1. 12. 2004 Lucie Vítková

Orli letí vzhůru, zastaví je Sparta?

Třetí zápas v řadě sehrají hokejisté Sparty na ledě soupeře. Tentokrát se vydávají do Orlího hnízda na jih Moravy. Znojmo pět utkání za sebou neprohrálo, naopak Sparta se bude snažit napravit výpadek z Liberce.
Vedení Orlů mělo před letošní sezónou velké ambice. Dva neúspěchy ve čtvrtfinále posledních sezón určili pro nynější ročník jasný cíl - semifinále. Této metě znojemský klub přizpůsobil také složení mužstva. Na místo Duby přišel další exsparťanský brankář Petr Přikryl. Okénka v obraně vystužila dvojice Branislav Kvetan - Radim Bičánek. Každoročně silný útok doplnili forvardi Zdeněk Ondřej, Ivan Rachůnek, Tomáš Kucharčík a Marek Vorel. Bez odezvy nenechala Orly ani stávka v NHL. Cenný úlovek se Znojmu vydařil získáním reprezentačního gólmnana Tomáše Vokouna, do zadních řad přilákalo Znojmo Karla Rachůnka. Během rozběhnutého ročníku oblékla znojemský dres také nerozlučná reprezentační dvojice Martin Havlát a Patrik Eliáš.

Do extraligy vlétli Orli po hlavě. Úvodní dvě vítězství vypadala pro Znojmo velice slibně. Ovšem poté, co si vzal Tomáš Vokoun dovolenou, Orli třikrát za sebou prohráli. Po jeho návratu mizérie moravského klubu pokračovala. V šestnácti utkáních zvítězili Znojemští pouze třikrát: nad slabou Jihlavou, Vsetínem a Karlovými Vary. Jeden z favoritů ligy se propadl až na dvanácté místo extraligové tabulky a začalo se rýsovat první zklamání rozběhnutého ročníku. Vše měla podle slov Orlů změnit reprezentační přestávka. V prvním zápase na ledě HC Hamé znovu prohráli, prozatím naposledy. Klubu paradoxně prospěl odchod hvězd Karla Rachůnka a Martina Havláta do Ruska. Vedení se zbavilo také dvojice Jána Pardavého a Tomáše Kucharčíka. Začalo se blýskat na lepší časy. Vítkovice ani Vary nedokázali Znojmu vstřelit gól, Pardubice nabuzeným Orlům taktéž nestačili. Zápas s Jihlavou byl snad "povinností" vyhrát. K poslednímu utkání nastoupili Znojemští ve Vsetíně. Vak poslal Valachy do vedení, na což za sedm minut odpověděl Pucher. S tradičně nepříjemným soupeřem uhráli Orli nerozhodný výsledek 1:1 a prodloužili tak šňůru bez prohry již na pět utkání.

Nejproduktivnějším "Znojemákem" je slovenský útočník Peter Pucher s pětadvaceti body. Jeho krajan Marek Uram se s jedenácti přesnými zásahy pyšní titulem nejlepšího střelce týmu. Mezi obránci jsou na tom nejlépe Radim Bičánek s Karlem Rachůnkem, kteří mají shodně jedenáct bodů, a to i přesto, že druhý jmenovaný již šest utkání Orlům chyběl.

Sparťané odjíždějí na jih Moravy napravit nezdar z minulého kola. Poprvé v historii Spartu porazili Bílí Tygři. Holešovičtí v každém zápase dokázali vstřelit alespoň jednu branku, v úterý ovšem toto pravidlo změnilo. Za exsparťanského gólmana Hniličku nedolétla žádná ze střel hostů a Liberec tak zvítězil nejtěsnějším možným výsledkem 1:0. Jedinou pozitivní věcí v celém zápase byl znovu vynikající výkon náhradníka Tomáše Pöpperleho, který se role prozatimní jedničky zhostil na výbornou. Náskok na špici tabulky se opět zúžil, Sparta vede už jen o dva body před druhým Zlínem.

Oba páteční soupeře od sebe v tabulce dělí propastných deset míst a 28 bodů. Favorit zápasu je jasně určený. Spartě hraje do karet také bilance vzájemných zápasů za posledních šest let, ve které je o krůček lepší. Nejproduktivnějším hráčem Pražanů nadále zůstavá David Výborný. Mezi beky se lídr také nezměnil, nejlépe je na tom stále Karel Pilař.

Marodka Sparty také nehlásí žádné změny. Brankář Bříza, útočník Kratěna i beci Melichar s Řezníčkem do zápasu s nějvětší pravděpodobností nenastoupí.

Utkání začíná v pátek 3.12. od 17:30 v Hostan Areně ve Znojmě. Průběh zápasu můžete sledovat v online přenosu na našich stránkách!

Sestavy z minulého kola:

Znojmo: Vokoun - Němeček, Bičánek, Soudek, Mojžíš, Benák, Toman, Křetínský - R. Erat, Ludvík, Eliáš - Plášek, Pucher, Uram - Vorel, Haman, I. Rachůnek - Barus, Mikulík, Ondřej.

Sparta: Pöpperle - Hanzlík, Kasík, Schnabel, Dobroň, Procházka, Majeský, Pilař - Broš, Chabada, Marek - Netík, Dragoun, Hlaváč - Kašpařík, Výborný, Kotrla - Olesz, Ton, Nedvěd.

Bilance SPA - ZNO

1999/00: 3 - 1 - 0 (4:0, 9:4, 3:1, 2:2)
2000/01: 2 - 0 - 2 (2:3p, 0:3, 5:1, 3:2)
2001/02: 1 - 1 - 2 (3:0, 2:3, 3:5, 4:4p)