14. 9. 2008 Lucie Vítková

Mladík Látal vstřelil první extraligový gól

Teprve dvacetiletý útočník Martin Látal sehrál na plzeňském ledě svůj sedmadvacátý zápas mezi extraligovými seniory. Zakřiknutě na ledě ovšem nepůsobí. Reprezentačního gólmana Málka překonal po rychlé souhře pohlednou kličkou do bekhendu a oslavil tak svůj premiérový gól v nejvyšší české soutěži.
Utkání v plzeňské ČEZ Aréně svěřencům trenéra Výborného vůbec nevyšlo. Zápas třetího kola byl od prvních minut v režii domácího celku, který nakročil k vítězství už v průběhu první třetiny. „Nevstoupili jsme do zápasu dobře, nechali jsme si soupeře utéct o dvě branky a těžko jsme se do utkání vraceli,“ smutnil po zápase forvard Martin Látal.

Zdánlivě ztracené utkání však dokázali hosté řádně zdramatizovat. Zásluhou šťastné trefy Podlešáka vyrovnali na 3:3 a byli v psychichké výhodě. Namísto čtvrtého úderu přišla vlastní branka a na koni byli opět Plzeňané. „Tam se zápas lámal, ta branka nám nepomohla, naopak nás nalomila,“ přiznal dravý útočník, který měl důvod po utkání nesmutnit.

Ve svém sedmadvacátém utkání se dočkal premiérové branky v extralize. Za Spartu nastoupil mezi seniory teprve ke druhému klání a hned se parádně prosadil. „Určitě mě to teší, ale raději bych branku vsítil ve vítězném zápase. Zvedl jsem si sebevědomí, jen mě mrzí prohra,“ krčil rameny mladý střelec, který Málka obelstil dobře provedenou kličkou do bekhendu. „Jsem rád, že jsem se mohl vytáhnout zrovna na Málkovi. Blafák do bekhendu dělám vždycky, takže jsem se zakončením ani chviličku neváhal,“ rozpovídal se mladík, jenž odehrál pět utání před třemi lety rovněž v plzeňském dresu.

První extraligový gól bude muset Látal zaplatit do týmové poklady. „Musím se připravit, že mi pár penízků z peněženky ubude,“ culí se a při dalších otázkách k samotnému utkání už znovu zvážní.

„Měli jsme spoustu vyloučených a naopak nevyužili naše přesilovky. V poslední třetině jsme byli výrazně lepší, ale nedokázali jsme to potvrdit brankami,“ uvědomuje si člen čtvrté formace Holešovických, jenž ví, proč nepříjemná mužstva se stylem hokeje jako praktikuje Plzeň umí Spartu předčít. „Hráli jsme proti vynikajícím týmům, který z nás nemají respekt, jdou do nás. Umí vstřelit branku a zápas nám znepříjemnit. Musíme se s tím poprat a umět zahrát proti takto vyzbrojeným celkům,“ uzavírá pravidelný mládežnický reprezentant.