž v zámoří. Nejprve v týmu Tampa Bay Lightning, za "Blesky" odehrál 6 utkání s bilancí 9+13, poté u Nashville Predators, kde zasáhl do 24 duelů a připsal si v nich tři branky a 12 asistencí. Už v následující sezoně se s Hlinkou znovu shledali v jednom týmu, i Hlaváč zamířil do švédského Linköpingu. Na rozdíl od svého parťáka se na úvod sezony do Sparty vrátil jen v ročníku 10/11, kdy poté v Elitserien dosáhl na 37 bodů ve 43 zápasech. Jinak trávil část podzimu v Liberci či na Kladně.

Právě v kádru kladenských Rytířů započal i právě probíhající ročník. Tentokrát už však ne pouze na pár zápasů, po boku hvězd z NHL brázdil extraligové ledy v době výluky zámořské soutěže. Nakonec ale neodolal vábení severu a po 37 střetnutích v kladenském dresu, ve kterých si připsal 10 branek a 11 asistencí, zamířil zpět do Elitserien. Tentokrát do týmu Växjo.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Horák: Gesto fair play? Klobouk dolů

TRI - SPA 4:2 - Sparťané v Třinci nebodovali

Leo Gudas: Radka bych ve Spartě viděl rád

Mistři 2007 - II. díl: Co dělají šampioni?