16. 9. 2016 Petra Pilbauerová

Nový patron sezony: Jan ”Gusta” Havel

Sparta vstupuje do nového ročníku Tipsport extraligy. V pátek hraje první domácí duel sezony v O2 areně proti třineckým Ocelářům a tento zápas zahájí čestným buly nový patron sezony. Pro aktuální ročník jím je bývalý útočník, člen Klubu legend HCS a v neposlední řadě současný vedoucí juniorského mužstva Jan "Gusta" Havel.

Patronem extraligového ročníku 2016/2017 je legendární sparťanský útočník, člen Klubu legend a nynější vedoucí mužstva juniorského týmu JAN ´GUSTA´ HAVEL. Oblíbený hráč strávil v Holešovicích celkem třináct sezoně, během nichž nastřílel úctyhodných 282 branek!

Hokejová Sparta dává najevo úctu k ikonám své bohaté historie i další klubovou aktivitou. Od roku 2009 tak pro každý ligový ročník vždy požádá jednu ze sparťanských legend, aby byla patronem probíhající sezony. Oslovená osobnost zahájí hokejovou sezonu vhozením čestného buly při prvním domácím utkání a svou přítomností pak provází klubové akce a aktivity směrem k veřejnosti po celou dobu svého patronství.

Sparťanští patroni:

  • 2009/2010 - Jaroslav Šíma
  • 2010/2011 - Luděk Bukač
  • 2011/2012 - Pavel Richter
  • 2012/2013 - Karel Gut
  • 2013/2014 - Jiří Holeček
  • 2014/2015 - Jiří Kochta
  • 2015/2016 - Miroslav Kuneš
  • 2016/2017 - Jan ´Gusta´ Havel

Prvním patronem sezony se během ročníku 2009/2010 stal bývalý obránce Jaroslav Šíma, proslulý svou tvrdostí a neústupností. V sezoně 2010/2011 jeho roli převzal Luděk Bukač, bývalý hráč, respektovaný trenér a pedagog. Patronem sezony 2011/2012 byl někdejší výtečný útočník Pavel Richter. Pro nový ročník padla volba na jednu z nejuznávanějších postav sparťanské historie a dalšího člena klubu legend HCS. Roli patrona ročníku 2012/2013 plnil legendární zadák a později úspěšný trenér Karel Gut.

V sezoně 2013/2014, kdy Sparta slavila výročí 110 let od svého založení, byla patronem brankářská legenda Jiří Holeček. Gólman s přezdívkou Fakír během své reprezentační kariéry získal devět medailí z mistrovství světa (z toho tři zlaté) a dvě medaile z olympijských her. Ve Spartě působil pět sezon, je členem jejího All Star týmu i Klubu Legend HCS.

Patronem ligového ročníku 2014/2015 byl legendární sparťanský útočník a člen Klubu legend HCS Jiří Kochta. V dresu holešovického klubu odehrál 11 sezon, nastřílel 137 gólů a připsal si 286 kanadských bodů. O rok později jeho roli převzal Miroslav Kuneš, který V holešovickém klubu působil přes čtyři desetiletí. Nejprve jako hráč, kdy odehrál během 13 sezon 451 utkání, následně jako tajemník, sekretář a zastával i pozice generálního či sportovního manažera.

Nedovedu si představit, že bych hrál někde jinde

Jste v pořadí osmým patronem sezony. Vnímáte tento krok klubu jako ocenění Vaší práce, kterou jste pro něj odvedl?
Je to pro mě čest. Teď jde ještě o to, abych svého poslání docílil. Jsem nejenom zatvrzelý fanoušek Sparty, ale také srdcař. Tudíž jde o obrovskou výzvu, kterou se budu snažit splnit takovým způsobem, aby naše letošní mužstvo vrátilo na Spartu titul. Velmi se na to těším.

Co pro vás Sparta znamená?
Pro mne je Sparta srdcem. Nedovedu si představit, že bych hrál za jiný klub. Věděl jsem, že se odsud dá dostat dál, třeba až do reprezentace a to pro mě hodně znamenalo.

V klubu už řadu let vykonáváte pozici vedoucího mužstva u sparťanských juniorů. Nemusíte je někdy držet zkrátka?
Kluci jsou po pravdě v tom nejhorším věku a občas je to s nimi těžké. Je ale dobře, že se tu od nich vyžaduje škola. Samotný hokej bez vzdělání totiž neznamená nic. Každým dnem, kdy jsou na zápase a hájí barvy svého klubu, se dostávají pod velký tlak. Může ale přijít zranění, které nikdo nečeká a co potom, pokud nemají dokončenou školu?

Budou mít problémy.
Druhá věc je ta, že kluci jsou někdy velmi milí, ale jsou to hrozní lajdáci. Hokejista musí splnit vše, co od něj trenér vyžaduje a k tomu si přidá navíc dvacet, pětadvacet procent další dříny. Pracovat s mladými kluky mě ale velmi baví. Rád jim vždy poradím.

V poslední době se v klubu udála řada změn včetně změny majitele. Co na to říkáte?
V první řadě jsem rád, že klub nyní vlastní jeho bývalý hráč, který mu nejenom dopomohl k několika titulům, ale je mimo to schopný a inteligentní. Co je nejdůležitější – rozumí hokeji. V tom pro mne tkví ta výzva. Chci mu s tím nějakým způsobem pomoct, a proto si nesmírně vážím, že jsem byl vybrán jako patron sezony. Nechci tím hanit bývalé majitele a manažery Sparty, ale jsem velmi rád, že se teď plno věcí bude odvíjet od rozhodnutí Petra Břízy.

13
Jan ´Gusta´ Havel strávil ve Spartě celkem třináct sezon.

Sparta změnila také trenéra, považujete volbu Jiřího Kalouse za správnou?
Ano, jsem za to rád. Znám ho několik let a jako trenér má za sebou vynikající výsledky. Jeho přístup k mládeži mě u něj ale zaujal především. Má zájem na tom, aby v týmu hráli i mladí hráči, což je dobré nejenom pro ně, ale i pro celý klub. Proto jsem rád, že je naše letošní mužstvo takto omlazené. Věřím, že i s mojí pomocí to letos dokážeme. Spartě totiž vítězství sluší a nemůže hrát o nic jiného, než o titul.

Klub vstoupil do nové sezony také s novými dresy. Vy jste jich během kariéry zažil spousta. Jak se Vám líbí ty aktuální?
Já jako sparťan miluji naše „esko“, to je nádherná věc. Za svoji kariéru jsem vystřídal několik dresů a na ten první si pamatuji dodnes. Vypletené písmeno „S“ na hrudi a v neposlední řadě trikolora. Spartě stačí jednoduchý dres, protože jako klub něco znamená a nejenom tady, ale i ve světě. Jsem rád, že tu je tendence tenhle základní prvek uchovat a pokud je na dresu logo Billy, není to ta směrodatná věc. Dnes zkrátka hokej nelze dělat bez dobrého sponzora, který na dresech musí být a je potřeba mu dát přednost. Chápu, že to některé fanoušky mohlo naštvat, ale generální partner nám všem velmi pomůže.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Saša Salák bude pokračovat ve Spartě!

Matěj Machovský odchází do Dinama Riga

​Horák sparťanem i další tři sezony!

Ton: Vydali jsme se na dobrou cestu