11. 12. 2004 Lucie Vítková

Nad výkony se musíme zamyslet, ví Martin Richter

Po třech nedělích nuceného odpočinku se do sestavy Sparty vrátil obránce Martin Richter. Více jak hnisavá noha jej trápilo další ztracené utkání. "Zápas jsme si prohráli sami," zlobí se uzdravený bek.
Tržná rána na noze nepustila čerstvě sedmadvacetiletého beka do hry několik týdnů. Návrat si postavou nevelký bek představoval jinak. "Třítýdenní výpadek je samozřejmě trochu znát, ale myslím, že jsem zápas odehrál slušně. Jediné, co mě mrzí, že utkání nedopadlo v náš prospěch. Vedli jsme 2:0, kdybychom dali třetí branku, mohlo být rozhodnuto," myslí si sparťanská "pětka". "Místo toho jsme dostali dva slepené góly. Otázkou zůstává, jestli byl či nebyl čtvrtý gól domácích z ofsajdu," ptá se sám sebe smutný obránce. Z šatny vycházel Richter s bolestivou grimasou a pokulhával. "Noha ještě trochu hnisá. Při hře to cítím, ale dá se stím hrát. Snad to bude brzy lepší," doufá mistr světa z roku 2001.

Již zmiňovaná čtvrtá branka padla právě po chybě zkušeného Richtera. "Stál jsem na modré čáře a věděl, že je Irgl za mnou. Když Šimíček nahazoval kotouč, chtěl jsem ho chytit, ale bál jsem se, aby mi puk nepropadl a Irgl nejel sám. Byl jsem přesvědčený, že když kotouč nechám, bude ofsajd a branka tak nebude platit. Ale rozhodčí byl jiného mínění," vypráví horlivě zadák se zkušenostmi z Finska, USA a Ruska. "Samozřejmě to byla moje chyba a nechci se vymlouvat," kaje se prostějovský rodák.

Ovšem nechyboval jen bek Richter, celý tým nesehrál zrovna povedené utkání. "Prohráli jsme si to sami. Za stavu 2:2 jsme odstoupili od naší hry," rozčiluje se bývalý hráč Karlových Varů. Po výborném vstupu do sezóny se Spartě přestává dařit. To dokazuje již třetí porážka v řadě. Pražany na první příčce drží také nezdary stíhajícího Zlína. "Současnou situaci bych za krizi nepovažoval. Musíme se s tím poprat sami. Neprohrávat vyhraná utkání a navázat na výkony, které nás na první příčku dostaly. Hlavně bychom neměli dostávat laciné góly a naopak proměňovat šance," přeje si sparťanský obránce. Přesto nelichotivé výsledky musí hráče nutit k zamyšlení. "Nad výkony se nyní musíme všichni zamyslet, ale zároveň nedělat žádné velké závěry. Nejduležitější je šlapat dál a bojovat, i když pro nás výsledky nehovoří příliš příznivě," nabádá Richter.

Po dlouhé době rozvlinil síť za soupeřovým brankářem také Jan Marek. Loňský nejproduktivnější hráč Sparty se trefil naposledy v 21. kole. Dnes v závěru prví třetiny zvyšoval již na dvoubrankový rozdíl pro hosty. " Vyjel jsem si za branku a chtěl jsem nahrát znovu do brankoviště. Byla to šťastná branka. Obránce si jí tam srazil za svého gólmana," směje se tvořivý centr.

Ani útočník, který nejvíce hokejově vyrostl v Třinci však nebyl se zápasem spokojený. "Utkání jsme prohráli vlastní nedisciplinovastí a chybami. Takováto utkání bychom měli dovést do vítězného konce," byla si vědoma holešovická "patnáctka". Nabízí se otázka, co může Spartu znova nastartovat. Mohl by to být návrat zkušeného Petra Břízy? "Tomáš chytá dobře, ve spoustě zápasech nás podržel. Ani dnes za branky nemohl, v něm chyba určitě není," přemítá brzy pětadvacetiletý Marek. Do sestavy se postupně vracejí uzdravení hráči. Na marodce již zůstavají pouze Bříza, Melichar a Sivek. Ve Spartě tak vzniká přetlak výborných hokejistů. "V tom bych chybu také nehledal. Musíme držet za jeden provaz, hrát jako tým a pomáhat si. I tak se dá navázat na dobré výkony z úvodu ligy," hledá klíč k úspěchu centr draftovaný New Yorkem Rangers.

V neděli čeká Spartu další nelehké utkání. V Litvínově řádí neudržitelný Jan Čaloun a Chemopetrol naděluje soupeřům soustu branek. "Musíme se vrátit ke své hře," upozorňuje na závěr Jan Marek, jehož ještě doplňuje Martin Richter. "V každém zápase chceme vyhrát a to platí i pro utkání v Litvínově."

×
Dnes v 18:00 | Dor.
HC Sparta Praha
HC Havlíčkův Brod
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

​Kalivoda: Cílem je následovat moderní trendy

Pech: Věříme, že se bude hokej hrát dál

Chlapík: Sparta byla jediná volba!

Posila z NHL! Spartě vypomůže Filip Chlapík