24. 3. 2005 Vojtěch Gibiš a Ivana Paulová

Oleszova úspěšná výpomoc

V rozhodujícím třetím zápase o postup do finále vypomáhal juniorům hráč áčka Sparty a bronzový medailista z mistrovství světa hráčů do dvaceti let Rostislav Olesz. V zápase si připsal jednu asistenci, ale v prvním útoku Sparty odváděl kus práce. Podívejte se také na fotogalerii.
Do vypjatého a důležitého utkání přinesl Olesz klid v rozehrávce a zkušenost z těžkých zápasů. Na konci oslavoval s ostatními juniory, jako by byl členem týmu celou sezonu.

Dnes jsi hrál za juniory Sparty poprvé. Proč až dnes?

V sobotu mi zavolal pan Šindel jestli bych mohl juniorům vypomoct. Přijel jsem v pondělí do Prahy, ale dlouho jsem nehrál. Trénoval jsem s áčkem, mají teď dobrovolné tréninky. Vůbec jsem se necítil dobře. Kdybych to věděl dřív, tak bych se podle toho zařídil, ale ta pauza byla hodně dlouhá. Dlouho jsem nehrál a potřeboval jsem se do toho dostat. I dneska jsem cítil, že to nebylo úplně ono.

Jak bylo těžké přizpůsobit se hře juniorského hokeje?

Bylo to hodně těžké. Je to úplně jiný hokej. To nejde přijít z mužů a čekat, že to půjde samo. Člověk se musí té hře přizpůsobit. Je to nahoru dolů a moc puků tam člověk nedostane, tak jak by si představoval. Je to úplně jiné.

Junioři co jsou v áčku a pak hrají za juniory mají často problémy. Čím to je?

Jestli čekají co bude... Já jsem se snažil hrát nahoru dolů a hodně zezadu. Já myslím, že jsem klukům pomohl, vytvořil jsem dobré šance. Kluci nemohli říct, že jsem puk nedal. Já jsem se snažil hrát pro tým, ale hlavně dobře do obrany. Věděl jsem, že když budu hrát dobře zezadu, že ve předu něco vytvořím.

Cítil jsi, že se od tebe hodně čeká?

Já jsem věděl, že se ode mě čekají velké věci, ale je to strašně těžké. Soupeř si mě hleděl, pořád kolem mě někdo kroužil. Když jsem měl puk, tak se ke mně sjížděli dva hráči, ale já se snažil puk rychle dávat. Naše pětka dala tři góly. Je těžké se prosadit, není to tak, jako že přijde pan profesor. Je to jiný hokej, to jsem poznal i na mistrovství světa dvacetiletých. Změnil jsem styl hry a vyšlo to.

Jak tě kluci přijali? Znal jsi se s nimi?

Ještě jsem s nimi nehrál, viděl jsem je tady poprvé. Bylo to myslím bez problémů. Ti kluci jsou rádi, že jsou ve finále.

V útoku jsi hrál s Handlovským a Culkou, jak se ti s nimi hrálo?

Byl jsem přiřazen do jedné pětky a tak jsem hrál. Řekl jsem klukům, že od nich nechci nic extra. Domluvili jsme se, jak budeme stál na buly v útočném pásmu. S Culkou se znám, chodil na tréninky s áčkem. A Handlovský říkal, že má něco s rukou, že nemůže střílet, ale nenahrál to (smích). Takže střílel, ale já jsem spokojený, že střílel, dal dva góly.

Dnes v týmu bylo i pár dorostenců, jaká byla nálada mezi hráči?

Dorostenci otvírali vrátka, takže bez nich bychom se nedostali na led. Někteří kluci nehráli, ale tak to ve sportu, i v hokeji, bývá. Když přišel Martin Havlát, tak jsme taky moc nehráli. Ale oni si ještě zahrají. Já už s nimi dál hrát nebudu, jedu s reprezentací do Karlových Varů. Jsem rád, že se to povedlo a teď je to nich.


Krátce poté, co byl Jaromír Šindel jmenován hlavním koučem prvního týmu Sparty, dosáhl dalšího výrazného úspěchu. S juniory se probojoval po dlouhých letech do finále juniorské extraligy. Po úspěšně zvládnutém semifinále jsme Jaromíra Šindela krátce vyzpovídali.

Jak bylo těžké přejít přes Kladno v semifinále?
Bylo to velmi těžké. V prvním zápase nás Kladno přebruslilo, nedostali jsme se s nimi do kontaktu. Kladno hrálo velmi dobře, ale my jsme se z toho prohraného zápasu poučili. Snažili jsme se pak ve dvou dalších zápasech Kladno atakovat, narušovat jim přihrávky. Kladno pak začalo faulovat, a my jsme dávali v přesilovkách důležité branky.

Když jsme spolu mluvili před zápasem, říkal jste, že Kladno má výhodu, že má tři hráče, kteří pravidelně hrají extraligu dospělých. Ve třetím semifinále ale měla Sparta také jednoho hráče z extraligy – Rostislava Olesze. Jak k tomu došlo?
Byl to tajný trumf. V úterý mě napadlo využívat služeb Rosťy Olesze. Nám se zranil forvard Pešek a proto jsme museli útoky někým doplnit. Proto jsem se s Rosťou domluvil na spolupráci.

Proč jste nevyužil Oleszových služeb již v předchozích zápasech?
Rosťa měl v minulých dnech nějaké zkoušky ve škole. Proto jsme se domluvili, že pokud bude potřeba, tak nastoupí ve třetím semifinále.

Měla podle vás nějaký vliv skutečnost, že jste druhý a třetí zápas hráli doma?
Určitě ano. V zápase na Kladně jsme sice nebodovali, ale už druhé půlky toho zápasu jsme hráli dobře. Myslím si, že výměna pořadatelství prvního zápasu byl dobrý tah. Mužstvo nemuselo nikam jezdit, hráli v domácím prostředí.

Myslíte si, že vám trochu pomohla i podpora z řad fanoušků s bubny?
Samozřejmě, že nám pomohla. Pro kluky je to něco nového, co neznají. Předvedli díky tomu daleko obětavější výkon.

Ve finále se střetnete se Vsetínem. Co o nich víte?
Vsetín má velmi silný tým. Mají hráče kteří hraje pravidelně extraligu mužů, ať je to Kovář, Hruška, Němec a jiní. Jsou to velmi kvalitní hráči. Myslím si, že o vítězi rozhodne hlavně disciplína a motivace. Také bude důležité, kdo bude lépe bruslit ve středním pásmu, kdo bude lépe zakládat útoky.

Fotogalerie

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Sobotka: Bitvu o první místo nevzdáváme

SPA - TRI 4:2 - Hranice sta bodů pokořena

Zikmund: Machymu musíme víc pomáhat

Sparťanská výzva: vzdát největší hold historie!