30. 12. 2010 Daniel Ryl

Musíme hrát jako tým, přesvědčuje reprezentant Tůma

B U F F A L O - Probojoval se do "A" týmu Sparty a teď si již plní reprezentační povinnosti. Útočník David Tůma si vybojoval účast na světovém šampionátu do dvaceti let, jenž se koná v Buffalu. Český tým a tedy i devatenáctiletého forvarda nyní čeká pouze skupina o udržení místo play-off.

V základní skupině si Češi totiž připsali výhru jen nad výběrem Norska. V dalších zápasech se Kanadou, Švédském a Ruskem pokaždé odešli poraženi. David Tůma zasáhl do všech zápasů.

Z širší nominace jste se probojoval až na závěrečný turnaj. Jak jste tento fakt vstřebával? Byl jste překvapený?
Byl jsem za to strašně rád, protože tato příležitost se nenaskytne každému. Jsem rád, že tu mohu být. Samozřejmě, že to potěší každého.

V širší nominaci měla Sparta zastoupení tří hráčů. Kromě Vás se v nominaci objevil Filip Novotný a Michael Zacpálek. První jmenovanný se do závěrečné nominace dostal, Michael ovšem ne. Byli jste hodně zklamaní, že vás opouští klubový spoluhráč?
Trochu nás to mrzelo. Bylo by určitě lepší, kdybychom tu byli všichni pohromadě. Je škoda, že tu Michael nezůstal, ale s tím nic nenaděláme. Teď se musíme soustředit hlavně na své výkony.

Jak si zatím užíváte pobyt v USA? Jaká je vůbec atmosféra kolem samotného turnaje? Jak si tento okamžik užívají fanoušci a celý tým mimo led?
Atmosféra je tu dobrá. Užívám si to. Lidé chodí ve velkém počtu, hokejem se baví, což je pro hokej jen dobře. Zatím vytváří dobrou kulisu.

Někteří hráči navštívili v Detroitu utkání NHL a NBA. Zašel jste se také podívat?
Byla to plánovaná akce celého týmu. Pro mě osobně to byl hezký zážitek, protože jsem nikdy neviděl na vlastní oči NHL, natož utkání NBA.

Na turnaji jste již zasáhli do dvou utkání. (Rozhovor vznikl ve středu, pozn. redakce) Nejdříve jste porazili Norsko 2:0 a poté jste se utkali s vážným aspirantem na titul. V utkání byla znát hluboká propast mezi českým a kanadským hokejem. V čem byl zásadní rozdíl v obou zápasech? Co vám pomohlo k úvodnímu vítězství a co naopak chybělo k tomu, aby jste Kanadu potrápili více?
Rozdíl byl velký. Kanaďané hodně bruslili, dohrávali, co mohli a nevypustili žádný souboj. Bylo to mnohem rychlejší. Kanada nám nedala tolik času a prostoru na ledě jako Norsko.

Je velmi znát rozdíl mezi zámořským stylem hokeje a stylem evropským? Jak si zvykáte na užší kluziště?
Tak určitě hlavní rozdíl je v kluzišti. V zámoří je daleko užší, je tu méně prostoru za brankami. Od mantinelu je to k brance mnohem blíže, takže je méně času a člověka to nutí hrát rychleji. Pomalu si zvykám, takže v tom není velký problém.

S týmem už za sebou máte dvě utkání, řadu tréninků. Kde tkví hlavní síla týmu? Na čem naopak musí tým ještě zapracovat?
Hlavní síla týmu je rozhodně v týmové hře a bojovnosti. Jen s tou můžeme udělat nějaký úspěch. Pokud nebudeme hrát jako tým, tak můžeme na nějaké lepší umístění zapomenout.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Jurčina: Rauma? Máme se na co těšit

CHL: Spartu čeká v prvním kole Lukko Rauma!

Permanentkáři si mohou vyzvednout ročenku!

Kvapil: Druhé zranění už bylo frustrující