6. 3. 2013 Tereza Velikovská

Obránce Hunkes: Třinec není jenom Růžička

Souboj s Oceláři se blíží! A obránce JIŘÍ HUNKES čtvrtfinálového soupeře dobře zná, sám v Třinci několik let působil. V době zisku titulu v sezoně 2010/2011 už však hrál jinde. "Tehdy hráli výborně a tým se od té doby moc nezměnil. Jsou spolu dlouho a určitě mají zase ty nejvyšší cíle," varuje. Jako člen sparťanské defenzivy má před sebou nelehký úkol, zastavit kanonýra Růžičku.

Jak jako tým hodnotíte svého čtvrtfinálového soupeře Třinec?
Je to velice kvalitní soupeř, který má výbornou ofenzivu, včetně nejlepšího střelce a nejproduktivnějšího hráče extraligy. Mají ale produktivní i obránce, jsou zkrátka výborný ofenzivně založený tým.

Jak jste na to, že budete hrát právě s Třincem, reagoval vy osobně? Vzhledem k tomu, že jste tam strávil mládežnická léta a několik sezon odehrál i v áčku Ocelářů…
Nějak zvlášť jsem to neřešil. Soupeře jsem si předem nevybíral ani jsem si žádného konkrétního nepřál. Proti většině z nich jsem ani v extralize nehrál, protože jsem do týmu přišel později. Takže jsem prostě jen čekal, koho dostaneme.

Setkal jste se tehdy v jedné kabině s někým, kdo v současnosti za Třinec stále hraje?
Už je to hrozně dlouho, co jsem tam byl, takže spoustu hráčů současného třineckého kádru ani neznám. S několika jsem se ale setkal a jsme kamarádi. Například s Jirkou Polanským a Honzou Peterkem. S dalšímu kluky se znám z jiných týmů, kde jsem hrál, nebo z reprezentace.

Působení v Třinci mě vykoplo vzhůru

Jak vlastně na své působení v Třinci vzpomínáte?
Byl to pro mě začátek ve velkém hokeji, přišel jsem tam už do dorostu. Myslím, že Třinec je, co se týká hokeje, výborná štace. Lidé tam hokejem žijí, tým je kvalitní. Vzpomínám na to v dobrém, vykoplo mě to vzhůru, odtamtud jsem šel do Finska.

Sledoval jste před dvěma roky cestu Ocelářů k jejich prvnímu mistrovskému titulu?
Nějak po očku jsem to sledoval, tou dobou jsem byl ještě v Liberci. Tehdy také hráli výborně a tým se jim od té doby moc nezměnil. Jsou spolu dlouho a určitě mají zase ty nejvyšší cíle.

Zatímco Lvu Praha skončila v KHL sezona, vám na hostování ve Spartě její nejdůležitější část teprve startuje…
Je to trošku paradox, nečekal jsem to. Ale v posledních dnech přestupního období se to tak nějak vyvrbilo. Jsem rád, že si ještě můžu zahrát, nechtěl bych končit tak brzo, což se mi stalo loni.

Na koho si budete v kádru Ocelářů dávat především pozor, bude to kanonýr Martin Růžička?
Nee, tomu to tam vůbec nepadá a neumí dát gól. (smích) Samozřejmě na něj, ale kvalitních útočníků mají víc: Bonk, Polanský, Peterek, Varaďa, Květoň. Tam si nevyberete, první tři lajny tvoří samí vynikající útočníci. I obránce mají produktivní a ofenzivní.

Právě obránce Lukáš Zíb se na vás připravuje jako agent 007, viděli jste ho?
Volal mi to kamarád, takže jsem něco z toho viděl. Je to vtipné, dobrý nápad.

Jak bude vypadat série? Hodně napoví první souboj

Třinec je sice nejofenzivnějším týmem extraligy, ale branek také hodně dostává…
Oni se snaží hrát ofenzivně. Tím, že tlačí všechno do brány a dopředu, vznikají v obraně okénka, kterých mohou soupeři využít. A my se také budeme snažit toho využít. Dobře bránit a třeba chodit do brejků.

Takže pravděpodobně neočekáváte, že se bude hrát na 1:0, ale naopak, že bude padat hodně branek…
Dá se to očekávat spíše, než že by to skončilo třeba 0:0 po šedesáti minutách. Ale zase můžou hrát play off jinak, spíše zezadu a ze zabezpečené obrany. Myslím, že první zápas hodně napoví, jak bude vypadat celá série.

"Velice si vážíme toho, že nás podporujete. Snad vás přijde co nejvíc, budete nám fandit a užijete si to, my si to užijeme také. Doufám, že společně přes Třinec postoupíme."
- vzkazuje JIŘÍ HUNKES fanouškům

Co očekáváte od třineckého publika?
Je hodně hlučné, zatím ještě hrají ve staré hale a teprve staví novou. Lidé tam hokejem žijí, navíc v play off je vynikající atmosféra na všech stadionech. Myslím, že poženou soupeře dopředu, ale nám se před plnou halou a v dobré atmosféře také bude hrát dobře.

Už se na tréninku pilně připravujete na třineckou hru?
Celý náš realizační tým Třinec sleduje, mají o nich přehled. Připravují nás na specifické sitauce, co Oceláři jak hrají, o co se snaží a podobně. Tréninky jsou zaměřené vyloženě na Třinec.

Takže si i na videu rozebíráte, jak to tam Růžička sází?
Rozebíráme si hlavně, jak to dělat, aby to tam nesázel. (smích) Obrana má jasný úkol, zastavit nejen jeho, ale všechny hráče. Uvidíme, jak se nám to bude dařit.

Jaký je program sparťanského týmu v následujících dnech?
Ve čtvrtek máme ještě trénink v Praze, po něm asi ve dvě hodiny odjíždíme do Třince, kam přijedeme na večer. V pátek už budeme mít typický předzápasový program – rozbruslení, oběd, odpočinek. Večer už to vypukne, další den máme stejný program a v sobotu večer po zápase se vracíme do Prahy.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Buchtele: Ve Spartě jsem si vytvořil domov

Konečný: Šance ve Spartě jsem si vždycky vážil

Vstupenky na MS jsou stále k dispozici

Daníček před MS: Porveme se o medaili!