1. 12. 2007 Jakub Hlaváč

Oplatíme Zlínu úterní porážku?

Podruhé se v tomto týdnu utkají celky Sparty a Zlína. Poté co v předehrávce čtyřicátého kola zvítězili v T-Mobile Aréně hosté, mají sparťané obrovskou motivaci své zaváhání na ledě soupeře napravit. Do branky mistra se pravděpodobně opět postaví Martin Altrichter a v obraně se budou spoluhráči muset obejít bez kapitána Ptáčka.

O soupeři ...
Zdá se, že zlínští hokejisté nasedli na vítěznou vlnu. Po trochu rozpačitých výkonech se jim podařilo zvítězit třikrát v řadě. Série začala domácí výhrou nad Ústím nad Labem, které porazili především zásluhou dvou využitých přesilových her. Pak se svěřenci trenéra Bokroše vydali do Prahy a body loupili i v hlavním městě. Hvězdou zápasu byl slovenský forvard Dušan Andrašovský, který vsítil dvě branky. V T-Mobile Aréně zvítězil Zlín po více než dvou letech a svou formu chtěl potvrdit na stadionu Luďka Čajky i proti soupeři z Liberce. Bílým Tygrům zasadili Moravané dokonalý knokaut ve dvacáté minutě utkání, když během patnácti vteřin skórovali Mokrejš a Filip Čech. Liberec se z tohoto dvojitého úderu do konce utkání nevzpamatoval a výsledek jen korigoval gólem Blatného. Do tisku také pronikla zpráva o chystané výměně trenérů Říhy a Bokroše mezi Pardubicemi a Zlínem, ale oba kluby nakonec tuto informaci dementovaly.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Svou pověst ofenzivního esa začíná ve Zlíně pomalu potvrzovat rychlý a skvěle technicky vybavený křídelník Dušan Andrašovský. Jeho kariéra byla v české extralize dlouho spojena s jediným klubem – Keramikou Plzeň. Ze západočeské metropole odešel až v roce 2007. Jeho kroky vedly do ambiciózního mužstva Pardubic, se kterými chtěl podle svých slov konečně zažít týmový úspěch. Zda za úspěch považuje druhé místo v extralize je otázka, nicméně jistotou je fakt, že letos se stal obětí špatných výsledků vicemistra a byl poslán právě do Zlína. V ševcovském městě chytil druhou mízu a s jedenácti kanadskými body se vyhoupl na třetí místo týmových statistik. Tomáš Klouček, jméno, které český hokejový fanoušek slýchal spíše ve spojení s NHL, než s extraligou. Není se co divit. V nejslavnější hokejové soutěži světa odehrál 141 zápasů a vyměnil dresy tří mužstev, zatímco extraligu vyzkoušel pouze v ročníku 2004 – 2005, kdy NHL ochromila výluka. Odchovanec pražské Slavie přišel do Zlína nejprve jen na zkoušku, ale svými výkony trenéry přesvědčil a nakonec podepsal smlouvu do konce měsíce dubna. V jedenácti utkáních se do statistik zapsal dvěma góly a třemi asistencemi.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
Hokejisté Sparty v úvodním kole extraligy dlouho sahali po zisku všech bodů, ovšem nakonec se ze Zlína vraceli s těsnou porážkou. Pražany poslal do vedení kapitán Ptáček a hráči z hlavního města drželi hubený náskok až do začátku třetího dějství. Poté však domácí během sedmi minut stav otočili a dokráčeli k vítězství 2:1.

Lépe se Spartě dařilo na vlastním ledě, kde Zlín porazila 4:3. Sparta v zápase dlouho bojovala se svou nemocí – střeleckou impotencí. Zlínu se podařilo odskočit na dvoubrankový rozdíl, ale domácí zápas rozhodně nevzdávali. Do útoku zavelel kapitán Ptáček, když ranou od modré čáry využil přesilovou hru. Jakoby branka pokropila hráče Sparty živou vodou, Zlín do mnoha šancí nepouštěli a Ton s Netíkem dokonali velkolepý obrat.

Druhý zápas v T-Mobile Aréně tak slavný nebyl. Domácí sice dvakrát vedli, ale nikdy nedokázali odskočit na dvoubrankové vedení a to se jim zle vymstilo. Zlín vycítil svou šanci, skóre otočil a závěr utkání si zkušeně pohlídal.

O Spartě:
S Tomášem Dubou na marodce prožívá Sparta bodově chudší období, na domácím ledě postrádá dřívější jistotu a z nedobytné tvrze už pomalu zůstávají jen doutnající rozvaliny. Na svém ledě nedokázala zvítězit čtyřikrát za sebou, což se jí stalo naposledy v roce 2000. Není však pochyb, že sparťané nelichotivou bilanci brzy prolomí a opět budou své publikum bavit pohlednými akcemi, které budou končit gólem v soupeřově síti. Lépe se hokejistům z Holešovic daří na ledech soupeřů. V pěti posledních zápasech vždy získaly alespoň bod, zvláště cenná jsou pak vítězství z Českých Budějovic a Třince. Navážou sparťané na úspěšná tažení i ve Zlíně?
Ve Spartě nejvíce září:
Jiří Vykoukal opět přesvědčuje fanoušky hokeje ve všech koutech České republiky, že je jedinečným obráncem a dalo by se říci, že pro Spartu nepostradatelným. V kabině zastává roli zkušeného vůdce a rádce, na ledě je pak spolehlivým defenzivním štítem a zároveň i mozkem přesilových her. Jeho pasy nalézají hole spoluhráčů s milimetrovou přesností, a když najde přes celé kluziště rozjetého útočníka, hokejoví gurmáni jen spokojeně mlaskají. I letos je nejlepším sparťanem v tabulce pravdy, kde má šest plusových bodů. Tomáš Netík se stává pravým lídrem mužstva. Nevyhne se jedinému souboji, na ledě dře do úmoru a navíc sbírá jeden bod za druhým a v mužstvu Sparty je produktivnějším hráčem jen Petr Ton. Netík byl hodně vidět i v Plzni, jednu branku sám vstřelil, druhou připravil pro Jaroslava Nedvěda a navíc uspěl i v samostatném nájezdu. Svými výkony naznačuje, že má před sebou velkou budoucnost a zároveň si říká o další pozvánku do reprezentační družiny trenéra Hadamczika.
O zápase:
Utkání se začíná v úterý 2. prosince v pět hodin odpoledne na ledě stadionu Luďka Čajky ve Zlíně. Pokud nevyrazíte hokejisty do moravského města podpořit osobně, bude pro vás na našich webových stránkách připraven podrobný online přenos.

Sestavy z minulého kola:
Altrichter - Černošek, Jerofejevs, Vykoukal, Cunik, J. Nedvěd, Jan Hanzlík, Tabaček - Netík, P. Nedvěd, Melichárek - P. Ton, Langhammer, Štrba - Zelenka, Sivek, Hromas - Mrňa, Vaic, Podlešák.
Murín - Hamrlík, Galvas, Klouček, Zubíček, Vosátko, Lučka - Balaštík, Leška, Záhorovský - Okál, M. Čech, Rachůnek - P. Barinka, Mokrejš, Andrašovský - Kubiš, Balán, F. Čech.
Vzájemná bilance zápasů
1999/2000: 3 - 0 - 1 2:4 4:2 2:0 4:1