10. 9. 2006 Lucie Vítková

Neměli jsme sílu utkání zvrátit, přiznal Ton

Sparťanský útočník Petr Ton po nepovedeném duelu ve Vsetíně působil klidným dojmem a chyby hledal především v řadách svého mužstva. Sám si byl vědom, že výkon nebyl optimální a zápas rozhodovala nedisciplinovanost Pražanů. Ztráta bodů vyhlášeného ostrostřelce mrzí, avšak věří, že se Sparta brzy oklepe a naváže na výkony z konce loňské sezóny. “Potřebujeme jen čas, mužstvo je nově složené,“ říká.
Zápas ve Vsetíně vám ze všech stran nevyšel, čemu to přisuzujete?
Nechtěl bych říct, že jsme podcenili soupeře, ale víme, jak Vsetín hraje a my jsme určitě nehráli s takovým srdíčkem jako oni. Myslím si, že jsme dost zkušený tým na to, abychom takovéhoto soupeře porazili a neměl by nás poznamenat ani rychlý gól na začátku druhé třetiny. Zápas ovlivnili zejména naše vyloučení, kdy jsme zbytečně faulovali a nechali jsme se unést hrou. Vsetín má nadšené mužstvo, které s potřebnou dávkou štěstí dokáže odehrát výborný zápas a za pomoci přesilových her přehrát jakéhokoliv soupeře. Navíc jsme včera hráli těžký zápas a když jsme dostali rychlé branky, už v nás nebyla morální síla utkání otočit. Nemůžeme se ale na nic vymlouvat, vždyť jsme se nedostali ani do pořádné šance!

Vsetínu se na vás daří a zápasy každoročně vypadají stejně. Dá se tomu nějak předejít?
Sobotní utkání bylo jiné než ty, které tady hrajeme každý rok. I když to nebylo ideální, dokázali jsme ze sebe setřást únavu z cesty a první třetinu odehrát slušně. Vsetín na nás většinou hned vlétne a zápas rozhodne v první třetině, v sobotu tomu tak nebylo, na začátek jsme si chtěli dát velký pozor. Ale poté jsme doplatili na nedisciplinovanost a Vsetín byl v euforii. Padly mu tam rychlé branky a i když bychom chtěli cokoliv udělat, padla na nás deka, puky nám odskakovaly z hokejek a nevyšlo nám nic, na co jsme sáhli. Nešli jsme štěstí ani naproti.

Dneska jste se na ledě spíše hledali a nic vám nevycházelo, kde byla chyba?
Kdybychom věděli, kde děláme chybu, určitě bychom to změnili po prvních střídáních. Neřekl bych, že jsme třeba nervózní a máme svázané ruce, ale faktem je, že máme nově poskládaný druhý a třetí útok a pomaleji se do toho dostáváme. Více než dva zápasy spolu sehrála pouze formace Jardy Hlinky a je to na nás znát. Chvíli potrvá než si všechno zase sedne, ale to nás nyní neomlouvá. Nechtěl bych podceňovat kvalitu vsetínského mužstva, ale troufám si říci, že dnešní výkon už v extralize nezopakuje a na vítězství bude zase čekat deset, dvanáct utkání. Na nás si věří a znovu to dneska potvrdil. Všichni víme, jak na Spartu všechna mužstva hrají a musíme být na to připravení.

Sám několikrát opakujete, že zápas rozhodla vaše nedisciplinovanost. Zatímco v pátek jste měli pouhá tři vyloučení, ve Vsetíně hned čtrnáct. Byl metr rozhodčího v sobotu přísnější?
Vsetín byl živější, dravější a pro fauly si chodil, rozhodčí zápas zvládli dobře. Pokaždé je trochu ve výhodě domácí mužstvo, protože za pomoci publika ty fauly na něj vyniknout více. Mohli jsme dneska hrát taky více přesilovek, ale nešli jsme si za tím tak jako oni. Opravdu jsme dneska byli hodně nedisciplinovaní, ale to vyplynulo z naší enormní snahy. Jsme tým, chceme vyhrávat a když se nedaří, utíkají nám nervy a v zápalu snažení pak nějaký zákrok přeženeme. To se nesmí stávat.

Po dvou zápasech máte na listině střelců pouhé tři hráče, dá se říci, že se trápíte v koncovce?
Střelce, kteří odešli, nahradili adekvátně kluci, kteří ty góly také umějí dát. Nechtěl bych dělat závěry ze dvou zápasů, sezóna je ještě dlouhá a můžeme se rozstřílet. Nacvičujeme nějaké kombinace, snažíme se střílet a doufám, že góly ještě přijdou. Uvidíme po pěti, sedmi zápasech, teď je ještě na hodnocení naší produktivity příliš brzy.

Vy sám na ledě působíte nevýrazně, trochu se hledáte…
Určitě mi chybí spolupráce s Honzou Markem, který znal mé přednosti a dokázal je využít v prospěch nás obou i týmu. Potřebuji si s někým nahrát. Jakub Langhammer je dobrý hráč, ale každý musí pochopit, že vedle sebe hrajeme třetí zápas a ještě se svým způsobem poznáváme. Navíc jsem poznal, že si po loňském roce na mě dávají soupeři velký pozor a já se musím přizpůsobovat. Třeba je překvapit tím, že namísto střely, kterou ode mě každý očekává, vymyslím lepší pozici pro některého z mých spoluhráčů. Všechno ale vyplývá z pohody týmu. Věřím, že až se trochu rozstřílíme a nebo nám tam padne nějaký ušmudlaný gól, tak se chytneme a i já navážu na své loňské výkony, které ode mě všichni očekávají.