25. 8. 2020 Daniel Ryl

Němeček: Nabídka Sparty se těžko odmítá

Čerstvou posilou Sparty se stal důrazný obránce DAVID NĚMEČEK, který už stihl dobře poznat celý tým, protože s ním už několik dní trénoval. „Zavolal mi pan Hořava, že by Sparta měla zájem, ale že s ní můžu alespoň trénovat, než se vyvinou moje jednání ve Skandinávii,“ přiznává český reprezentant, který nakonec u týmu zůstává a přichází z finské Raumy – našeho soupeře v Lize mistrů.

Jak se zrodil tvůj přestup do Sparty?
Po minulé sezoně jsme s agentem řešili další pokračování ve Finsku a ve Skandinávii obecně, jenže vinou koronaviru se jednání protahovala. V průběhu toho mi zavolal pan Hořava, se kterým se známe ze společného působení v Boleslavi, že by Sparta měla zájem. Nabídka od Sparty se těžko odmítá, byl jsem za ni rád, proto jsem ji přijal.

Ve Spartě jsou nejvyšší ambice a kvalitní mužstvo. Byl to důvod, proč dostal náš klub přednost před nabídkou ze Skandinávie, která by časem pravděpodobně přišla?
Byl to jeden z rozhodujících faktorů. Vím, že máme silné mužstvo a velké ambice. I to byl jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl pro Spartu.

Náš tým už navíc několik dnů dobře znáš, je to tak?
Ano. Letní přípravu jsem odtrénoval individuálně v Plzni společně s Davidem Skleničkou. Když mi potom pan Hořava zavolal s nabídkou, zároveň mi nabídl, že můžu trénovat s klukama ve Spartě, než se vyřeší moje situace ve Finsku. Díky tomu jsem poznal kabinu a kluky. V podstatě už jsem to nastartoval, takže to také ovlivnilo mé rozhodnutí.

Znáš někoho z týmu dlouhodobě, nebo ses s klukama potkával jako soupeř?
Některé kluky znám. S Honzou Košťálkem jsme prošli mládežnickou reprezentací, byli jsme spolu i na mistrovství světa dvacítek. Z nároďáku se znám s Davidem Tomáškem a s Petrem Kalinou, v první sezoně v Plzni jsem hrál i s Matějem Machovským. Ostatní kluky znám jako soupeře.

V play-off Ligy mistrů nás čeká právě Rauma, kterou díky svému působení dobře znáš. Co od ní můžeme čekat?
O to je to pro mě pikantnější. Jsem rád, těším se na to! Doufám, že se zápasy odehrají. Někdo z Raumy odešel, jiní kluci přišli, proto nemohu říct, jestli budou hrát stejně, jako jsme hráli vloni, ale finský hokej je celkově rychlý. Finové výborně bruslí, ale na Spartě máme výborné hokejisty a silný tým. Věřím, že oba zápasy zvládneme a postoupíme.

Někteří hráči už zmiňovali, že život v Raumě je hodně poklidný. Souhlasíš?
Můžu to jenom potvrdit. Rauma je malinké městečko. Největší věcí je v podstatě hokej, kterým celé městečko žije. Já jsem byl spokojený, byl jsem tam přece jen kvůli hokeji. Během sezony stejně tolik volného času není, protože se dost cestuje. Obecně se mi ale v Raumě moc líbilo.

Nummelin byl skvělý, Rantanen vyčníval už v Turku

Ve Finsku jsi strávil už sezonu 2014/2015, ve které ses stal s Turku juniorským šampionem. Jak na mistrovskou sezonu vzpomínáš?
Tato sezona patří mezi mé nejlepší sezony v juniorském kategorii, protože se nám podařilo vyhrát titul, což nebylo vůbec jednoduché. Byla to skvělá zkušenost. V přípravě jsem navíc nakoukl i do áčka, to byl můj první kontakt s dospělým hokejem. Vzpomínám na to velmi rád, protože mi angažmá v Turku dalo hodně. Finové jsou výborní bruslaři, dost jsme trénovali, protože jsou na trénink blázni. V kariéře mi to pomohlo.

