1. 2. 2019 Marek Táborský

Petr Bříza: Zásadní myšlenkou Holdu je hrdost

Byl u prvního ročníku projektu Sparta vzdává hold, v neděli od 14.30 hodin si užije atmosféru již jubilejního desátého. Předseda představenstva Sparty PETR BŘÍZA se už nemůže dočkat speciálních dresů, na kterých se letos objeví 191 hrdinů složek Integrovaného záchranného systému a Armády ČR, kteří ve službě položili svůj život. "Je výjimečný," říká o něm.

Projekt Sparta vzdává hold letos slaví desáté jubileum. Která vzpomínka vám vyskočí v hlavě jako první, když se řekne Hold?
Přiznám se, že jsem každý rok při ceremoniálu i celém průběhu slavnostního zápasu hodně naměkko. A protože se snažíme, aby každý ročník měl svojí výjimečnost, zažíváme i neopakovatelné momenty. Trenéři v čele s Josefem Jandačem v maskáčích při zápase, pozdrav ze základny z Afghánistánu, nebo rodinné příběhy generací. Každý z těchto okamžiků má svoje kouzlo.

Akce má po deseti letech velký společenský přesah. Kam byste chtěl, aby se ještě dále posunula? Máte nějaké vize?
Tenhle nepopíratelný přesah je největším úspěchem Holdu. A za něj chci poděkovat všem, kteří se na něm v deseti letech podíleli. Ať už na straně Sparty, kde přípravy vždy skvěle odpracovalo mnoho kolegů z managementu klubu, ale i samozřejmě na straně našich všech čtyřech partnerů, tedy policie, hasičů, záchranářů i armády. Pro ně všechny už je dnes Hold s hrdostí i jejich. Určitě budou nové nápady v produkci i pojetí celé slavnosti, nebo rozšíření spolupráce na celou sezonu.

Umí už podobné akce ocenit i čeští fanoušci?
Pokud zažijete podobnou akci na NHL, nebo jiném sportovním zápase v Severní Americe, naskočí Vám husí kůže hlavně z chování fanoušků. Celý stadion vyskočí ze sedaček, tleská, píská, křičí a hodně spontánně vyjadřuje svoje poděkování i hrdost. V Česku si stále možná až moc hlídáme emoce, nebo se stydíme projevit. A to je při takovém unikátním zážitku škoda. Ale posunujeme se každým rokem a ze spousty reakcí fanoušků vnímáme, že si to užívají.

Je dobře, že nás další kluby napodobují a budují své vlastní projekty v jiné oblasti. Všechny pomáhají produktu extraligy.
Petr Bříza

Sparťanskou akci se občas snaží napodobovat i další extraligové týmy. Co na to říkáte? Je to dobře, nebo špatně?
Je to dobře. Jedním zápasem se nedá poděkovat všem a v každém kraji je mnoho silných příběhů. Čím více těchto akcí bude, tím lépe i pro celou hokejovou extraligu. Pořád vnímám deficit snahy a hlavně vůle se dohodnout i na větších projektech se všemi kluby a najít dlouhodobé projekty. Společenská odpovědnost nefunguje nahodile, ta stojí hodně práce a úsilí. Což je ve Spartě naše filozofie. Ale zpět k Holdu. Jsem rád, že vedení našich partnerů ctí naše postavení prvního klubu v ČR, který tento projekt spustil a nechtějí ho devalvovat rozmělňováním. Proto zůstává Hold centrální  a díky prostředí O2 areny i emočně jinde nenapodobitelný. Naše díky patří i partnerům z Bestsportu, kteří nám ve všem vycházejí vstříc. Ostatní kluby tedy ví, že nemohou příliš kopírovat, protože se tomu nemohu přiblížit. Ale je dobře , že si budují  své vlastní projekty v jiné oblasti. Všechny pomáhají produktu extraligy.

