15. 12. 2008 Pavel Hrdina

Petr Ton: Uklidnil nás první gól

P r a h a - Znojmo dlouho odolávalo tlaku domácího týmu, Sparta se po poslední zkušenosti ze zápasu s Třincem obávala vývoje ve třetí třetině. Byl to střelec Petr Ton, který dvanáct minut před koncem uklidnil sebe i celý tým důležitým gólem a rozhodl o konečném skóre 3:1.

Začátek utkání byl vyrovnaný. V čem bylo Znojmo dnes nebezpečné?
Od první minuty měli lepší pohyb, všude byli o krok dříve než my a z toho pak vyplynuly nějaké naše fauly a nebezpečné situace. Tomáš Pöpperle nás ze začátku hodně podržel, díky prvnímu gólu jsme se uklidnili a od půlky zápasu už jsme byli lepší.

Trenér Jelínek na tiskové konferenci mluvil o nějakém vážnějším pohovoru o první přestávce. Co vám říkal?
Vážnější pohovory po první třetině máme poslední dobou dost často, takže nyní si na nic konkrétního nevzpomenu. Na druhou stranu je to jedině dobře. Chyby si musíme vytknout, kolikrát se zvýší hlas a je to pro nás jedině zapotřebí.

Petr Ton
S Třincem jste měli na konci zápasu problémy, jaká byla taktika do třetí třetiny proti Znojmu?
My jsme věděli, že některá utkání jsme už na konci ztratili. Bylo to jen o gól, taktika byla taková, abychom byli co nejméně vylučovaní. Chtěli jsme je držet od brány a eventuelně z protiútoku dát gól. Hokej nebyl ideální pro diváka, alespoň zaplaťpánbůh máme tři body.

Byli jste nervózní?
Nervozita je tam pořád, nevím proč. V tabulce přece jenom jsme výš, i když je to tam nahňácané. Neříkám konkrétně u mě, ale v kabině bylo cítit napětí.

Sestava se ještě neustálila, trenér pořád prohazuje hráče. Je v tom nějaký záměr?
Těžko říct. Já z toho nadšený nejsem, ale je to spíše otázka pro trenéra.

Jak jste viděl tu Vaši gólovou situaci? Tesařík Vám to tam namazal…
Nevím, od koho to vylítlo. Pár vteřin předtím jsem tam měl velkou šanci, někdo mi tam málem přerazil ruku. Pak se to ke mně odrazilo, viděl jsem tam chumel hráčů a chtěl jsem střílet po ledě mezi nohy. Brankář to ještě tečoval, já jsem rád, že to tam doskákalo. Nechtěl jsem to zvedat, jen vystřelit po ledě doprostřed brány.

V posledních dvou zápasech jste skóroval, zvedáte se střelecky?
Je už pravda, že nedávno už se přehoupla polovina sezony. Pořád nás ale čeká nějakých dvacet zápasů. Loni jsem měl štěstí, i když jsem se cítil hůř než letos. Na přesilovky chodí jiná lajna a poslední dobou jsem na tom nebyl zdravotně úplně nejlépe. Hraju už 17 let, každý si asi během kariéry musí projít úspěchem i neúspěchem. Pořád věřím, že se to ještě začne lámat, hlavně po Novém roce. Může to znít jako fráze, ale sezona začíná někdy v březnu a pokud by se mi dobře vedlo v play off, tak bych mohl zapomenout na nějakou nepovedenou sezonu. To je ale ještě daleko, tak uvidíme.

Nyní se vrátili někteří zranění hráči. Kdy myslíte, že Sparta konečně nastoupí v kompletní sestavě?
Posledních deset zápasů už si to říkáme, ale vždycky se někdo zase zraní nebo onemocní. Jde hlavně o ty kolena, která člověk tréninkem nebo posilováním nepřejde. Je to kolikrát shoda okolností a dlouhodobá zranění. Věřím, že během přestávky začne trénovat Martin Ručinský a potom by se mohl brzy vrátit na led. Kompletní tým bychom si všichni přáli, bude mít velkou sílu.

Čeká vás reprezentační přestávka, dostanete nějaké volno?
Ušmudlali jsme dva dny. Nejdřív jsme měli mít jenom jeden, ale vítězství asi rozhodlo o dalším navíc. Člověk načerpá síly, odpočine si. Hned potom musíme zase trochu „zahulit“ tělo, protože teď na to nebyl čas a po Novém roce budou zápasy v rychlém sledu. Spíš chceme nabrat mentální a fyzickou sílu, trochu si odpočinout. Pauza není zas tak dlouhá, příští úterý už se hraje. Ledu je pořád dost a my chceme mít sezonu co nejdelší.