21. 10. 2007 Vojtěch Gibiš

Netík věřil ve výhru i přes nepříznivý vývoj

Sparta se domácím divákům opět představí až za více než tři týdny, začíná jí totiž série venkovních zápasů. S T-Mobile Arenou se Holešovičtí rozloučili výhrou, i když v první třetině prohrávali o dvě branky. Jenže hráči mistrovského týmu předvedli nevídaný obrat, když o zisku tří bodů rozhodl ve třetí třetině ze samostatného úniku Tomáš Netík.
Kdo čekal od domácích klasický nápor na začátku zápasu, ten se přepočítal. Sparťané sice občas vystrkovali růžky, ale Zlín párkrát domácí zatlačil a bylo to 0:2. Kapitán František Ptáček sice v přesilovce snížil, ale přesto Pražané odešli na první přestávku s jednobrankovým mankem. “V kabině si vzali slovo starší hráči, museli jsme si něco říct. Nechodili jsme kolem horké kaše, řekli jsme si natvrdo – Ty jsi udělal chybu, ty také. A ten chybující musel sklopit uši a poctivě makat dál. Já osobně jsem měl ale od začátku pocit, že vyhrajeme. Možná to bylo tím, že jsem se osobně cítil dobře. Začátek zápasu však nebyl z naší strany dobrý, nechali jsme si dát z brankoviště hloupé góly. Dokázali jsme se z tohohle stavu vyhrabat a vyhrát, což dokazuje sílu našeho mužstva.“

U první branky Sparty nahrával Netík Ptáčkovi, ale časoměřiči ohlásili jako autora branky Michala Sivka za přispění Jiřího Zelenky. Netík však zůstal klidný, věděl že přihrávka náleží jemu. “Ani jsem se tomu ohlášení moc nedivil. Spletli Jirku Zelenku, měl to být Franta Ptáček. A Michal Sivek tam byl proto, že mysleli, že tu střelu tečoval. Michal nám na lavičce řekl, že střelu netečoval, takže bylo brzy jasné, že si připíšu další nahrávku,“ usmíval se pětadvacetiletý útočník. Ten chtěl před časem poslat MMS s tabulkou pořadí extraligových nahrávačů Jaroslavu Hlinkovi do Colorada. Loni elitní kanonýr se totiž letos stal elitním nahrávačem, je v této bilanci spolu s Petrem Leškou nejlepší. “Ještě jsem tu MMSku ale neposlal. Kluci si ze mě celou loňskou sezonu dělali legraci, že neumím nahrávat. Vstřelil jsem totiž dvaadvacet branek, ale měl jsem jen šest nahrávek. A to to bylo dlouho třeba 15 – 1. Spoluhráči říkali, že mám klapky na očích, že nevidím. Já jsem zase kontroval, že neumějí z mých přihrávek dávat góly. (smích) Loni jsem byl pyšný jen na jednu nahrávku, a tou byla ta na gól Ondry Kratěny v posledním finále. Když to Ondra proměnil, tak ke mně jel radující se Jarda Hlinka a křičel: Ty vidíš, ty vidíš. Tak jsem to chtěl Jardovi vrátit a poslat mu výstřižek novin s pořadím nahrávačů, kde jsem na prvním místě,“ vysvětloval culící se Netík.

Pražané na začátku druhé dvacetiminutovky vyrovnali, jenže brzy je srazil další gól. V přesilové hře pět na tři se pod víko trefil Martin Hamrlík. “Nevím jak to prožívali ostatní, ale já jsem fakt věřil, že se zvedneme a vyhrajeme. Zlín má na přesilovky dobré hráče a tu dvojnásobnou sehráli opravdu výborně,“ mávl Netík rukou na druhým vedením Zlína v zápase. Mistra trápila v poslední zápasech chabá koncovka, ve třech duelech dali Pražané jen tři branky. Čtyřgólový příděl Zlínu by tedy mohl sparťany nakopnout. “Doufám, že nám to tam začne více padat. Dnes nám opět pomohl Petr Ton, dal zase dva góly. Potřebujeme aby to tam Toňákovi dál padalo, ale k němu a Petrovi Nedvědovi bychom se měli připojit i my ostatní,“ připomněl syn slavného otce.

Právě on nakonec rozhodl o výhře domácích, když v osmačtyřicáté minutě ze samostatného úniku švihem překonal brankáře Čecha. “Naštěstí jsem nejel od půlky sám, takže jsem neměl šanci moc přemýšlet. Navíc jsem měl starosti s bekem, hlídal jsem si také puk. Už od modré čáry jsem věděl, že nebudu dělat žádny blafák, chtěl jsem střílet. Petr Ton mi poradil, ať střílím nahoru nad lapačku, a ono to vyšlo,“ pochvaloval si úspěšný střelec. Po gólu vylétly Netíkovy ruce nahoru, gól dlouho slavil. “Měl jsem velkou radost, není tajemstvím, že se mi v poslední době v koncovce nedaří. Loni jsem dával góly ze střel, z kterých letos nedávám. Proto jsem měl z branky obrovskou radost, navíc jsme zvrátili průběh zápasu, který byl pro nás hodně důležitý. Kdybychom potřetí za sebou zaškobrtli, tak by to bylo hodně nepříjemné.“ Netík mohl výhru Sparty pojistit v předposlední minutě, když se opět řítil sám na brankáře Zlína. Zezadu jej však podtrhl obránce Ďurák. Diváci se dožadovali trestného střílení, rozhodčí Turčan zlínského hříšníka však “jen“ poslal za katr. “Chtěl jsem ten souboj ustát do poslední chvíle, ale nakonec mě stáhl. Jel jsem sám na branku, nezakončil jsem, takže jsem očekával penaltu,“ říkal postižený hráč.