24. 9. 2010 Petr Schwank

Moje práce je uplatnit důraz, vysvětluje Smoleňák

P r a h a - Sehrál svoje první derby pražských „S“. Zároveň v něm ale byl v něm tou nejdůležitější postavou. Dvěma slepenými góly v úvodu třetího dějství zavelel k obratu, který nakonec Spartě přinesl veledůležitý zisk tří bodů. Trenéři Radka Smoleňáka v průběhu zápasu umístili do útoku společně s Hlaváčem a Výborným. „Společně nám to dneska docela šlo,“ přiznává skromně.

Strastiplnou cestu za vítězstvím v derby nezačali sparťané vůbec špatně. Už ve třetí minutě se radovali z vedoucího gólu Radka Philippa. „Dali jsme rychlou branku, pak jsme ale přestali hrát a oni se dvakrát trefili prakticky z ničeho,“ líčí průběh utkání Smoleňák a dodává: „To nás trochu položilo.“ Nevýrazný projev si Holešovičtí přenesli i do prostředního dějství, ve kterém jim sešívaní odskočili už na rozdíl dvou branek.

Radek Smoleňák

„Potom jsme se však semkli a všech 20 kluků, co sedělo na střídačce, nese na tom vítězství svůj podíl,“ vyzdvihuje kvalitu mužstva rodák z Prahy. Kontaktní gól vrátil Spartu do – pro někoho už možná ztraceného – zápasu. „Pak už jsme tušili, že to obrátíme. Dali branku na 3:2, slávisté znervózněli a pak jim to tam napadalo.“

Pochvaloval si také spolupráci s kapitánem Výborným a Janem Hlaváčem. „Samozřejmě to ještě není úplně ono, stejně jako ostatní lajny. Ale to je tím, že je stále začátek sezóny,“ myslí si vysoký útočník. „Každopádně s Výborným a Hlaváčem je výborné hrát a myslím si, že dneska to bylo vidět,“ dodává. Byl to právě Jan Hlaváč, který u obou Smoleňákových gólů asistoval.

Samotný střelec pak sám sebe vidí jako důrazného hráče, který si hlídá prostor před brankovištěm. „Já jsem nikdy nebyl ten typ hráče, co by vzal puk za bránu a dokázal s ním něco vymyslet,“ charakterizuje se Smoleňák. „Moje práce je být důrazný. Stát před bránou a sem tam doklepávat odražené puky.“

Tři kola suplovali za útočníky obránci. Vsítili dohromady víc jak polovinu všech sparťanských branek. „Jsme jedna parta, a když to zkrátka zrovna nestřílí útočníkům, tak je podpoří obránci a naopak,“ ví třiadvacetiletý forvard. Produktivita týmu jako celku je dle něj mnohem podstatnější než osobní statistiky jedince. „Jestli chceme něco ukázat, tak nemůžeme koukat na to, kdo dává právě góly. Musíme bojovat jako tým.“

V derby to mezi soupeři vždy jiskří o něco víc než v obyčejném ligovém zápase. Tentokrát však ještě přililo olej do ohně pondělní vítězství fotbalové Sparty v Edenu. Hokejisté to měli na paměti. „Jsme rádi, že jak my, tak i fotbalisti Slávii ukázali, že jsme jako Sparta lepší,“ říká s úsměvem na tváři Smoleňák. „I fotbalisti se zpočátku trápili a nakonec zvítězili. Nám se vlastně povedlo totéž,“ uzavírá.