21. 12. 2008 Pavel Hrdina

Na Spartu přijíždí Kladno, bude nadílka?

P r a h a - V předvečer Vánoc správný sparťan nezdobí stromeček, ale přijde podpořit svůj tým proti buldokům z týmu HC GEUS OKNA Kladno! Kdo a komu bude nadělovat, uvidíte v zápase 33. kola O2 Extraligy, který začíná v úterý 23. prosince od 18:00 v TESLA ARENĚ.


partner utkání

O soupeři...

Od Kladna se toho na začátku sezony moc nečekalo. Z dnešního pohledu se dá jen těžko určit, nakolik byly pesimistické předpovědi pravdivé, Středočeši nasbírali od začátku letošního ročníku O2 Extraligy lehce podprůměrných 46 bodů. Tento počet však při současné vyrovnanosti tabulky nestačí na víc, než na desáté místo. Malé rozdíly mají i výhodu, týmu dávají šanci vyhoupnout se během pár zápasů rychle nahoru, minimálně na pozice zaručující jistou účast v play off.

Co se týče posledních zápasů, před nedávnou porážkou ve zvedajících se Českých Budějovicích 4:1 si kladenští hokejisté čtyřikrát za sebou vyzkoušeli samostatné nájezdy po nerozhodných výsledcích zápasů. Ve třech z nich dokázali před domácím publikem loterii penalt zvládnout, venku v Mladé Boleslavi vychytal snipery z bývalého města oceli mladý gólman Šindelář. Během reprezentační pauzy se v kádru soupeřů Sparty uzdravilo několik opor, v pracovní neschopnosti jsou už jen Andrej Novotný a Zdeněk Nedvěd.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:

Bělohlav, Kopřiva
Radek Bělohlav Miroslav Kopřiva

Radek Bělohlav je v kladenském týmu tím, kým je například ve Slavii Jaroslav Bednář. Střílí góly a úspěšně proměňuje nájezdy. Tato specifická disciplína byla v posledních kladenských zápasech naprosto klíčová, neboť Středočeši v posledních zápasech nezvládají rozhodnout o výsledku v normální hrací době. Ve třech zápasech, které došly až do této fáze, rozhodl právě Bělohlav, zároveň nejlepší střelec GEUS OKEN.

Druhým důležitým, ne-li nejdůležitějším aktérem kladenských úspěšných penalt je bezpochyby Miroslav Kopřiva. Tento maskovaný muž si v reprezentační přestávce příliš neodpočinul, místo pečení cukroví pomáhal na Channel One Cupu v Rusku naší reprezentaci uhrát body do Euro Hockey Tour. To se mu povedlo sice jen proti Švédsku, ale ani proti Sborné neplatil za slabý článek Růžičkova mančaftu.

Vzájemné zápasy v letošní sezóně:

V prvním zápase na Kladně předvedli hráči Sparty jeden z nejlepších dosavadních výkonů sezóny, když zvítězili 4:1 a zlomili tím více než dva roky trvající prokletí kladenského zimního stadionu. Na vítězství se nejvíce podílel kapitán Sparty David Výborný, jenž si připsal dva góly a asistenci a bylo to jeho doposud nejpodařenější utkání, co se týče bodového ohodnocení po návratu z NHL.

Druhé utkání se odehrálo opět na kladenském zimním stadionu a dějiště nebylo jediným společným jmenovatelem prvních dvou utkání. Byla to zároveň i výhra hostující Sparty, která dovolila soupeři vstřelit jen jediný gól. Tentokrát sparťané překonali v rozbouřené atmosféře Kopřivu celkem třikrát, rozhodující vedoucí gól vstřelil Ondřej Kratěna.

O Spartě:

Do 33. zápasu půjde Sparta na 3. místě, bronzový stupínek je ovšem velmi vratký, doslova na dostřel mají holešovický klub Pardubice, které hostí podceňovaný Mountfield. Chtějí-li mít tedy hokejisté s velkým S na prsou klidné a veselé Vánoce, měli by si s Kladenskými poradit. Do ruky jim hraje kromě domácího prostředí i série pěti zápasů v řadě, ve kterých pokaždé dokázali bodovat. I ze zatím poslední porážky v derby zvládli sparťané díky dvěma gólům Davida Výborného uzmout Slavii plný zisk, dva následující zápasy už byly vítězné.

