14. 3. 2016 Robin Mana

Netík: Pro úspěch týmu přijmu jakoukoli roli

O sedmičce se často hovoří jako o šťastném čísle. A právě ke svému sedmému play off ve sparťanském dresu se v těchto dnech chystá jeden ze čtyř pamětníků posledního sparťanského titulu v aktuálním kádru, útočník TOMÁŠ NETÍK. A o tom, že by nechtěl zůstat jen u vzpomínek není pochyb. "Jednotlivec ještě nikdy žádnému týmu play off nevyhrál. Na nějaké ego teď vůbec není prostor. My musíme udělat všechno pro to, aby nakonec byla úspěšná jenom Sparta," hlásí odhodlaně.

Tomáši, nejdůležitější část sezony už je doslova za dveřmi. Je v týmu cítit zdravá nervozita? Je znát, že je prostě něco jinak?
Nenazval bych to nervozitou, spíš se mi chce říct, že se na to všichni těšíme. Základní část se povedla na výbornou, ale je třeba říct, že ty poslední zápasy už člověk hraje zejména proto, aby se pořádně připravil na play off. Všichni už chceme, aby to začalo. Proto se celá ta sezona hraje.

Zmínil jste poslední zápasy a v nich Sparta zejména doma nadělovala soupeřům hodně branek. To se ale v play off tak úplně očekávat nedá. Jak moc bude těžké se vnitřně přepnout na jiný styl hry?
Všichni si samozřejmě uvědomujeme, že takové brankové hody budou spíš výjimkou. Na druhou stranu si myslím, že díky tomu si tým vybudoval velké sebevědomí a ví, že dokáže hodně. A lepší je mít v hlavě tohle, než nastupovat v nepohodě, s nějakými rozpačitými pocity. Nechtěl bych ale vůbec o něčem spekulovat. Hodně se píše o rozehranosti, nerozehranosti, soupeřích, předkole a podobně, ale podle mě nic z toho na zápasy v play off vliv nemá.

Tomáš Netík

Dá se tedy říci, že jste v kabině ani nějak extra neřešili s kým budete hrát?
Tak to víte, že nás to zajímalo. Ale ne proto, že bychom si chtěli nějak vybírat. Už jsme to i s klukama řešili, že se nám třeba příliš nelíbí systém některých soutěží, kde si vybíráte soupeře. To se totiž nikdy moc nevyplácí. Nám šlo spíš o to, že jsme chtěli vědět, ostatní už je na trenérech. Bude to Zlín a my se na něj musíme dobře připravit. Ale faktem je, že by to byl kvalitní soupeř, ať by přijel kdokoli. To už si nemůžete vybírat.

Před play off Sparta trénuje v O2 areně, což během základní části nebylo pravidlem. Je to i kvůli tomu, abyste se co nejvíce sžili s prostředím?
Podmínky máme vytvořeny výborné v obou halách, ale samozřejmě je to trochu příjemnější, že trávíme čas a trénujeme tady, kde i odehrajeme zápasy. Určité plus to je.

Sparta sehraje vůbec první play off v O2 areně. Už v základní části se oproti minulým letem zvedla průměrná domácí návštěva a nyní se můžete dočkat divácké podpory, kterou žádný jiný klub v Česku nemůže mít. Jaký je to pocit?
Všichni jsme byli v očekávání, co s lidmi ten přesun do jiné haly udělá, ale nakonec to dopadlo skvěle. Věřím, že i v play off si sem najde cestu hodně lidí a vytvoří tady parádní atmosféru.

Je play off specifickou částí sezony i pro soukromí hokejisty? Dá se říct, že na hokej myslíte 24 hodin denně?
Určitě je to výjimečné období. Sezona je dlouhá a vy v tom žijete celý rok. Pak nastává fáze play off a najednou nevíte, jestli za týden končíte, nebo ne. V tom je to trochu zvláštní a člověk to určitě v hlavě má.

To asi hodně souvisí i s přípravou, která bude teď asi hodně odlišná...
Samozřejmě. V sezoně víte, že budete hrát ještě za měsíc, za dva, takže musíte neustále trénovat. Teď žijete mnohem víc přítomností a i co se týče třeba různých zranění a zdravotních problémů, to se prostě hraje se vším.

Vy osobně jste poslední play off hrál před třemi roky v Nižněkamsku. Zdaleka nejvíc zápasů jste ale v této fázi sezony odehrál právě ve Spartě. Je i proto pro vás blížící se play off něčím speciální?
Stoprocentně. Na Spartě jsem vyrostl, je to tu spjaté s mými největšími klubovými úspěchy a logicky jsem tu tak odehrál svá nejhezčí play off kariéry. V Rusku to bylo taky pěkné, ale tohle je něco úplně jiného.

Se Spartou jste vyhrál její doposud poslední tituly. Jak na tu dobu vzpomínáte?
Na to se nezapomíná. Honza Hlaváč nebo Jarda Hlinka mají na svém kontě i reprezentační vítězství, na té klubové úrovni jsou to ale pro nás ty nejkrásnější okamžiky. Vzpomínky na to se člověku vrací a určitě bychom si to všichni rádi zopakovali.

58
Tolik zápasů zatím odehrál Tomáš Netík v rámci play off v A-týmu Sparty.

Možná trochu ožehavé téma. Vy jste během sezony z různých důvodů hodně putoval sestavou. Víte už třeba něco bližšího k tomu, jaká bude vaše role v play off?
Máte pravdu, že mám za sebou hodně zvláštní sezonu. Ale to se nedá nic dělat, i takový je hokej, ať už to bylo mými zraněními na podzim nebo jsem třeba nebyl v optimální formě. Na tom teď nezáleží. Jsem připraven na jakoukoli roli, ve které pomůžu týmu ke společnému úspěchu. Jednotlivec ještě nikdy žádnému týmu play off nevyhrál. Na nějaké ego teď vůbec není prostor. My musíme udělat všechno pro to, aby nakonec byla úspěšná jenom Sparta.

A co je pro vás osobně tím úspěchem?
Myslím, že můžu mluvit i za kluky když řeknu, že v hlavách máme jen to, že to chceme vyhrát poslední zápas sezony. Každý sportovec to tak musí mít. Ano, možná pak někdo pochválí naši hru, ale že bych si teď třeba řekl, že finále by bylo pěkný, tak to v žádném případě. Zkrátka chcete dojít až na vrchol. Cesta tam však vede přes jednotlivá vítězství. To znamená, že teď je před námi středeční zápas a ten je pro nás na prvním místě, nic jiného neexistuje. Jdeme ho vyhrát!

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Kempný: Máme co zlepšovat, závěr nekomentuji

Buchtele: Hráli jsme dobře ve všech situacích

KLA - SPA 1:7 - Emoce, první góly a výhra

JUN: LIB - SPA 1:3 - Výhra a skvělé přesilovky!