18. 11. 2006 Lucie Vítková

Nastoupili jsme se strachem, přiznal Petr Ton

Na západě Čech úřadoval ve sparťanském dresu vyhlášený kanonýr Petr Ton. Znovuzrozený střelec dvěmi brankami vystřílel Pražanům bod, což je jediný bodový zisk svěřenců trenéra Výborného z posledních šesti střetnutích na hřištích soupeřů. Dobrou náladou však pravý křídelník po utkání neoplýval.
Podobně jako v Plzni Vám utekl začátek zápasu, čím to?
Těžko říct. Momentálně jsme asi ještě trochu zadření z reprezentační přestávky. Vůbec se nám nevyvedl zápas v Plzni a dneska to nebylo také ono. Navíc je liga strašně vyrovnaná, a když dostaneme po minutě lacinou branku, tak tam se zápas láme. My jsme dole a naopak soupeř poskočí. Nemyslím si, že by nás někdo vyloženě přehrával, přesto z nenápadných akcí prohráváme rázem o dvě branky a to se venku velice špatně obrací.

Dá se říci, že na začátku utkání vám chybí ještě stoprocentní koncentrovanost a nenápadné akce dostanete branku?
Nevím. Nastoupili jsme se strachem. V Plzni se hrálo po dlouhé době, útoky se převracely ze strany na stranu a my prohrávali, už jsme se z toho nedostali. Ale ve Varech jsme se báli, chtěli jsme hrát víc s pukem a nešlo nám to. Tam se zápas lámal. Když se nebojíte, je vám všechno svým způsobem jedno a víc si dovolíte, bez ohledu na výsledek zkusíte kličku nebo nějakou nečekanou střelu. Velice nám pomohla první branka, očividně nás zvedla.

Mluvíte o strachu, dá se přičítat tomu, že jste šestkrát v řadě venku prohráli?
Samozřejmě, všechno je o sebevědomí. Kdybychom si věřili, padly nám do klece nějaké branky, hned bychom třeba nastoupili do zápasu jinak. Jsme hodně ofenzivní mužstvo, ale venku se nám střelecky nedaří. To sráží každého hráče, nejen vyhlášeného kanonýra. Potřebovali bychom se na chvíli zatáhnout a zkusit to odmakat zezadu, ale mužstvo, které po dvaadvaceti kolech nastřílelo nejvíce branek v lize, hrát do obrany se nutí těžko.

Mužstvu pomohla vaše branka, která stav snižovala. Můžete se k tomuto okamžiku vrátit?
Kdybychom byli s mužstvem v jakékoliv jiné pozici, nikdy bych takovouhle věc neudělal. Byli jsme s Ondrou Kratěnou v rohu kluziště v rotaci, v normální situaci bych ho z deseti přihrávek devětkrát hledal mezi kruhy na střelu bez přípravy, ale trenéři říkali, ať hrajeme jednodušeji. Tak jsem to zkusil jen nahodit, Martin Štrba šel výborně před brankáře. Se štěstím to Mensatorovi propadlo mezi betony. Někdy je potřeba to zkusit tou jednodušší verzí a když to párkrát vyjde, poté to půjde snáze i přes kombinaci.

Hodně jste zabrali především, když zraněného Mensatora vystřídal Sáblík. Byl to záměr?
Záměr to určitě nebyl, ale prostě to tak přišlo. Vary dostaly branku, zranil se jim brankář a chvíli byly psychicky dole. Nám se navíc povedla přesilová hra, výborně zahrály obě formace. Za minutu tam bylo několik šancí, gól ale žádný. Bohužel. Brankář nebyl rozchytaný, navíc se hrála poslední minuta druhé třetiny, kontaktní gól na 2:2 by nám určitě velice pomohl, ale nestalo se tak. Musíme jít dál.

Ve třetí třetině se Vary už jen bránily, bylo o to těžší se prosadit a vynutit si prodloužení?
Už jsme zvyklí, každé mužstvo na nás trpělivě brání. Navíc, když se kouknu na statistiky, tak většinu zápasů jsme museli dotahovat nějaké manko, takže nás to ani nepřekvapuje. Neříkám, že nám to nevadí, ale nedá se nic dělat. Je jasné, že lépe se hraje, když vedeme a můžeme hrát svoji hru. Je to lepší než venku za špatného stavu bušit do plných a žádná odezva, ale dnes jsme rádi alespoň za ten vydřený bod.

Druhý gól jste vstřelil v přesilovce pět na tři, ty se vám příliš nedaří…
Trochu jsme je změnili. Začal jsem chodit na modrou čáru místo Jirky Vykoukala. Chvíli tam byl také Ondra Kratěna, když je Jarda Hlinka mimo hru. Navíc tam s námi nově skočil také Honza Hlaváč, takže je vidět, že jsme na přesilovce potrénovali. Moc jsme jich v sezóně neproměnili, hlavně ne těch pět na tři. Vyrovnali jsme z ní nyní, tak jsme jí snad zahráli dobře tentokrát.

Vracíte se v neděli na domácí led, vyzvete navíc lídra. Může přijít znovu zlom k lepšímu?
Lidé teďka chodí, člověk je rád, že je u nás doma výborná atmosféra a trochu se na to také spoléháme. Poslední dobou se nám doma hodně dařilo, na Budějovice v posledních letech obzvláště. Jihočeši jsou sice první v tabulce, ale psychika by tentokrát měla být na naší straně.