25. 12. 2007 Jakub Hlaváč

Na Štěpána do Kladna

Kladno je tou pravou hokejovou baštou a každé středočeské derby se Spartou má pro oba kluby velký význam. Kladenští hokejisté to navíc v poslední době na svého pražského soka umějí a připisují si na svůj extraligový účet cenné úspěchy. Sparta se s tímto stavem rozhodně nechce smířit a jede si pro tři body. Přijeďte Spartu do nedalekého města podpořit a pomoci hráčům k vítězství.
O soupeři
Svěřenci kouče Zdeněka Müllera po reprezentační pauze zabrali a vyválčili tři vítězství, když porazili Liberec v prodloužení, uspěli ve Vítkovicích a na svém kluzišti smetli nováčka soutěže Ústí nad Labem. Ačkoliv se to neprojevilo na umístění v tabulce, mohou si gratulovat, protože se bezpečně odpoutali od posledních Ústeckých Lvů a začínají útočit na příčky, které by jim mohly zaručit alespoň předkolo play off. Na Vítkovice, které okupují desáté místo, ale stále se potýkají s herní krizí, ztrácí Müllerovi svěřenci šest bodů. Navíc mohou spoléhat na to, že je ve většině zbývajících zápasů požene do útoku domácí publikum. Trenéry těší i skutečnost, že se vyprázdnila marodka a oni mohou skládat jednotlivé pětice podle své libovůle. Velkou radost dělá lodivodům i dvojice Patera – Procházka, která se opět dostává do formy a doplňuje permanentně bodujícího Jaroslava Kallu. Od modré čáry je navíc velice nebezpečný sniper Ševc. Sparťanská defenziva se tak bude muset mít neustále na pozoru před hrozícím nebezpečím.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Mladý útočník Richard Diviš v zápase proti Ústí nad Labem bruslil po boku Pavla Patery a Martina Procházky. Spolupráce s dvojicí ostřílených forvardů mu pomohla ke dvěma brankám a jedné asistenci. Za svou šanci je odchovanec kladenského hokeje pochopitelně vděčný a stejně jako zbytek mužstva živí naději na play off, které by bylo po zpackaném vstupu do sezóny pro Kladno velkým úspěchem a zadostiučiněním. Stejný cíl má pochopitelně i Zdeněk Orct, který je dlouholetou oporou mužstva sídlícího v největším středočeském městě. Brankářská jednička Müllerova výběru v nedávné době mohla oslavit zápis do historických tabulek. V zápase se Zlínem nepropustil tento gólman za svá záda jedinou střelu soupeře a vychytal čtyřiačtyřicátou nulu ve své kariéře, čímž se dotáhl na generálního manažera Sparty Petra Břízu. Zkušený strážce brankoviště je pro své spoluhráče velkou jistotou a na jeho výkonech úměrně závisí výkony celého týmu.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
V prvním vzájemném zápase si Sparta se svým sokem poradila a na svém domácím ledě slavila výhru 2:1. Houževnatí hosté byli velice vyrovnaným soupeřem a do závěrečného hvizdu nebylo o vítězi rozhodnuto. Skóre otevřel po krásné Vykoukalově přihrávce Petr Ton. O dvě minuty později se v přesilovce pět na tři dočkalo Kladno díky přesné střele Tenkráta vyrovnání. Orct kapituloval podruhé v čase 46:21, když Petr Nedvěd doklepl za brankovou čáru Hanzlíkovo nahození.

Druhé klání vyznělo lépe pro Kladno. Sparta se v zápase třikrát dostala do vedení, ale její houževnatý soupeř se ani jednou nevzdal a vždy dokázal úder domácích opětovat. Zvláštní příchuť mělo utkání pro Michala Sivka. Nejprve vsítil dvě branky, aby následně putoval v závěru třetí třetiny předčasně do kabiny, protože dostal osobní trest do konce utkání za nepřiměřené reakce na výrok sudího Homoly. Vyrovnaný duel svého vítěze nenašel v šedesáti minutách řádné hrací doby, ani v prodloužení a muselo se přistoupit k nájezdům. V nich se jako jediný trefil po nádherném blafáku Zdeněk Nedvěd a rozhodl o výhře Kladna 4:3 po samostatných nájezdech.

Spartě zbývá v extralize odehrát posledních sedm utkání před odjezdem na turnaj Super Six do Petrohradu. Pět z nich sehrají svěřenci trenéra Výborného na ledě T-Mobile Arény. Holešovičtí v nich budou muset nasbírat co nejvíce bodů, protože právě tyto duely by měly ambicióznímu týmu pomoci k návratu do čelních pozic a napovědět, jak by mohla tabulka vypadat po konci základní části. V posledním zápase před Vánoci vybojovali sparťané dva body za vítězství v prodloužení, když dokázali přetlačit Vítkovice a naznačili, že by jejich forma mohla nabrat stoupavou tendenci. Velkým problémem je pro hokejisty úřadujícího mistra střílet góly. Pouhá tři mužstva dala méně branek než Sparta, což je vzhledem k aktuální situaci dostatečně výmluvné. Fanoušci naštěstí mohou věřit, že osvědčeným střelcům, jakými jsou Petr Ton nebo Tomáš Netík, nadělil Ježíšek pod stromeček ty pravé hokejky a oni prolomí střeleckou smůlu posledních dní.
Ve Spartě nejvíce září:
Mužstvu velmi prospěl návrat Jiřího Vykoukala. Ostřílený obránce neúnavně zakládal svými přesnými pasy nebezpečné útoky, sám několikrát tvrdě vypálil na branku Pruska a navíc byl spolehlivý i při defenzivní činnosti. Opět všem dokázal, že je pro současnou Spartu téměř nepostradatelným mužem, protože dokáže s neuvěřitelným přehledem číst hru a soupeři toho ve vlastní třetině příliš nedovolí. Martin Štrba se po delší době opět dočkal bodově vydařeného utkání. Důrazný forvard hýřil na ledě aktivitou a společně se svými spoluhráči z útočné formace několikrát vytvořil veliký závar před vítkovickou brankou. Jeden z nich vyústil ve vedoucí brankou. Vykoukal vypálil od modré čáry, Štrba šikovně tečoval a puk se zatřepotal v síťce. Druhý kanadský bod získal za asistenci na vítěznou branku Michala Sivka a stal největší ofenzivní hvězdou zápasu.
Zápas začne na kladenském ledě 26. 12. 2007 v 17:30. Pro ty, kteří se do nedalekého města nevydají Spartu podpořit, bude na našich webových stránkách připraven podrobný online přenos.