18. 10. 2011 Tereza Velikovská

Petr Ton: Snad poprvé jsem zažil bezbrankovou remízu, zápas byl hlavně o taktice

P r a h a - Oba týmy šly do prvního letošního derby v rozdílné situaci. Sparta po sérii výher jako favorit, Slavia po rozporuplných výkonech. I kanonýr Petr Ton, který jako jediný překonal Furcha, potvrdil, že úterní zápas byl spíše o taktice, než o hokejové kráse: „Ani jeden z týmů nechtěl udělat nějaké zbytečné vyloučení nebo chybu, která by mohla zápas rozhodnout.“

Vysočanská hala je v posledních sezónách pro Spartu zakletá. Naposledy tu dokázala vyhrát v roce 2008, kdy po přestřelce zvítězila 7:5, tentokrát se ani jeden z týmu za 65 minut neprosadil. „Ten bláznivý zápas si dobře pamatuju. Rád bych si takový ještě někdy zahrál. Nedávno jsme se s kustodem Hynkem Svobodou bavili, že za těch osm let, co tu jsem, si nepamatujeme, že bychom hráli nějaký zápas 0:0. Dnes to bylo odbráněné a bojovné,“ vzpomínal Ton.

Petr Ton

Prohra může Spartu mrzet o to víc, že v případě tříbodového vítězství se mohla posunout na první příčku extraligové tabulky. Tedy na pozici, kde už nějaký ten pátek nefigurovala. „Je to hezké, ale víme, že jsme byli jen na skóre na druhém místě. Ale jestli budeme po dvanáctém kole první nebo čtvrtí… Jsme rádi, že jsme urvali aspoň nějaký bodík, v tu chvíli budeme brát to pozitivní do dalšího zápasu. Viděli jsme, že Slavia tu měla poslední zápas velkou přestřelku s Brnem. Díky tomu, že jsme tu dlouho nevyhráli, jsme chtěli hrát ze zabezpečené obrany a čekali jsme na brejky. Šancí ale bylo doopravdy málo,“ shrnul kanonýr Sparty.

On sám byl jediným hráčem, který dokázal mladého Dominika Furcha překonat. „Nějaké derby už proti nám chytal a bylo vidět, že je v naprosté pohodě. S jakým přehledem chytal a vyrážel puky do stran. Momentálně prožívá výborné období a prokázal to i tou dnešní nulou,“ chválil soupeře. V nájezdech ho překonal svým typickým backhandovým blafákem. „Chci udělat něco jiného, ale ruce do něj zase sklouznou. V tu chvíli záleží na tom, jestli brankář vyjede. Minule to pomohlo, dneska jsme dali jen jednu branku. Je to trošku o štěstí, ale určitě se mi jede jinak, když jsem teď dva zápasy proměnil.“

Přesto, že jich už ve své kariéře pár zažil, je pro Tona derby stále výjimečným zápasem: „Pořád to beru prestižně. Hraje se o hodně, Slavia se nyní zvedá. Kolikrát je to i o štěstí. Kdyby tam v první třetině padnul nějaký gól, tak ten hokej mohl být jiný. Takhle to bylo 0:0 a ani jeden z týmů nechtěl udělat nějaké zbytečné vyloučení nebo chybu, která by mohla zápas rozhodnout. Byl to takový taktický zápas. Začali jsme dobře, udrželi jsme první třetinu. Nějaké přesilovky a šance tam byly, ale bylo to hodně defenzivní z obou stran. Slavia pak měla v závěru utkání velký tlak.“