10. 1. 2009 Pavel Hrdina

Petr Ton opět zářil, trefil se dvakrát

Nejlepší sparťanský střelec minulé sezony poslední dobou všem potvrzuje, že oslavné články na jeho adresu jsou pravdivé a zasloužené. V zápase proti zlínským Ševcům vstřelil dva důležité góly, díky kterým Sparta prodloužila domácí neporazitelnost na pět zápasů v řadě.

Tonův první zásah večera se do zápisu utkání začlenil v 17. minutě. Šestatřicetiletý forvard prodloužil za záda brankáře Sedláčka přihrávku kapitána Výborného. „Asi byl trochu náhodný. Měli jsme v přesilovce dobrý pohyb a riskli jsme to. Nebyl tam jistý puk, ten hráč to neměl zpracované. Tak jsme ho napadali, puk se dostal k Davidovi a ten mi to poslal do prázdné brány,“ okomentoval situaci nejpilnější střelec Sparty v posledních zápasech.

Petr Ton

I druhá Tonova branka byla velice důležitá. Po dlouhých minutách v oslabení dostali početní výhodu i domácí a i když nevyužili dlouhotrvající přesilovku pěti proti třem, nakonec se přece radovali. Hráč s číslem 87 na zádech předvedl to, na co jsme od něj zvyklí. „Měli jsme tam dlouhou přesilovku pět na tři, kterou se nám nepodařilo dát. Pak oba týmy vystřídali, zůstal jsem tam jenom já. Pokusil jsem se tam najet, Jirka mi to krásně dal. Mně v tu chvíli pomohlo, že mi brankář skočil pod nohy. Naštěstí jsem ho tentokrát viděl a měl jsem čas se mu vyhnout, trochu mi to zjednodušil,“ popisoval novinářům.

V utkání byli hráči i diváci svědky zvláštního vyloučení. Brankář Pöpperle dostal trest za zdržování hry, když se snažil rychle rozehrát rukavicí. Zkušený útočník Ton se přiznal, že také neměl jasno o tom, k čemu na ledě došlo: „V pravidlech je, že puk nesmí rozehrát ze vzduchu rukavicí před sebe, ale jenom do strany nebo za sebe. Já osobně hokej hraju už hodně let a asi mě neomlouvá neznalost, ale já takové pravidlo neznám. Nejenom mě to překvapilo. Když se to rukavicí rozehraje dopředu, tak by se měl brankář puku dotknout ještě hokejkou. Tak jsem to pochopil.“

Sparťany opětovné nabytí dvougólového náskoku uklidnilo. V poslední dvacetiminutovce si týmy téměř nezahráli v pěti proti pěti a docházelo k častým potyčkám a rozčarování na obou stranách. Časté střídání různých kombinací počtu hráčů na ledě nepotěšilo ani dvougólového střelce. „Myslím, že utkání se tímhle pokazilo. S tím ale nic neuděláme a jsem rád, že jsme aspoň vyhráli. Horší by bylo, kdyby vyrovnali z nějaké sporné situace a bylo by to třeba 3:3 a pak bychom zkoumali nějaké zákroky zpětně. Dobře víme, že vítězný tým na takové utkání snáze zapomene,“ připomněl otřepanou, ale pravdivou frázi o tom, že nejdůležitější jsou tři body.

Sezona se přehoupla do nového roku, což značí, že play off se blíží nezadržitelným tempem. To dobře vnímá i Petr Ton, redakcí MF Dnes označený jako nejlepší domácí hráč utkání: „Je to ještě hodně daleko. Máme za sebou třetí čtvrtinu a jsme rádi, že jsme teď měli delší šňůru zápasů, kdy jsme bodovali. Až ve Vítkovicích jsme po dlouhé době nezískali žádný bod. Teď máme za čtrnáct dní dohrávku s Karlovými Vary, během dvanácti dnů budeme mít 5 nebo 6 zápasů, bude se teď nejspíš oddělovat první šestka a to je důležitá část sezony.“

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Aaron Irving je novou posilou Sparty!

​David Tomášek odchází do zahraničí

Přijďte na sparťanský den dětí!

Herní přípravu odstartujeme v srpnu