V áčku TPS Turku tehdy působil legendární Petteri Nummelin, což musela být pro mladého obránce skvělá škola, že ano?
Petteri Nummelin je velké jméno ve Finsku a hlavně v Turku. Byla to skvělá zkušenost. Tolik času jsem s A-týmem nestrávil, ale každý trénink a zápas mě posunul a byl pro mě obrovskou zkušeností. Sledovat takovou legendu, jak se chová a hraje, to je skvělá škola.

0+8
V uplynulé sezoně v dresu Raumy nasbíral David Němeček osm asistencí v 38 zápasech.

V juniorském play-off vám navíc pomohl útočník Mikko Rantanen, který je dnes hvězdou Colorada. Vyčníval už tehdy?
Mikko byl na svůj mladý věk hrozně vyzrálý a vyspělý. Už tehdy byl hrozně vysoký a silný. Když si vzpomenu na zápasy áčka, které jsem viděl, nebo i odehrál, tak on dominoval a vyčníval. Bylo vidět, že roste speciální hráč a budoucí hvězda NHL, což se dneska potvrzuje. Áčko tehdy nepostoupilo do play-off, tak šel k nám a obrovsky nám pomohl. Strašně se mi na něm ale líbí i jiné stránky.

Jaké?
Na to, jaký je výborný hokejista, byl vždycky skromný kluk, který si na nic nehrál. Toho já si strašně cením, když je někdo úspěšný, něco umí a stejně si nehraje na nějakou hvězdu. Mikko je skromný a hodný kluk.

Když se zadaří, můžete se setkat na světovém šampionátu jako soupeři. Je pro tebe národní tým velkou motivací do budoucna?
Samozřejmě, že reprezentace do mých cílů patří. Do národního týmu už jsem nakoukl a přál bych si, abych se prosadil pravidelně. Ideálně aby se mi podařilo dostat i na mistrovství světa. Ale nechci se dívat moc dopředu. Jsem zastáncem toho, že člověk musí jít malými kroky. Priorita je, aby se dařilo našemu týmu a ostatní přijde s tím.

PROFIL DAVIDA NĚMEČKA:

Kariéra plzeňského odchovance začala stoupat právě ve Škodovce, ve které se David Němeček probojoval až do mládežnických reprezentací. Důrazný obránce si v dorosteneckém věku vyzkoušel také dvě sezony v OHL a WHL, po kterých se jako nedraftovaný vrátil do Evropy. Účastník dvou juniorských šampionátů a jednoho mistrovství světa do 18 let však nezamířil na západ Čech, nýbrž na chladný sever do finského Turku.

Český krajánek byl oporou juniorky místního TPS, se kterou získal jakožto zástupce kapitána mistrovský titul. V tradičním klubu naskočil i do čtyř zápasů finské ligy, kde si zahrál s legendárním Petterim Nummelinem i současným hvězdným útočníkem Mikkem Rantanenem. Po roční anabázi v americké USHL, kde zaujal zejména 102 trestnými body v 60 zápasech, se Němeček definitivně vrátil do Evropy. Tentokrát zamířil do rodné Plzně, ze které však po jedné sezoně přestoupil do Mladé Boleslavi.

Hokejový cestovatel odehrál u Bruslařů dvě sezony, během kterých se propracoval do širšího kádru české reprezentace. I proto zaujal v zahraničí, přesněji řečeno opět ve Finsku, kde se dohodl s Lukko Rauma. V nedokončené sezoně SM-liigy odehrál 38 zápasů s bilancí osmi přihrávek, ale v srpnu 2020 se opět stěhoval. Mladý reprezentant se dohodl na smlouvě se Spartou.

STATISTIKY DAVIDA NĚMEČKA:


ZDROJ STATISTIK: https://www.eliteprospects.com/

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Soupeř pro čtvrtfinále: existuje pět možností

Kempný: Rekord je hezký, bodů mohlo být i víc

SPA - MBL 2:1 - Rekordní vrchol základní části!

Nová aplikace HC Sparta+ je tady!