7. 1. 2017 Martina Nová

Netík: Hrát semifinále Ligy mistrů je čest

Sparta se v aktuálním ročníku dokázala probojovat až mezi nejlepší čtyřku v Champions Hockey League. V semifinále na ni čeká švédský celek Växjö Lakers, se kterým již své síly změřila před dvěma roky v premiérové sezoně Ligy mistrů v rámci základní skupiny. Tehdy sparťané ovládli oba dva zápasy. V minulosti barvy švédských Lakers oblékal TOMÁŠ NETÍK, který v ročníku 2011/2012 odehrál za Växjö 12 utkání a připsal si po gólu a asistenci.

..:: VSTUPENKY NA DOMÁCÍ ZÁPAS V PRODEJI ::..

Zkušenost se švédskou nejvyšší soutěží má Tomáš Netík právě díky 12 zápasům v dresu Lakers, kam se přesunul v sezoně 2011/2012 ze Lva Poprad, ale i přes krátké angažmá si dobře vybavuje své působení ve městě na jihu Švédska. „Šel jsem do Växjö z Popradu a nebyl jsem tam tak dlouho, nicméně si na to dobře pamatuju a vzpomínky mám živé. Těším se tam, Växjö je hezké město, mají krásnou arénu, výborné fanoušky a za poslední léta postavili velmi kvalitní tým, který je na špičce švédské ligy a dnes i Ligy mistrů. Očekávám bouřlivou atmosféru a hrozně těžký zápas,“ vyhlíží semifinálového soupeře Netík.

Díky konfrontaci týmů z různých evropských lig nabízí Champions Hockey League zajímavé hokejové bitvy a tím víc, když půjde o postup do finále soutěže. „Nevím, jestli budeme nějak zásadně měnit naší hru, záleží na trenérech, ale myslím si, že ne. Samozřejmě v Lize mistrů jsou velmi kvalitní zápasy, ať už jsme hráli od prvních kol s Färjestadem, Kärpätem nebo Bernem, loni s Curychem. Mohl bych vyjmenovat všechny týmy, protože jsou velmi kvalitní,“ přiznává Tomáš Netík vysokou úroveň CHL a zároveň připomíná, že česká extraliga se může rovnat s ostatními evropskými soutěžemi. „V Lize mistrů je možná jiný styl hokeje než v extralize, přesto je extraliga kvalitní soutěž, což je vidět i tím, že jsme se dostali až mezi čtyři nejlepší v Evropě. Bude to rychlý a urputný hokej, půjde o hodně a je čest hrát semifinále Ligy mistrů,“ říká hráč s číslem 71.

V důsledku našlapaného programu hrají sparťané aktuálně obden, v pátek duel s Mladou Boleslaví, v neděli v Litvínově a v úterý semifinále na ledě Växjö. Jak se vypořádat s takovou zátěží? „Důležitá je samozřejmě dobrá regenerace. Jsou to klišé, ale musí se dodržovat – dobrý spánek, dobrá strava. Někomu, si myslím, pomáhá si i zatrénovat, dát si do toho nějakou posilovnu, vyšlapat se a musíme nabírat síly na každý zápas,“ dodává Netík, který v aktuálním ročníku CHL nastřílel šest branek.

Česká stopa ve Växjö: Dres Lakers oblékali i exsparťané Pilař a Hlaváč

Za krátkou historii švédského klubu se představili v modro-oranžovo-bílé trikolóře čtyři čeští hokejisté a hned tři mají zároveň také zkušenost z pražské Sparty. Společně s Tomášem Netíkem v sezoně 2011/2012 ze Lva Poprad přestoupil právě do Växjö bývalý obránce Sparty Karel Pilař, který ve 13 zápasech přispěl týmu z jihošvédského města čtyřmi asistencemi.

Dalším hráčem, který rovněž nosil „S“ na dresu, je útočník Jan Hlaváč. Trojnásobný medailista ze světových šampionátů a hokejista se zkušenostmi z NHL nastoupil za Lakers v sezoně 2012/2013, ve 13 zápasech vstřelil pět gólů a přidal dvě asistence, a také 2013/2014, kdy oslavil s Växjö bronz. V základní části odehrál deset duelů, v nichž dvakrát skóroval a šestkrát přihrával. V play off pak ve 12 utkáních přispěl čtyřmi brankami a dvěma nahrávkami. V obou dvou ročnících začínal zkušený útočník na Kladně, poté se ale přemístil do Švédska.

Sezonu 2012/2013 oblékal dres Lakers společně s Hlaváčem také Petr Vampola. Mistr světa z roku 2010 a vítěz uplynulého ročníku TELH odehrál za Växjö 42 utkání, ve kterých nasbíral 21 kanadských bodů díky čtyřem přesným trefám a 17 přihrávkám, ke konci základní části SHL pak přestoupil do extraligové Plzně. Na západě Čech pak mohl s indiány slavit zisk mistrovského titulu.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Kempný: Máme co zlepšovat, závěr nekomentuji

Buchtele: Hráli jsme dobře ve všech situacích

KLA - SPA 1:7 - Emoce, první góly a výhra

JUN: LIB - SPA 1:3 - Výhra a skvělé přesilovky!