18. 4. 2005 Vojtěch Gibiš

Petr Bříza pokračuje ve Spartě!

Čtyřicetiletý velezkušený brankář bude ve Spartě působit další rok. Příznivou zprávu sdělil nový trenér Sparty Jaromír Šindel. "Petr Bříza má ve Spartě platnou smlouvu. Chvíli se po sezoně rozmýšlel co dál. Nakonec jsme se ale dohodli, že Petr Bříza bude součástí brankářské dvojice i v příští sezoně." Přečtěte si rozhovor s Petrem Břízou!
K radosti mnoha fanoušků ve Spartě pokračujete. Jak dlouho jste se rozhodoval?
Již v půlce února jsem podepsal ve Spartě novou smlouvu. Šlo o to, že po sezoně se ve Spartě otevřela otázka brankářů. Já jsem řekl, že pokud chce Sparta dlouhodobě vsadit na mladší brankáře, tak, že si o tom můžeme v pohodě promluvit. Pak byl nějaký čas, kdy se vedení Sparty rozhodovalo, jaké bude chtít zvolit řešení, neboť Sparta má i jiné brankáře. Čekalo se i na to, kdo se stane novým trenérem Sparty a jaká bude jeho filosofie. Takhle vypadal ten průběh posledních týdnů.

Pomáhala vám v rozhodování i rodina?
Samozřejmě, že jsem konzultoval s rodinou co dál. Měl sem také jednu nabídku jít jinam. K tomu se musela samozřejmě vyjádřit Sparta, zda mě uvolní, či chce abych dále pokračoval. Takže tam záleželo hodně také na Spartě jaký postup zvolí. Nakonec jsme se dohodli a výsledek je, že pokračuji ve Spartě.

Byla ve hře i možnost ukončení kariéry?
Nebyla. Jelikož jsem v únoru podepsal novou smlouvu, tak bylo dané, že ještě pokračuji. Nechci dělat definitivní prohlášení, ale asi po příští sezóně pravděpodobně skončím.

S jakým cílem vykročíte do nové sezony?
Se stejným cílem jako vždy. Budu se snažit abych měl osobně dobrou sezónu a abych co nejvíce pomohl týmu.

Jak se cítíte po fyzické stránce, projevuje se už nějak věk?
V únoru při podpisu nové smlouvy mi nikdo podobnou otázku nedával a neuběhlo tolik času, abych byl starší a více opotřebovanější (smích).

Byl jste už někde na dovolené, nebo se teprve chystáte?
Na jedné krátké dovolené jsem již byl. Zřejmě si pojedu někam oddechnout ještě na konci dubna, ale nic ještě není jistého.

Pokud se vrátíme k právě proběhlé sezóně, jak ji vůbec hodnotíte?
Hodnotím ji jako klasickou sezónu, která je zpackaná play off. Celá základní část byla dobrá. Asi tři kola před koncem jsme prohráli souboj o první místo. Takže z tohohle pohledu byla základní část podařená. Ale jsou občas sezony, které se díky play off „pošlou úplně někam jinam.“ V roce 2001 jsme měli sezonu, kdy jsme se celou dobu potáceli na chvostu postupové osmičky a nakonec jsme dokráčeli až do finále. Tento rok se to prostě otočilo a skončilo to nepříjemně.

Čtvrtfinále s Vítkovicemi neproběhlo zrovna podle představ fanoušků. V čem byly Vítkovice lepší, či v čem byl důvod vyřazení Sparty?
Prostě nás čtyřikrát porazily a v celé sérii byly Vítkovice lepší. Více se prosadily, v tom to bylo.

Vy jste během sezony prodělal vážné poranění kolena. Jak to pro vás bylo těžké výsledky Sparty pouze sledovat z tribuny?
Bylo to těžké, protože jsem mohl normálně chodit, ale nemohl jsem chytat. Takže bylo otravné, že jsem mohl každý den chodit na stadion, ale pořádně jsme nemohl nic dělat. První zápasy to bylo pro mě těžké sledovat zápasy z tribuny. Postupně si ale člověk zvykne, že tým hraje bez něj.

Sparta má nového trenéra, nové asistenty. Vás by nelákalo po skončení hráčské kariéry postavit se na místo trenéra či asistenta ve Spartě?
Já teď řeším jiné věci. Mám před sebou novou sezonu. Budu chtít aby byla dobrá, aby mě uspokojila a abych pomohl týmu. Co bude dál, to prozatím neřeším.

Kniha Legenda Sparta skvělým vánočním dárkem

Odstartoval předprodej na zápas s Kometou

Machovský: V Liberci jsme neproměnili šance

LIB - SPA 4:1 - Buchteleho gól na body nestačil