8. 11. 2016 Tomáš Zetek

Pech: Byl to zatím náš nejlepší zápas sezony!

Třemi body řídil sestřel švédského soka v osmifinálové odvetě Champions Hockey League. Útočník LUKÁŠ PECH se výraznou měrou podepsal pod senzační postup Sparty mezi osm nejlepších celků tohoto ročníku Ligy mistrů. Na něj došlo po výhře 5:0 na ledě HV71, v celkovém součtu s prvním duelem byli Pražané lepší o tři góly. „Z naší strany si troufám říct, že to byl asi zatím náš nejlepší zápas v této sezoně. Soupeře jsme prakticky k ničemu nepustili,“ neskrýval ofenzivní šikula radost po úterním duelu v Jönköpingu.

Jaké jsou vaše pocity po postupu do čtvrtfinále Ligy mistrů?
Je to pro nás neskutečný úspěch. Pro náš tým, pro Spartu, pro celý český hokej. Máme z toho obrovskou radost, protože jsme vyřadili dalšího soupeře, který patří mezi nejlepší týmy celé Evropy.

Upřímně, v jaké náladě jste cestovali do Švédska, když jste domácí duel prohráli o dvě branky?
Nebudeme si nic nalhávat, moc velká šance na postup nebyla, ale my jsme si nijak nepřipouštěli výsledek z prvního zápasu. Samozřejmě jsme měli na mysli, že bude potřeba vyhrát alespoň o dva góly, ale nemělo smysl se tím stresovat. To by ničemu neprospělo.

Dalo se na to před odvetou nemyslet?
Všechno jde, když se snažíte. My jsme ani doma neodehráli špatné utkání a ve třetí třetině měli i šance umazat ještě další branku, ale nevyšlo to. K zápasu jsme si řekli svoje druhý den na tréninku, pak byly dva dny volna, odpočinuli jsme si a začali se připravovat na odvetu s tím, že jdeme do utkání, jako by to bylo 0:0.

3
Tři body za dva góly a jednu asistenci si připsal v úterním zápase Lukáš Pech.

Takže se dá říct, že vám pomohlo cestovat do Švédska s relativně čistou hlavou. Je to tak?
Přesně tak. Nikdo v šatně, ani cestou na zápas v letadle nebo autobuse neřešil, jaká je naše výchozí pozice pro odvetu. Věděli jsme, že nás čeká těžké utkání, ale to je v play off Ligy mistrů úplně každé.

Vy jste v relativně podobné situaci cestovali už k závěrečnému duelu základní skupiny na led Färjestadu. Najdete nějakou souvislost s tímto duelem?
Tehdy to bylo tak, že jsme se spíš bavili o možnostech, jaký výsledek by nám eventuálně zajistil první místo ve skupině, a tím pádem třeba slabšího soupeře pro první kolo play off. Ale nijak jsme nekalkulovali a myslím si, že v průběhu zápasu s Färjestadem to nikdo neřešil. Nakonec jsme byli blízko dát gól na 3:1 do prázdné branky, ale při power play soupeře jsme dostali naopak branku na 2:2. S HV71 to bylo o tom, že všechno horší než výhra o dva góly by znamenala konec.

Na ten ale nedošlo, protože jste domácí tým jednoznačně přehráli. Souhlasíte s tímto hodnocením?
Nechci úplně tvrdit, že jsme je jednoznačně přehráli, ale je pravda, že jsme vyhráli zaslouženě. Že to nakonec bylo rozdílem pěti gólů a s čistým kontem, to je naprostá paráda. Oni nás na začátku v pár střídáních zavřeli v pásmu, čímž možná mohli podlehnout dojmu, že to po výhře v Praze půjde samo, ale to se naštěstí mýlili. Ono když na chvíli povolíte a soupeř dá nějaký ten gól, už se to hodně těžko vrací zpět. A to se jim dost možná stalo.

Co byste označil za klíčový důvod vašeho postupu?
Hráli jsme celý zápas disciplinovaně, dodržovali jsme to, na čem jsme se dohodli, drželi se taktiky. Výborně chytal Novas a taky nám to konečně vyšlo zase po dlouhé době střelecky. Na začátku jsme ustáli jejich nástup a pak jsme byli lepším týmem, což vydrželo celý zápas. Hodně důležitý byl první gól před koncem třetiny a pak samozřejmě ta tříminutovka v půlce zápasu, kdy jsme dali tři góly. To je asi zlomilo.

Po dvou třetinách jste vedli 4:0. Co vám trenér říkal o přestávce v šatně?
Že je to zatím super zápas a hlavně, ať si ho sami nepokazíme. Všichni jsme si uvědomili, jak blízko jsme velkému úspěchu, a zvládli jsme to perfektně. Bylo důležité hrát s pukem, nenechat se vylučovat a být důslední v soubojích. Podařilo se nám to, i když na konci tam pár šancí měli, ještě se povedlo pomoct Novotovi k čistému kontu. Prostě paráda.

Užil jste si po utkání jako poslední sparťan i děkovačku s fanoušky. Co vůbec říkáte na jejich podporu?
Říct, že jim za to děkujeme, je asi málo. Ta hrstka, která za námi jezdí i takhle daleko na Ligu mistrů, je obdivuhodná. Pokaždé když někam vyrážíme na zápas do zahraničí, tak zjišťujeme, jestli jedou taky, a většinou kroutíme hlavou, že to chtějí kvůli nám absolvovat. (směje se) Už byli předloni ve Växjö, letos v Karlstadu, teď tady… Je to pak super pocit, když nějakých třicet našich fanoušků dovede udělat lepší atmosféru než domácí. Dneska to tak bylo, já jsem třeba vůbec nevnímal, jestli měli Švédové nějaký kotel. Ale sparťany jsem slyšel.

Jaký máte nyní program?
Domů cestujeme až ve středu večer, takže si ještě ve Švédsku zajdeme asi na kolo nebo do posilky, kdo bude potřebovat vyjet únavu, a ve čtvrtek už nás čeká normálně trénink n Spartě. Musíme se dobře připravit na Chomutov, který nás čeká v pátek. Je potřeba si přenést pohodu a střeleckou úspěšnost z úterního zápasu i do extraligy.

Doufám, že když v Bernu bude plný barák, že přijdou lidi i u nás na domácí zápas.
Lukáš Pech

A co další kolo play off Champions Hockey League?
To je teď daleko. Abych se přiznal, ani nevím, kdy přesně ho budeme hrát. Po zápase jsme si jen našli, jak dopadly výsledky a s kým hrajeme, a víc to zatím nemá cenu řešit. Musíme se teď zase soustředit na naší ligu.

Co vás jako první napadlo, když jste zjistili se spoluhráči, že narazíte na Bern?
Že bude obrovský zážitek si tam zahrát. Kluci, co hráli, ve Švýcarsku, říkali, že tam je neskutečná atmosféra. Na každý zápas přes deset tisíc lidí. Bude to parádní a užijeme si to. Jen doufám, že když tam bude plný barák, že přijdou lidi i u nás na domácí zápas.

A šance na postup do semifinále vidíte jak?
Já jsem optimista. Už postup mezi osm nejlepších týmů je obrovský úspěch, konečně se nám na třetí pokus povedlo přejít přes osmifinále. A chceme ještě dál, máme na to přejít i přes Bern.

Foto: HV71 Jönköping / Champions Hockey League via Getty Images

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Kvapil: Druhé zranění už bylo frustrující

Forman: Ve Spartě chci zůstat dlouho

Permanentky na novou sezonu v prodeji!

Sparta na Spengleru: tituly i hvězdné posily