19. 4. 2005 Lucie Vítková, Ivana Paulová

Mladým uteklo semifinále mezi prsty

Zklamání ovládlo kabinu osmnáctiletých reprezentantů po zápase s USA. Ještě tři minuty před koncem svítilo na ukazateli nerozhodné skóre, ale poté napřáhl Kessel a určil skóre zápasu na 4:3. „Branka padla z ofsajdu,“ zlobili se čeští mladíci po zápase. Fotogalerie Matěj Cunik v dresu Slovenska!
Na tabuli svítil čas 57:43, když v americkém táboře vybuchla radost. Na druhé straně naopak obrovské zklamání. Vítězná branka zápasu padla po sporném momentu. „Já osobně jsem branku neviděl, ale všichni na střídačce tvrdili, že branka padla z ofsajdu. Je to škoda,“ sklopil hlavu kapitán Vojta. „Mrzí nás, že rozhodčí ofsajd přehlédl. Všichni jsme o něm byli přesvědčeni,“ přidává se kolega z obrany Kanov.

Přitom vše mohlo být úplně jinak. Pár minut předtím nabral na hokejku puk americký gólman Frazee a poslal jej do ochranné sítě. Hala hromově pískala, český národní tým doufal v přesilovou hru. Ovšem vše bylo jinak, pokračovalo se v pěti. „Maličkosti zápasy rozhodují a právě tento fakt nám zrovna nepomohl. Hráli bychom přesilovou hru a mohli jsme neopak my vsítit čtvrtou branku,“ krčí rameny hráč s číslem dvaadvacet. „Výsledek jsme mohli alespoň udžet v početní výhodě,“ myslí si Kanov.

Na druhou stranu jsou mladíci zkušení a patří mezi favority. Chyby hledají také v sobě, zápas se lámal jinde. „Tým Ameriky je určitě velice silný. Dnes nám moc nepřálo štěstí, stačilo málo a vše mohlo být jinak,“ říká Vojta. „Diváci nás dnes fantasticky hnali, ale hraje se na branky a my jsme dali o jednu méně.“

Kdyby reprezentanti uspěli, otevřela by se jim rovnou semifinálová brána. Takto budou muset svést o jeden zápas více, čtvrtfiále. Nepoznamená nešťastné utkání české hokejisty? „O Americe se říká, že má nejsilnější tým z celého turnaje. My jsme s nimi hráli po celých 60 minut vyrovnané utkání, tak by nás prohra určitě neměla srazit na kolena,“ doufá Vojta.

Na plzeňský zimní stadión zavítalo více než sedm tisíc diváků. Fandili za jakéhokoliv stavu a mladé neděje hnali dopředu. „Před takovouto návštěvou jsem ještě nikdy v životě nehrál, je to skvělý zážitěk a musíme lidem poděkovat,“ sklání poklonu rodák z Tábora.

Čtvrtfinále je na programu ve čtvrtek, Češi zkříží hokejky se silnými Rusy. Jde o všechno. „Bude to nás nejtěžší zápas, nejdůležitější klání celého turnaje. Musíme udělat všechno pro to, abychom zvítězili. Nic jiného si nepřipouštíme,“ burcuje spoluhráče Vojta. „Obávám se, že Rusko je pro nás nejméně přijatelný soupeř. Dnes jsme byli hodně vylučovaní, toho se musíme do čtvrtfinále vyvarovat. Když jsme si to takto zkomplikovali, tak nyní musíme zabrat,“ souhlasí také mladší Kanov.

Cunik se Slováky ve čtvrtfinále

Slováci a Finové se utkali v přímém boji o třetí místo ve skupině B. Slovensku k postupu ze skupiny stačila i remíza, naopak prohra by znamenala, že Slovensko by se muselo zachraňovat v elitní divizi. „Měli jsme nůž na krku, museli jsme uhrát aspoň bod,“ říká Matěj Cunik. To se Slovensku povedlo, sice jako první inkasovali z hole Jesse Joensuua, ale pak dokázali zápas otočit a vyhrát 3:2.

„Bylo znát, že Finsko je hodně unavené po včerejším zápase proti Čechům,“ nepřímo poděkoval Cunik českým mladíkům za pomoc. „Asi jsem víc chtěli, měli jsme možná i víc stěstí,“ příznává Sloveský obránce, jehož tým vstřelil vítězný gól zápasu v oslabení. Slovensko dostalo také hodně příležitostí v zahrát si v početní výhodě, ale na turnaji zatím vstřelili v přesilové hře pouze branku. „Přesilovky se nám moc nedaří, ale snad se to ve čtvrtfinále zlomí,“ dádává Cunik.

Zápas o semifinále sehrají proti silnému výběru Švédska. Slovensko dá do čtvrfniále všechno. „Cíl, tedy postup ze skupiny jsme splnili a teď už můžem jen překvapit. Nic nás nesvazuje a i Švédsko se dá porazit,“ uzavírá Cunik.


Matěj Cunik v reprezentačním dresu Slovenska proti Finsku.


Cunik se spoluhráči při pozápasové hymně.


Obránce Sparty Matěj Cunik při postupovém zápase s Finskem.

Foto: Jan Kolman

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Polášek: Tenhle smutek už nechceme zažít znova

SPA - LIB 1:2 - Sparta získala bronz

Kdo s koho! Bitva o finále vyvrcholí v Praze

Forman: Věříme si, ale zůstáváme pokorní