4. 2. 2006 Lucie Vítková

Ondřeji Kratěnovi se daří, euforii však nepropadá

Sparťanská osmnáctka je v laufu. Bojovník a hokejista s šikovnýma rukama Ondřej Kratěna zažívá příznivé období. V posledních pěti utkáních vždy bodoval, když nasbíral čtyři góly a stejný počet asistencí. Přestože v posledních zápasech byl po zákrocích soupeře lehce otřesen, na jeho výkonech se to nepodepsalo a je opět postrachem soupeřových brankářů!
Nesnadně vyhrané utkání ani jeho průběh však olomouckého rodáka nikterak nepřekvapil. V nejvyšší soutěži má Kratěna ledasco odbrusleno, tudíž tušil, co jeho tým na nedalekém stadiónu u lesa čeká. “Odehráli jsme klasický zápas s Kladnem. Velice tuhý boj a nesnadné překonávání jejich obranné hry,“ oddechl si osmadvacetiletý křídelník. “Uvědomovali jsme si, že nesmíme nic podcenit, přestože nemají podle jmen silné mužstvo. Mladí kluci dobře bránili, hodně bruslili a moc je podržel gólman Orct,“ připomněl vzápětí moravský štírek, jenž byl v minulosti součástí obávaného tria Kratěna – Broš – Tomajko.

Kladenský Rabat v letošním roce Pražany třikrát potrápil. Dvakrát zvítězil, jednou vybojoval remízu. Jestli Sparta letos urve poprvé nad houževnatým celkem vítězství, nebylo dlouho jasné. Tím spíše, když na vedoucí zásah Marka domácí ihned reagovali. “Snažili jsme se vyburcovat a dohnat sami sebe k větší aktivitě. Zlepšit předvedenou hru. Nejvíce nás těší vítězství, pro něj jsme na Kladno jeli,“ popisuje talentovaný útočník dění na lavičce krátce po inkasované brance, která dostala na chvíli Holešovické do útlumu.

Nakonec přeci jen nerozhodný stav hosté ve svůj prospěch zlomili, a to v oslabení zásluhou právě Kratěny. Spartě vyšel jeden z mnoha úniků, kterým po čas celého klání musel vzdorovat vynikající Orct. “Brance předcházela parádní nahrávka od Franty Ptáčka. Jel jsem již od červené sám na brankáře. Těšilo mě, že jsem nájezd vyřešil lépe než na konci první třetiny. Jsem rád, že moje branka byla důležitým krokem k vítězství,“ neskrýval ani na chvíli nadšení hokejista, jenž obléká dres Sparty již sedmou sezónu.

Pravé křídlo první formace tak potvrdilo nevídanou formu, kterou v posledních kolech překypuje. Přitom začátek soutěže Kratěnovi nevyšel podle představ, nyní je chmurným dnům konec. “Měl jsem období, kdy jsem třeba z deseti zápasů vyšel brankově na prázdno. Nepropadal jsem panice a snažil se na sobě pracovat. Teď se mi daří, to mě hřeje, ale nesmím propadat euforii. Vyhráváme jako tým, to je důležité,“ rozumně konstatuje bronzový medailista z šampionátu v roce 1997.

Ve výkonech tvořivého forvarda má prsty zlepšená hra celého mužstva, která je oproti podzimu doslova k nepoznání. “V týmu vládne pohoda, atmosféra se citelně zvedla. Tím na hokejky padá klid, více si věříme a gól dokáže dát již každý z nás,“ říká skromně několika násobný mistr republiky, jenž vystřílel titul pro Spartu před čtyřmi lety. Družstvu paradoxně nejvíce prospěla účast na vánočním turnaji ve Švýcarsku, kde Pražané ani jednou nezvítězili. “Nebyli jsme rádi, že musíme na Spengler, protože v té době se nám nedařilo. Pravdou ale je, že nám turnaj pomohl a po něm nám vycházejí také ligové zápasy,“ přiznává Kratěna.

Vítězstvím na Kladně Spartě zesílily postupové naděje do nadstavbové části. Od osmého místa jí dělí sedm bodů, naopak od čtvrtého už pouze dva. Z jaké pozice Sparta do play off půjde, tím si hlavy hokejisté nezatěžují. “Na to se nekoukáme. Jeden čas jsme byli tak dole, že nás do play off nikdo netipoval. Teď se nám daří, sbíráme body a v tom chceme pokračovat. Neohlížíme se, kde skončíme, chceme jít co nedále z jakéhokoliv místa a hlavně v play off opravdu být,“ varuje útočník s ohledem na situaci, že účast ve vyřazovacích bojích nemají Pražané ještě vůbec jistou. Koneckonců základní část čítá ještě pět zápasů, tedy ve hře je ještě nejméně patnáct bodů!

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Neuvirth: Chci ve Spartě slavit titul!

Permanentky na novou sezonu v prodeji!

Jurčina: Rauma? Máme se na co těšit

Permanentkáři si mohou vyzvednout ročenku!