Vzpomenete si, jak vznikl nápad uskutečnit první ročník?
Samozřejmě inspirací z NHL. A tímto děkuji a pozdravuji své bývalé kolegy Andreu Kreislovou, Zbyňka Černého a Láďu Pátka. S nimi jsme spustili Krev i Hold. A pokud si dobře pamatuji, tak nápady padaly v hospodě a ne v kanceláři. Jak jinak.

Bylo těžké přesvědčit zúčastněné složky ke spolupráci při prvním ročníku, když ještě netušili, jak se taková akce vydaří?
První tři roky ano. Nejtěžší bylo je přesvědčit, že to nebude pouze slepý výstřel a že je nechceme jen využít, nebo zneužít. Pak samozřejmě distribuce lístků. Stávalo se nám, že lístky nedorazily tam, kam měly a místa v hale zůstala prázdná. A dlouho jsme řešili uniformy. Až jsme se podivovali, že tohle stigma snad přešlo z minulého režimu. V začátcích se Hold rozjížděl hlavně díky partnerství Nadace policistů a hasičů. Chci za těch deset let moc poděkovat panu řediteli Šuterovi i všem policejním prezidentům a ředitelům hasičského sboru ale samozřejmě i ředitelům Záchranné služby a Generálnímu štábu armády ČR.

Přes 500 000 Kč
Očekávaná výše letošního šeku od Sparty pro nadace.Jak vypadá spolupráce nyní?
Skvěle. Celá příprava je daleko snazší hlavně v komunikaci a je to tak trochu zažitá rutina. Všichni chtějí být součástí Holdu a o lístky je velký zájem. Máme od letošního roku také  jednu důležitou novinku. Všichni pozvaní hosté z řad složek si kupují lístek za speciální cenu 50 Kč. Po odečtení daně pak Sparta vloží celou částku do daru. Letošní šek tedy bude mít hodnotu přesahující půl miliónu. Za deset let tak Sparta darovala celkově více než 1 500 000 Kč.

Samostatným tématem jsou speciální holdovské dresy, které následně míří do aukce a výtěžek na konta nadací. Který z nich se vám nejvíce líbí?
Asi všechny. Přiznám se, že na všechny dresy ve Spartě mám dlouhodobou úchylku, tak pokaždé vrtám do jejich podoby. Ten letošní bude ale ještě výjimečnější. Kolega Ondra Valenta přišel nejen s nápadem na lístky, ale  navrhl do podtisku dresu i vepsání jmen všech, kteří od vzniku samostatné České republiky bohužel svoji službu zaplatili životem. Nevnímáme to jako tryznu, ale jako jejich oslavu a i náš postoj, že na ně nesmíme nikdy zapomínat. Pro mě je absolutně zásadní myšlenkou Holdu hrdost.

Máme skvělou armádu, které si všichni spojenci na misích nesmírně váží pro její profesionalitu. A každý den se můžeme v životě spolehnout na vstřícnou  pomoc v nouzi ze strany hasičů, záchranářů i policistů. A díky nim všem žijeme v jedné z nejbezpečnějších zemí světa. Dost důvodu na to být na ně hrdý. A dost důvodů to každoročně oslavit.

Co vás osobně nejvíce dojalo?
V jednom z prvních ročníků jsem za ruku na slavnostní buly vedl malého kluka, který přišel o tátu. Tekly mě slzy jak hrachy. A poslední roky se mi stává, že mě někdo zastaví a děkuje Spartě za tento projekt. To mě samozřejmě moc dojme i potěší.

Vzpomenete si, kdy vám naposledy členové IZS osobně pomohli?
Už jsem si v životě prošel momenty, kdy jsem potřeboval pomoc všech. Od nehod, nemocí, až po požár domu. A tahle neplánovaná setkání mě umožnila poznat na chvíli profíky a bombarďáky obou pohlaví. Tak doufám, že je nebudu dlouho s ničím otravovat.

×
Odehrané 17:00 | Muži
HC Oceláři Třinec
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Horák: Gesto fair play? Klobouk dolů

TRI - SPA 4:2 - Sparťané v Třinci nebodovali

Leo Gudas: Radka bych ve Spartě viděl rád

Mistři 2007 - II. díl: Co dělají šampioni?