13. 10. 2012 Pavel Hrdina, Lucie Štěrbová

Pardubice se zvedly, dokáže to i Sparta?

Devět proher v řadě, sedm porážek o jediný gól. Taková smolná série nemůže trvat věčně. Sparta už byla několikrát na dobré cestě k vytouženému vítězství, počká si ale minimálně do neděle. Šanci bude mít proti Pardubicím, které se z ospalého startu sezony dokázaly zvednout. Zápas 12. kola Tipsport Extraligy mezi domácí Spartou a Pardubicemi začíná v neděli 14. října od 17:00 v Tipsport Areně.

Z pardubického zákulisí: Východočeši chytili výtah

Pardubice oslabené o několik dlouhodobých opor neprožily ideální vstup do soutěže. Po šestém kole byly dokonce úplně poslední. Pak se ovšem Východočeši semkli, přivezli dva body z Karlových Varů a od té doby bodovali v každém z posledních 6 zápasů s výjimkou těsné prohry 3:2 ve Vítkovicích. Vzestup loňského mistra pak plně zpečetila repríza loňského finále. Na domácím ledě porazili svěřenci Pavla Hynka současného lídra Tipsport Extraligy Kometu Brno.

Zápas v pardubické ČEZ Areně dýchal vzpomínkami na jarní atmosféru play-off. Téměř desetitisícová návštěva sledovala dramatický obrat domácího týmu, který dokonal v přesilovce necelých sedm minut před koncem základní hrací doby Aleš Hemský. "Chtěl bych poděkovat hráčům za vydřené vítězství. Musím ocenit hru soupeře, protože dvě třetiny byl lepší. Je vidět, že hrají na špičce tabulky, mají velké sebevědomí a v těch dvou třetinách nás předčili v pohybu,“ pochválil všechny hráče na ledě pardubický kouč Hynek.

Střelce Východočechů byste marně hledali na špici extraligových statistik, přestože má tým HC ČSOB Pojišťovna Pardubice čtvrtý nejproduktivnější útok v soutěži. "Odevzdáme na ledě všechno. Výsledek není nikdy dopředu jasný, ale porveme se o něj,“ prozrazuje recept na zlomení série proher novopečený kapitán mužstva Radovan Somík, který jinak se sedmi kanadskými body patří k nejproduktivnějším hráčům Pardubic.

Pardubické příchody a odchody

PŘÍCHODY ODCHODY
David Krejčí (Boston Bruins) Petr Koukal (Nižněkamsk)
Aleš Hemský (Edmonton Oilers) Jan Kolář (Nižněkamsk)
Jakub Kindl (Detroit Red Wings) Vladimír Sičák (Sparta)
Jiří Vašíček (Kometa Brno)
Pavel Brendl (Rapperswil-Jona Lakers)

Z kabiny Sparty – nekonečné trápení

Nikdo, kdo sparťanské trápení sleduje od začátku sezony, nechápe, jak to mohlo dojít tak daleko. Série devíti proher v řadě útočí na rekordy v bohaté sparťanské historii a je o to smutnější, že v sedmi případech šlo o porážku o pouhý jeden gól. Naposledy v pátek ve Vítkovicích to bylo 3:2. "Měli jsme dobrý vstup do utkání co se týče vstřeleného gólu. Kdybychom odskočili na 2:0, kdy jsme netrefili prázdnou branku, asi by to vypadalo jinak. To se nepovedlo a v závěru první třetiny Vítkovice vstřelily vítězný gól, kdy jsme udělali taktickou chybu,“ komentoval porážku asistent Votruba.

Těžko hledat herní činnost, ve které by Sparta excelovala. Kdyby se taková našla, nejspíš by Holešovičtí nesledovali zbytek tabulky s šestibodovým odstupem. Hráči i odborníci se ale shodují na tom, že Achillovou patou zůstává defenziva, která inkasuje v průměru skoro 4 góly na zápas. „Musím říct, že kluci nesmírně makaj a dělají na sobě. Není sice moc dobrá nálada, to je tak ale vždycky, když se prohrává. Na každém je vidět, že chce udělat maximum pro změnu posledních výsledků. Tým tvrdě trénuje,“ ujišťuje obránce Sičák, který posílil tým jen před pár dny.

V brankovištích

Žolík jménem Salfický: Když některému extraligovému týmu teče do bot, zbývá mu jedna jistota. Čtyřicetiletý borec by s trochou nadsázky na extraligové mapě dlouho hledal klub, za který ještě nenastoupil. Nyní to jsou Pardubice a zdá se, že sázka na zkušenost se Východočechům vyplácí. „Já jsem takový, že neuhýbám. Třikrát jsem dostal do palice, to první od Krejčího bylo nejhorší. Nečekal jsem to, neviděl jsem ho a dostal jsem ze strany direkt. To jsem se pak trochu malinko hledal," vyprávěl novinářům po zápase s Vítkovicemi. Prostě má tvrdý kořínek.

Naděje z NHL Michal Neuvirth:
V neděli pravděpodobně dojde na souboj generací. Mladý sparťanský gólman se za své výkony na ledě nemusí rozhodně stydět, až moc často ovšem čelí bezvýchodným situacím v podobě soupeřových brejků v přečíslení. V tomto případě by se měl spolehnout na obranu, která protivníkovi v nebezpečných výpadech zabrání.

Vzájemné zápasy z minulé sezony

4. kolo,  27.9.2011: Pardubice – SPARTA  2:6
17. kolo, 30.10.2011: SPARTA – Pardubice  4:1
30. kolo, 9.12.2011: Pardubice – SPARTA  8:2
43. kolo, 27.1.2012:  SPARTA - Pardubice  4:0

Sestavy z minulého extraligového utkání

HC Sparta Praha: Neuvirth - Milam, Krstev, Gawryletz, Sičák, Philipp, P. Hořava - Tenkrát, J. Hlinka, I. Rachůnek - Ton, Simon, Foster - Bahenský (41. Jánský), Vantuch, T. Rachůnek - Luňák, Přibyl, Forman.Trenéři: Žemlička a Votruba.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice: Salfický – Benák, Kolář, Píša, Kočí, Ďaloga, Kindl, Vašíček – Hemský, Krejčí, Starý – Bartek, Kousal, Somík – Brendl, Beech, Cetkovský – Buchtele, T. Zohorna, Semorád. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

Ivan Rachůnek v souboji.

Průběžná tabulka základní části 2012/2013