10. 9. 2008 Lucie Vítková

Netík: Nakonec se projevila naše síla

Hokejisté Sparty vstoupili do extraligy pravou nohou. V prvním kole uspěli na horkém litvínovském ledě. První gól v novém extraligovém ročníku vstřelil Tomáš Netík, který tak načal pětibrankovou nadílku Pražanů. Radovat se však mohl vícekrát, jeho další pokusy dvakrát zastavila tyč brány Petra Fraňka.
Napínává a zároveň ostrá podívaná byla k shlédnutí v prvním kole na stadionu Ivana Hlinky v Litvínově. Dlouho se hra přelévala na obě strany, chvíli měli navrch domácí, chvíli tahala za delší stranu provazu Sparta. Ta nakonec zápas zlomila až ve třetí třetině. „Utkání jsme potřebovali zvládnout, chtěli jsme vyhrát. Nakonec jsme cíl splnili a snad se projevila síla našeho mužstva,“ ulevil si po utkání útočník Tomáš Netík.

Právě subtilní křídelník druhé formace otevřel v Litvínově skóre. Již na konci druhé minuty rozsvítil Netík za Fraňkem červené světlo a zaznamenal tak první gól Pražanů v nové sezóně. „Paradoxně jsem dal branku z nejmenší šance, kterou jsem měl. Golfákem jsem trefil odražený puk do skulinky u tyče, naštěstí to propadlo do branky. Ještě jsem trefil dvě tyčky, škoda že se mých pokusů neujalo více. Naštěstí jsme vyhráli, tak mě to nemusí mrzet,“ odfrkl si šťastný střelec, jehož premiérová branka v sezóně nakonec zřejmě nic stát nebude. „Ještě o ničem nevím, ale kdyby někdo přišel, určitě do kasy přispěji rád,“ usmívá se.

Průvan v peněžence mohl Netíkovi udělat hattrick, ke kterému měl v prvním kole blizoučko. Další jeho pokusy však zastavily tyče litvínovské svatyně. „Udělal jsem to dobře. Vždycky se proklínám, že jsem situace řešil špatně, ale dnes si nemám co vytýkat. Obě situace se mi povedly podle přání, akorát mi chybělo štěstí. Rána na vyrážečku se stočila do tyče, podruhé jsem mířil do víka a trefil břevno. Snad uspěji příště,“ hodil nezdary za sebe blonďatý hračička.

Jeho Sparta nakonec utkání zvrátila ve svůj prospěch až ve třetí třetině. „Důležitý byl čtvrtý gól, pak už jsme soupeře k ničemu nepustili,“ připomněl Netík závěr utkání, který byl dlouho dopředu hodně medializovaný vinou návratu Martina Ručinského na domácí led. Žádné excesy okolo hvězdy Pražanů se ovšem nekonaly. „Nikdo nepředpokládal, že po nás budou házet kameny. V Litvínově je to vždycky tvrdý, vyhecovaný zápas. Očekával jsem to tak, jaký to bylo,“ přitakává odchovanec pražské Sparty, který má vyhecované zápasy v oblibě.

„Hraje se mi dobře před plným stadionem, když se fandí. Sparťanští i domácí fanoušci byli skvělí, udělali zápasu vynikající kulisu a za to jim patří dík,“ vzkazuje na dálku hbitý střelec, který už vzhlíží k pátečnímu domácímu střetnutí s Libercem. „Chceme vyhrát. Tři body jsou samozřejmost. Strašně se těším na domácí fanoušky a naší Arenu,“ uzavírá šestadvacetiletý hokejista.