21. 12. 2007 Jakub Hlaváč

Nesmíme tolik faulovat, varuje Ton

Dva nepodařené zápasy poodhalily současné problémy Sparty. Jak se k nim mužstvo postaví, naznačil v pozápasovém rozhovoru Petr Ton. Protřelý forvard na ledě střílel ze všech pozic, ale brankou odměněn nebyl, všechny jeho pokusy kryl s velkým přehledem chytající Ján Lašák.
Petr Ton po zápase v Pardubicích litoval i faktu, že Sparta nedokáže využít svůj úvodní tlak a následně se nechá srazit do kolen povedenou akcí soupeře. „Po utkání se člověk kouká spíše na poslední třetinu, ale my jsme do obou zápasů dobře vstoupili. Jenže pak nám do branky strašně lehce napadají góly a my nemáme sílu výsledek otočit,“ smutnil sparťanský expres. Proti Slavii Sparta vedla, proti Pardubicím měla možnost vstřelit úvodní branku duelu v dlouhé přesilové hře pět na tři, kterou nakonec nevyužila. Byl to tedy zlomový moment? „Pořád jsme neprohrávali, takže nás to ještě tolik nepoznamenalo. Dorazila nás až třetí obdržená branka.“

Po prohraném derby opravdu nebyl mnoho času na změnu taktiky, přesto nenechávala porážka od městského rivala sparťany v klidu. „Strašně nás to mrzí, bohužel však nevíme, co s tím. Povídáme si v kabině o tom, co změnit. Proti Pardubicím jsme chodili více do branky, měli více střel, ale momentálně nám není přáno. Hokej je o gólech, a když je nedáme, tak musíme dobře bránit,“ poodhaluje plány, jak z krize ven nejlepší střelec holešovického týmu.

Ani obrana však nebyla v poslední době nejsilnější stránkou. V začátku sezóny zdobila sparťany precizně ubráněná oslabení, ale nyní je i tento klenot roztříštěn. „Hrajeme první dvě oslabení, soupeř má dvě střely na branku a vede 2:0. Nechci se na to vymlouvat, jen konstatuji, že to tým strašně sráží,“ uvědomuje si závažnost tohoto problému kladenský odchovanec. „Pokud se nám nedaří hra ve čtyřech, nesmíme se nechávat vylučovat. Bohužel dostáváme v oslabení spousty gólů. Nepomáhá ani rotace hráčů v obranných čtveřicích. Trenéři zkouší všechno možné, ale chyby opakujeme pořád dokola.“

Minulý týden strávil Petr Ton s reprezentačním mužstvem České republiky. Obnovenou premiéru ve výběru Aloise Hadamczika si společně s parťákem Markem užil a celý turnaj zhodnotil kladně. „Ačkoliv jsme jen jeden zápas vyhráli, s Finy prohráli na penalty a Rusové nás jasně přehráli, tak já to hodnotím pozitivně. Sice naše řada nedala góly, ale hráli jsme dobře v defenzivě a týmově to s koncovkou špatné nebylo,“ upozorňuje na fakt, si Češi připsali jedenáct branek.

Naopak nemůže být spokojen se svými současnými výkony v dresu Sparty. Střelecké trápení ne a ne prolomit a bez jeho gólového příspěvku jsou svěřenci pana Výborného poloviční. „Snažím se na sobě pracovat. Pokouším se střílet jednoduše, aby něco do branky spadlo. Nezbavuji se vůdčí úlohy, vím, že pokud budu střílet góly půjde nahoru celé mužstvo. Na ledě mi to ruce nesvazuje, ale hodně mě to mrzí,“ uzavírá tuto kapitolu sparťanská sedmaosmdesátka.