22. 6. 2020 Marek Táborský

Pavelka: Trénujeme naplno, ale užíváme si to!

V uplynulé sezoně se stal čtvrtým nejproduktivnějším obráncem extraligy. Tomáš Pavelka po sezoně prodloužil kontrakt se Spartou na další dvě sezony a vytyčil si jasné cíle. „Chci dosáhnout úspěchu se Spartou a opět nahlédnout do reprezentace,“ říká sympatický bek.

Část loňské sezony jsi strávil mimo Spartu, kam ses v únoru opět vrátil. Jaké to pro tebe bylo?
Moc jsem se na to těšil. Moje hostování v Litvínově se pravidelně prodlužovalo po čtrnácti dnech. Protáhlo se až do nejzazšího období. Bohužel jsem se zranil v předsezonní přípravě, neodehrál jsem v ní ani jeden zápas a bylo hodně složité se uchytit na pozici, kterou jsem si představoval. Tehdejšímu trenérovi se do sestavy hodili jiní hráči. I proto jsme se domluvili, že pro mě bude lepší odejít na hostování, kde dostanu větší prostor na ledě a budu pravidelně hrát. Od začátku jsem ale věděl, že se budu vracet na Spartu. Hostování bylo výhodné i pro mě. Měl jsem velké herní vytížení a byl dobře připravený na play-off.

Hned po sezoně jsi byl jedním z prvních hráčů, kteří prodloužili kontrakt ve Spartě – v tvém případě na další dvě sezony. Taková důvěra vedení musí po uplynulé sezoně potěšit, že?
Za to jsem byl moc rád. Jarda Hlinka a Petr Ton mi věřili a nabídli mi pokračování smlouvy. Stáli o mě. To je moc příjemný pocit.


Neměl jsi během hostování v Litvínově problém nastupovat ve třech zápasech proti svým kamarádům?
Je to jiný, rozdílný zápas, než když hrajete proti týmu, kde málokoho znáte osobně. Zvlášť když hrajete proti té skvělé partě, která je ve sparťanské kabině. Na jednu stranu to může být výhoda, ale také naopak.

Proti Spartě jsi hrál i open air v Drážďanech. Jaký to byl zápas z tvého pohledu?
Super. Moc jsem si ho užil. Sice jsem byl na druhé straně, ale přesto jsem se na něj moc těšil. Zápas byl výborně zorganizovaný, spousta fanoušků, vynikající atmosféra. Všechno bylo super. Sparta vyhrála. V tu chvíli mě to mrzelo, chtěl jsem taky vyhrát, ale byl to vynikající zážitek, přál bych si podobný zápas ještě někdy zažít.

Jak vůbec probíhá zápas, v němž hraješ proti svým kamarádům? Hecujete se? Dovolíš si při zápase to samé, co proti cizím protihráčům?
Je to jiné. S kluky, se kterými se v kabině nejvíc bavím, jsme se na ledě trochu hecovali. Ale většinou to bylo mimo hru. Během hry nemyslíte na to, jestli na vás jede kamarád.

Dával sis pozor při strkanicích, abys nešťouchal třeba do Míry Formana?
Zrovna u Míry vím, že by se mohl trochu vynervovat. I během open air jsme po sobě trochu štěkli. Z mojí strany to bylo cílené, bylo to v situaci, kdy byl zavařený, mohl vypěnit a jít na trestnou lavici. (smích) Udržel to, jenom se na mě zle podíval. Za dva týdny jsme si všechno na večeři vyříkali.

V Litvínově se ti přitom výborně dařilo. Pomohlo ti hostování nabrat sebevědomí?
Taky. Dostal jsem hodně prostoru na ledě, v přesilovkách mi začaly přibývat body, hodně bodů. Podobně produktivní období jsem asi ještě nezažil. Jsem ale hlavně rád, že jsem pomohl Litvínovu k některým bodům, které později mohly přispět k záchraně v extralize.

Když ses vrátil do Sparty, tým vyhrál sedm z osmi zápasů, přitom předtím procházel herním útlumem. Náhoda?
Mým kouzlem to určitě nebylo. Ve stejnou chvíli přišli noví trenéři. Nechci říkat, že by předtím bylo něco špatně. Podobná změna ale dokáže tým nakopnout, dostane nový impuls. Vzhledem k počtu výher to byla správná volba.

Vrátil ses do Sparty ve stejný den, kdy se v kabině představoval trenér Miloslav Hořava. S ním jsi v roce 2015 vyhrál titul s Litvínovem. Měl jsi z jeho příchodu radost?
Ano, jednoznačně. Zažil jsem pod ním zatím největší úspěch své kariéry, vyhráli jsme titul a také pro mě to byla vynikající sezona. Věřím, že na to dokážeme navázat.

Jaký je Miloslav Hořava trenér?
Férový. Je mu jedno, jestli je hráči pětatřicet, nebo patnáct. Na soupisku napíše toho, u kterého věří, že svou roli zvládne nejlépe. Dokáže zakřičet na mazáka i na mladého hráče a ze všech vymáčknout jeho maximum. S Josefem Jandačem se skvěle doplňují.

Zaměřuje se především na obranu. Dokážeš říci, co za krátkou porci zápasů a během letní přípravy dokázal tvé hře dát nového?
V každém tréninku se můžeme naučit něco nového. Pokud k tréninku bude každý hráč přistupovat pozitivně, trenér to pozná a pomůže mu. I během několika tréninků, které jsme absolvovali na ledě, si z nich každý dokázal něco odnést a v určitých činnostech se zlepšit.

Baví tě letní příprava? Je pestrá?
Některé úseky mě baví, některé méně. Běhání, například osmistovky nebo vybíhání letenských schodů, nepatří k mým nejoblíbenějším činnostem. Ale máme super partu, i během tréninku naplno si to všichni spolu užíváme.

Je tvým cílem pro novou sezonu zopakovat nebo ještě zlepšit tvé čtvrté místo v produktivitě extraligových obránců?
Jako každý hráč řeknu, že na to nehledím. (smích) Ale každý hráč je zároveň rád, když získává body. Priorita je ale jasná – týmový úspěch. Osobně začínám s tím, že si chci vybojovat místo v základní sestavě a pak dostávat co největší prostor na ledě. Až pak se začnu soustředit na body.

Před třemi lety jsi nahlédl do reprezentace, cítíš, že se tam můžeš ještě podívat?
Samozřejmě bych se do reprezentace ještě rád podíval, udělám pro to maximum. Pokud se nám bude dařit se Spartou, chtěl bych se probojovat na reprezentační kemp nebo turnaj.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

​Horák: V závěru nám chyběla obětavost

OLO - SPA 4:3sn - Z Hané vezeme pouze bod

Sparťanská krev už popatnácté

V osmifinále CHL nás čeká Skellefteå