12. 4. 2005 Ivana Paulová

Na šampionát osmnáctiletých 3 sparťané

Mistrovství světa hráčů do osmnácti let konané v Plzni a Českých Budějovicích od 14. do 24. dubna si zahrají tři obránci Sparty. V českém výběru se objeví Jakub Vojta a Jan Kanov, v dresu Slovenska si zahraje Matěj Cunik. Vzájemný zápas Česka a Slovenska vysílá ČT2 v sobotu 16.4. v 15:00.
České Budějovice hostí skupinu A, tam se utká Rusko, Kanada, Švédsko, Dánsko a Německo. Skupina B je o poznání těžší a postupovou trojku se popere Amerika, Švýcarsko, Finsko a také český a slovenský tým. Vojta s Kanovem tak na svého kamaráda Cunika narazí hned třetí den turnaje, to je v sobotu 16.4. v 15:00, zápas vysílá ČT2.

Hráči Sparty obsadili v juniorské extralize druhé místo, když ve finále podlehli Vsetínu 1:2 na zápasy. Přesto to byl pro mládežnický hokej na Spartě velký úspěch. Právě dobré výkony v klubu pomohly hráčům vybojovat si místo v reprezentaci. Vojta i přes menší výpadky v lize, vždy dokázal zahrát výborně na všech akcích reprezentačního kalendáře. Je to jeden ze zkušenějších hráčů a lídr týmu, právě proto bude zrovna on kapitánem českého výběru.

Naopak žádný turnaj s reprezentací neabsolvoval Kanov. Ještě do poloviny této sezony hrál v Mladé Boleslavi, kam zamířil ze Sparty, jelikož v zadních řadách sparťanské juniorky pro něj nebylo místo. Jeho zlepšení a větší počet zraněných hráčů Sparty přivedly Kanova zpět do Sparty. Tam se uchytil a jako hráč, který vyznává především obrannou hru se do týmu hodil. Kanova si všimli i trenéři reprezentace do osmnácti let, Břetislav Kopřiva a Vladimír Bednář. Na přípravném kempu odvedl svojí práci dobře a trenéry oslovil natolik, že ho nominovali na mistrovství světa.

Je možné, že trenéři budou chtít využít sehranosti Vojty s Kanovem, ti spolu hráli v obranné dvojici i v juniorech Sparty, a zařadí je do jedné lajny. Český tým bude hodně spoléhat na Vojtu v hře směrem dopředu, také při přesilových hrách, naopak Kanov by měl hrát hlavně dozadu, držet se obranné hry.

Cunik už si zahrál na loňském mistrovství světa do osmnácti let v Bělorusku. Právě tam si ho vyhlédl trenér Jaromír Šindel a přivedl ho před touto sezonou do juniorky Sparty. Cunik bude ve slovenské reprezentaci jeden z nejzkušenějších hráčů. Slovensko bude spoléhat na týmový výkon, větší osobnosti v týmu nemají, ale mistrovství světa je krátký turnaj a bude rozhodovat momentální forma.

Slovensko na mistrovství světa hráčů do osmnácti let získalo stříbrnou medaili v roce 2003 v Rusku. Český tým má dvě bronzové, v roce 2002 je vybojovali svěřenci trenérů Kopřivy a Pavla Marka, v loni se o ně postarali hráči ročníku 86, které vedl Šindel a Zdeněk Čech.