Spartě ještě nebylo přáno nastoupit v plné síle, a kvůli dlouhodobým zraněním Zbyňka Hrdela a Matina Ručinského se nástup v kompletní sestavě musí ještě na pár chvil odložit. Co se stane, až tento okamžik nastane, lze těžko předpokládat. „Kompletní tým bychom si všichni přáli, bude mít velkou sílu,“ věštil v nedávném rozhovoru Petr Ton. Tak uvidíme.

Ve Spartě nejvíce září:

Ton, Pöpperle
Petr Ton Tomáš Pöpperle

Petr Ton a všichni ostatní sparťané doufají, že střelecké probuzení v posledních dvou zápasech nebyla náhoda. Loňský vítěz produktivity celé soutěže vstřelil v dosavadních 32 kolech jen 8 gólů. Diváci, kteří přišli na poslední dva zápasy do TESLA ARENY, si ovšem mohli všimnout viditelného zlepšení výkonu tohoto pětatřicetiletého útočníka. „Pořád věřím, že se to ještě začne lámat, hlavně po Novém roce,“ dával naději fanouškům po vítězném zápase se Znojmem.

U kladenských GEUS OKNA jsme vyzdvihli útočníka a brankáře. Nejinak tomu bude i u domácího týmu a rozhodně v tom nehledejme žádný princip reciprocity. Sparťanský brankář Tomáš Pöpperle si pochvalu rozhodně zaslouží. Výhra nad Znojmem patřila kromě útočníků i jemu, když v první třetině několikrát zachránil tým od nutnosti otáčet nepříznivé skóre. Dlouho držel naději na čisté konto, než ho o věneček připravil ve čtyřicáté minutě znojemský veterán Radek Haman. Týmu vychytal celkem 16 vítězství, po Mensatorovi z Karlových Varů vůbec nejvyšší počet.

O zápase:

Zápas 33. kola O2 Extraligy startuje v TESLA ARENĚ v úterý od 18:00. Kdybyste nemohli přijít na stadion osobně, můžete Spartě držet palce u tradičního online přenosu nebo na internetové televizi tv.hokej.cz.

Internetové stránky našeho soupeře najdete na www.hc-kladno.cz.

Sestavy z minulého kola
Pöpperle - Gulaši, Procházka, Hanzlík, Ptáček, Cunik, Vykoukal, Jerofejevs - Látal, Výborný, Podlešák - Netík, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Mrňa - Koreis, Kafka, Hromas. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
Orct - Nádašdi, Hájek, Pavlas, Růžička, Kameš, Trončinský - Diviš (38. Frolík), Patera, Tomajko - Bělohlav, Stieler, Kuchler - Valský, Kalla, Novák. Trenéři: Müller a Kasík.
Vzájemná bilance zápasů
1999/2000: 1 - 1 - 2 2:4 2:5 6:2 3:3
2000/2001: 2 - 0 - 2 5:1 1:2 1:2 5:1
2001/2002: 1 - 2 - 1 1:2p 4:4 6:3 2:2
2003/2004: 2 - 0 - 2 5:2 0:3 2:3 3:2
2004/2005: 3 - 0 - 1 4:2 3:1 2:0 2:3
2005/2006: 1 - 1 - 2 3:3 1:2p 3:4 3:1
2006/2007: 0 - 4 2:5 3:5 3:4sn 5:7
2007/2008 1 - 3 2:1 3:4 0:4 2:3sn
2008/2009 2 - 0 4:1 3:1

Internet: www.hc-kladno.cz

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Sparta zavítá po letech do Českých Budějovic

​Sparťani blízko rekordu, darovali krev i plazmu

O účast na MS U20 zabojují tři sparťané

Horák: Gesto fair play? Klobouk dolů