21. 1. 2009 Lucie Strouhová

Pilař se cítí vinen, s jeho příchodem upadla obranná hra

Měl být třešinkou na dortu nejlepší extraligové obrany, ale krutý opak je pravdou. S příchodem Karla Pilaře dostává obrana Pražanů bolestivé rány. Během čtyř zápasů obdržela Sparta dvacet branek, u jedné čtvrtiny z nich byl právě novic ve sparťanské obraně. „Nejsem v optimální formě, musím začít od základů,“ uvědomuje si zkušený zadák.

Leden. Měsíc, kdy v posledních letech Pražané časovali formu na blížící se play off a válcovali soupeře. Letos se však hony za posledními body nekonají. Z posledních čtyř utkání vytěžila Sparta pouze jediný bod a vzdaluje se špičce tabulky. Naposledy si z TESLA ARENY odvezly body Karlovy Vary. „Všichni jsme makali, ale z přemotivovanosti jsme přejížděli puky, chodili jsme do soubojů, když jsme nemuseli a dělali jsme dětské chyby. Ty byly potrestané,“ říká Karel Pilař.

Právě vytáhlý sparťanský obránce hru chyb odstartoval, když v desáté minutě neuhlídal Melenovského, jenž otevřel pohotovou střelou gólový účet zápasu. „Trošku jsem se lekl, přetáhl jsem soupeře po helmě a bál jsem se, že jsem hrál vysokou holí, tak jsem na moment přestal hrát. Je to můj gól,“ kál se jednatřicetiletý hokejista. Vstupy do utkání trápí Spartu neustále, než se stačí pořádně rozkoukat, většinou prohrává o dvě branky a už jen těžko duel dotahuje. „Mluvíme o tom, opravdu na tom pracujeme. Trenéři nám říkají, jak to zlepšit. Přesto nám to stále nevychází. Potom už třeba chceme moc hrát dopředu a děláme taktické chyby. Je to těžké, jsme ve srabu,“ uznává zasmušile.

Karel Pilař
Karel Pilař stihl ve Spartě odehrát doposud čtyři zápasy, všechny prohrál. Do oné chvíle byli Pražané nejlépe bránícím mužstvem v soutěži, od utkání v Liberci ale inkasovali dvacet branek. U jedné čtvrtiny, přesněji s mínus pěti body, vyšel ze zápasů pražský rodák. „ Přišel jsem být jeden z nejlepších obránců a moje statistika doposud není moc slavná. Věřím tomu, že jsem natolik zkušený, že se z toho zvednu a Spartě do budoucna ještě pomůžu. Uvědomuji si, že nyní to není optimální. Měli jsme nejlepší obranu, přišel jsem a prohráli jsme čtyři zápasy, něco na tom bude,“ pokračuje zkušený obránce, jehož problémy začaly už v dalekém Rusku.

„Začal jsem sezónu v Rusku velmi dobře, postupem času mě trenér přestal brát, začal jsem hrát útočníka, pravý, levý křídlo a už jsem byl trošku nakousanej. Přišel jsem do Sparty, snažil jsem se všechno zvrátit, ale nejde to. Budu muset začít od základů. I kluci vědí, že nejsem v pohodě, ale zatím mi nic neříkali,“ je na dálku spoluhráčům vděčný spíše ofensivně laděný zadák, jemuž čtyři prohry v řadě dělají vrásky na čele stejně, jako jeho kolegům v šatně. „Určitě nám to vadí, jsme z toho hotoví. Musíme na tom zapracovat, už od tréninku nás čeká krok za krokem,“ burcuje Pilař.

Zároveň však hledá recept na úspěch, ten je ale zakletý. „Především my starší bychom měli vzít zodpovědnost na sebe a začít vyhrávat,“ říká chvíli předtím, než je mu připomenuta podzimní krize, která čítala pět zápasů bez bodů a hluboký propad v tabulce. „Bavíme se o tom, co Spartu tehdy z krize dostalo a co jí přineslo úspěchy, chceme se vrátit ke hře, která nás zdobila. Věřím, že síla tady je, jen se nám momentálně nedaří herně,“ uzavírá hokejista, jenž se touží vrátit do reprezentace a svými výkony ve Spartě získat nové angažmá v Rusku.

×
Dnes v 12:00 | Jun.
PSG Berani Zlín
HC Sparta Praha
×
Dnes v 15:00 | Dor.
Mountfield HK
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Sparťané ve šlágru kola vyzvou Kometu

Sobotka: Věřím, že forma vydrží co nejdéle

CEB - SPA 1:5 - Výhru řídili Horák se Sobotkou

​Sparťani blízko rekordu, darovali krev i plazmu