4. 1. 2005 Vojtěch Gibiš

Petr Ton protrhl střeleckou smůlu

Dva góly Petra Tona a dva góly Tomáše Netíka. To byl základ výhry v Karlových Varech. Petr Ton se dvěma brankami posunul na místo nejproduktivnějšího hráče Sparty. Momentálně má na kontě třicet bodů za dvanáct branek a osmnáct asistencí.
Ani na třetí pokus neměly Vary proti Spartě šanci. “Mě se proti Varům letos daří. Pokud si vzpomínám, dal jsem jim góla již v přípravě na sezónu.“ Momentálně nejproduktivnější hráč Sparty se však v posledních zápasech před Spengler Cupem spíše střelecky trápil.“ Jsem rád, že mi to tam dnes spadlo. V extralize se mi v posledních šesti sedmi zápasech nedařilo vstřelit gól. Měl jsem spousty šancí, ale neproměňoval jsem je. Dnes při prvním gólu mi přálo i štěstí a já jsem střílel do poloprázdné branky. Protrhl jsem střeleckou smůlu a spadlo to ze mě,“ usmívá se excelentní bruslař.

Tonův gól ve dvacáté sedmé minutě byl pro Spartu impulsem k lepšímu výkonu. “Myslím, že to byl pro nás důležitý gól, po něm jsme se zvedli a začalo nám to opět šlapat. V první třetině jsme se totiž cítili dost unavení. Karlovy Vary si na nás věřily, ale asi je srazily naše dva rychlé góly. Možná z nás měli respekt, potom co od nás minule dostali sedm nula. Do té doby byli ale Vary lepší, a my můžeme jen poděkovat Tomášovi, že nás v brance podržel,“ chválí svého mladého spoluhráče exkladenský forvard.

V první třetině bylo vidět, že Spartě něco chybí. Hrála jako by bez jiskry, bez náboje. “Po těžkých zápasech na Spengler Cupu se v nás kumulovala únava. Včera jsme měli pouze lehký trénink, aby jsme vybruslili únavu. Na mě a asi na většinu hráčů v první třetině únava trochu dolehla,“ nahlas přemýšlí Ton. Dnes opět první branku v utkání inkasovala Sparta. “Stává se nám to v posledních osmi, devíti zápasech. Vždy dostaneme góla jako první my. Všechny týmy pak proti nám začnou urputně bránit a nám se hraje hůře. Někdo si třeba myslí, že jsme v Davosu hráli perfektní zápasy. Ale ono se hraje snáze, když mají obě mužstva zájem hrát hokej,“ naráží na těsnou karlovarskou obranu jednatřicetiletý útočník.

Pasivní hra Sparty v prvním třetině nebyla ani tak záležitostí fyzické únavy, jako spíše psychické. „Nohy nás nebolely, spíš jsme to měli v hlavě. Chyběla nám jakási vnitřní síla, výbušnost, jakýsi šmrnc. Všude jsme byli o půl kroku, o krok později než hráči Varů, přemítá Petr Ton. Petr Ton se dvěma body vyšplhal na místo nejproduktivnějšího hráče Sparty. Tuto pozici si dlouho předtím držel David Výborný. “V tuhle chvíli mě to ani moc nezajímá. Sledovat statistiky budu mít čas možná tak někdy na konci základní části. Samozřejmě, že mě těší, že jsem v kanadském bodování nahoře. Těší mě, že jsem pro tým větším přínosem. Loni mě mrzelo, že mě zbrzdilo zranění. Přišel jsem do Sparty z finské ligy, kde jsem býval mezi deseti nejlepšími hráči v kanadském bodování celé ligy. Loni mě potkalo nejvážnější zranění kariéry, byl jsem mimo tři měsíce. To se pak do toho člověk dostává pomaleji. Pořádně jsem se rozehrál až v play off. Takže jsem rád, že mi to letos jde. Plno lidí mě tu v Čechách neznalo, a říkali si kdo to do té Sparty přišel,“ sděluje své pocity jeden z nejrychlejších bruslařů extraligy.

Sparta odehrála zápas na tři pětky, ale do hry se pravidelně zapojovalo deset útočníků. Proto občas hrál na centru druhé formace Petr Nedvěd. “Nebylo to pro mě složitější. Já jsem zvyklý z Finska, kde jsem vždy hrál prakticky se všemi hráči z týmu. Znám všechny hráče z kádru. A proto když s námi hraje Petr Nedvěd, dovedu se tomu podřídit. Vím jaké má návyky. Takže tam funguje jakási automatická spolupráce,“ uzavírá elegán na bruslích.

Dalším dvoubrankovým střelcem večera byl Tomáš Netík. I on viděl zlom v zápase ve druhé třetině.Po nepovedené první třetině jsme to od druhé třetiny začali brát jako nový zápas. Dali jsme gól, to nás povzbudilo a šli jsme s výkonem nahoru¨, myslí si dvaadvacetiletý útočník. Dva vstřelené góly je letošním nejvýraznějším střeleckým počinem dravého mladíka. “Dnes jsem dal dva góly. Jindy mám šest, sedm tutovek, které bohužel neproměním. Oba dva dnešní góly mě těší, užil jsem si je,“ usmívá se jedna z hvězd zápasu.

Tomáš Netík oblékal v předchozích sezónách právě dres Karlových Varů. Byl to tedy pro něj návrat na led, kde strávil většinu své extraligové kariéry. “Při prvním letošním zápase jsem to prožíval ještě emotivněji. Dnes jsem to už zas tolik nevnímal. Samozřejmě mám tam plno kamarádů. S těmi jsme si před zápasem volali a navzájem se hecovali. Je to tedy pro mě taková zajímavost,“ svěřuje se Netík.

Dnes začínal Tomáš Netík jako desátý útočník. Posléze začal střídat v několika útocích. “Už i pan Lener si ze mě dělá legraci, že hraji jednou nalevo, jednou napravo a jednou na centru. Ve Spartě je složitá situace. Je tu plno výborných hráčů. Takže když se mi daří, střídám v některém z útoků. Ale ani mi to moc nevadí, hrát s tak skvělými hráči je pro mě čest,“ sklání poklonu svým kolegům Netík.

Sparta minulý týden hrála proti třem špičkovým evropským klubům, navíc doplněnými výběrem Kanady. Proto asi nebylo pro hráče jednoduché, znovu se přeorintovat na extraligu. “Samozřejmě, že to nebylo jednoduché. V Davosu se hrál úplně jiný hokej v jiné atmosféře. Tam k tomu jinak přistupujete. Tady jde o dlouhodobou soutěž, týmy se dobře znají. Ale třeba bude pro nás Spengler Cup znamenat jakési odpočinutí od extraligy, a my se do ní vrhneme teď opět s novou chutí. Třeba fyzicky jsem byl dnes v pohodě,“ usmívá se syn slavného sparťanského otce.