20. 2. 2005 Lucie Vítková

Oslabený Vsetín se chystá na Spartu

V současnosti dvanácté mužstvo tabulky, Vsetínská hokejová, je smířeno s faktem, že do vyřazovacích bojů letos nezasáhne. Přesto souboj se Spartou bere velice prestižně a i s oslabeným mužstvem bude chtít pražského rivala pokořit.
O soupeři ...
Doby, kdy Vsetín válcoval soupeře a v rozmezí sedmi let získal šest titulů, jsou dávno pryč. Na přelomu století patřily bitvy Sparty a Vsetína mezi ty nejkrásnější, které mohla česká extraliga nabídnout. Poté ale přišla finanční krize a zlatou generaci vystřídala mladá krev. Z týmu zkušených se stal mančaft, který spíše vyniká svojí dravostí a bojovností. Výluka v NHL přivábila do Vsetína čtveřici hráčů. Obránce Rostislava Kleslu, slovenské útočníky Branka Radivojeviče s Radovanem Somíkem a především brankáře Romana Čechmánka. V průběhu sezóny se omlazený Vsetín začal vzdalovat postupové osmičce a s blížícím se koncem přestupového termínu tým opustili veškeří legionáři z NHL. U týmu zůstal pouze Roman Čechmánek, jenž na Valašsku plní také funkci generálního manažera.

V posledních kolech velmi mladé a nezkušené mužstvo Vsetína sbírá porážky a nad některými výkony si vyslechlo také zlobu z úst největší hvězdy Romana Čechmánka. Valaši čekají na konec základní části jako na smilování, s takto poskládaným celkem mohou jen překvapit, ale ani to se nedaří. V neděli může být situace jiná. Pražský celek již několik let tvoří pro Valachy obrovskou motivaci a zejména v domácím prostředí si umí se Spartou poradit.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Vsetínu se vrátil po dobu výluky NHL "ztracený syn" Roman Čechmánek. Valašský gólman je trojnásobným mistrem světa, vítězem olympijských her v Naganu a také pětinásobným vítězem nejvyšší české soutěže. Čechmánek má zkušenosti také z kanadsko americké NHL. V roce 2000 jej jako 176. hráče v pořadí draftovala Philadelphia Flyers, kde odchytal většinu své zámořské štace. Loňský ročník působil v Los Angeles Kings. Do klece Vsetína se letos postavil k čtyřiatřiceti zápasům a jeho průměr branek na utkání je 2,71. Procentuální úspěšnost pak 92,17%. Nejproduktivnějším forvardem vsetínské hokejové je Tomáš Vak. Robustní centr působí na Valašsku třetí sezónu a přestože nikdy neoblékl reprezentační dres, tak pokaždé patřil mezi nejproduktivnější esa Vsetína. Stokilový útočník letos nastřádal pětadvacet bodů za dvanáct branek a třináct asistencí.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
První vzájemný zápas se uskutečnil v Holešovicích počátkem října. Přestože účet zápasu otevřel ve třetí minutě hostující Brabenec, tak Sparta zvedla hlavu a po polovině klání nasypala do vsetínské branky tři góly a zvítězila 3:1. "Sice se vrátili někteří hráči z marodky, ale do zápasu jsme se dostávali dost těžkopádně," uvědomoval si na tiskové konferenci Leo Gudas.

Druhé klání na Lapači mělo opačný směr. Od začátku až do konce Valaši svého Pražského soka válcovali a zaslouženě vyhráli 5:2. Za Spartu stačili v závěru zápasu korigovat Chabada a Kotrla, na úspěch to nestačilo. "Dostali jsme lekci v proměňování šancí," litoval znovu asistent trenéra Gudas.

V dohrávce 36. kola se oba soupeři potkali letos zatím naposledy. Po bezbrankové první třetině se v prostřední části dostala Sparta do dvoubrankového vedení, které Vsetín stačil do druhé sirény smazat. Skóre 2:2 pak vydrželo až do konce. "Zápas se nám nepovedl. Přes Vánoce jsme hráli výborný hokej, ale dnes se mi zdálo, jako by nám docházely síly," zlobil se kormidelník Lener.

O Spartě:
Po reprezentační přestávce odjíždějí hosté z T-Mobile Areny s brankovými příděly. Nejdříve se obětí stala Plzeň, která si odvezla debakl 5:0. V posledním kole pak zavítala do Holešovic beznadějně poslední Jihlava. Ta nad sparťany dokonce několik vteřin vedla, ale nakonec spustili domácí kanonádu a Dukle vyprášili kožich 6:3.

Trenérské trio může počítat s nabitým kádrem, žádný hokejista není zraněný. Poté, co si celá Evropa oddychla, když Bettman ukončil ročník NHL, začínají mít trenéři evropských mužstev opět vrásky na čele. V kuloárech se nahlas šeptá, že nakonec NHL přeci jen začne. Z Holešovic by se poté poroučelo sedm hokejistů a před blížícím se play off by tento fakt byl nepříjemným zásahem do mužstva.

Ve Spartě nejvíce září:
Před vyřazovacími boji se ve Spartě rozstřílel Jan Hlaváč. Dokázal si tak převzít střeleckou pohodu ze Švédských her také do české extraligy. Hned v prvním zápase překonal Pejchara v brance Plzně, v pátek vyzrál také na Masalskise mezi tyčemi Jihlavy. V kanadském bodování mužstva je čtvrtý s třiatřiceti body za devět branek a čtyřiadvacet asistencí. Po pauze se ke Kratěnovi vrátil dlouholetý spoluhráč Michal Broš a tato změna byla jedině ku prospěchu. Devětadvacetiletý centr znovu ožil a začíná nabírat své sebevědomí. Důvěru splatil trenérům v zápase s Jihlavou, kdy se z branky radoval hned dvakrát.
O zápase:
Utkání začíná v neděli 20.2. v 17:00 na Lapači ve Vsetíně. Vy můžete zápas sledovat v online přenosu na našich stránkách.
Sestavy z minulého kola:
Bříza - Majeský, Melichar, Richter, J. Řezníček, Pilař, Jan Hanzlík, Dobroň, Schnábel - Kratěna, Broš, Hlaváč - Chabada, Marek, Olesz - P. Nedvěd, D. Výborný, Havlát - Netík, Kašpařík, Sivek.
Žigárdy - Jaškin, Frolo, M. Horák, Němec, Hrabal, Nedbálek - Dubec, Vak, Demel - R. Hruška, Selingr, Korotvička - Hruška, Havíra, R. Hubáček - Badiura.
Vzájemná bilance zápasů
1999/2000: 5 - 1 - 1 3:3 3:0 2:3 4:2 4:2 4:0 1:0
2000/2001: 2 - 0 - 6 6:4 2:3p 2:4 1:4 2:3p 4:3 3:6 1:4
2001/2002: 4 - 0 - 0 5:2 4:2 6:3 3:2
2002/2003: 2 - 1 - 1 4:4p 1:2p 3:2 4:1
2003/2004: 2 - 0 - 2 1:0 2:4 5:2 1:2
2004/2005: 1 - 1 - 1 3:1 2:5 2:2

Internet: www.hcvsetin.cz

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Neuvirth: Chci ve Spartě slavit titul!

Permanentky na novou sezonu v prodeji!

Jurčina: Rauma? Máme se na co těšit

CHL: Spartu čeká v prvním kole Lukko Rauma!